Borçtan Kurtulmanın Yolları

Sponsorlu Bağlantılar

Kriz ve Borç Sıkıntısı

Bütün dünyayı etkisi altına alan kriz dalgası sonucu zengini fakiri yada orta hallisi herkes büyük bir borç yükü ve işsizlikle karşı karşı karşıya kalmış durumda.Özellike bu durum içinde en çok can sıkıcı durum ise borçların olduğu kesindir.

Kriz şartlarında dahi borcunuzu ödeyebilir bu borç yükünden kurtulabilirsiniz.İşte tam bu noktada ünlü finans yazarı Gail Vaz-Oxlade, kriz gerçeğiyle yüz yüze gelenlerin borçlarından kurtulmalarının yollarını gösterdi.

Sponsorlu Bağlantılar

http://www.paramatik.com/wp-content/uploads/2009/04/internette-para-kazanmak.jpg

Borçtan Kurtulmanın 10 Farklı Yolu

İşte borçtan kurtulup, bütçenizi yeniden rayına oturtmanın 10 basit yolu;

1- Kredi kartınızı atın ve bir bütçe hazırlayın

Kendilerini kredi kartı borcu batağında bulan ailelerin, aile bireylerine ait bütün kartları kesip, nakit bütçeyle yaşamaları ve yapılan bütün harcamaları teker teker kaydetmeleri gerekiyor.

Bir bütçe yapmak için siz de şu formülü uygulayabilirsiniz: Bütçenin yüzde 35’i ev ihtiyaçlarına, yüzde 15’i borç ödemelerine, yüzde 25’i yaşamsal ihtiyaçlara, yüzde 15’i ulaşıma yüzde 10’u da tasarrufa ayrılmalı.

2- Faiz oranlarınız için bastırın

Faiz oranlarını azaltmak, sizi hızlı bir şekilde borçtan kurtarabilir. Bazı insanlar yüksek oranda faizlerle kredi alıyor. Bu yüzden aylık ödemelerde sadece borcunun asgarisini ödeyenler, borcu azaltmak yerine sadece borca gelen faizi ödüyor.

Kredi verenlerle yapacağınız bir görüşmeyle, yüksek faiz oranları biraz daha aşağıya çekilebilir.

3- Ek gelir için kendinizi zorlayın

Borçtan kurtulmak için, tam zamanlı bir işte çalışıyor olsanız da ekstra para kazanabileceğiniz fırsatları değerlendirin. Mesaiye kalın. Köpek gezdirin. Bebek bakın. Özel ders verin ya da sahip olduğunuz yetenekleri kullanın.

4- Öncelikleri belirleyin

Borçtan kurtulmak ve gelecek dönem için tasarruf yapmak için elinizdeki bütün seçenekleri değerlendirin. Yüksek lisans yapmak istiyorsanız, hem öğrenci olup hem de yarı zamanlı bir işte çalışabilirsiniz. Ev alma gibi bir planınız varsa, kirada oturmanın daha mantıklı bir karar olup olmayacağını iyi düşünün.

5- Borç listesi yapın

Ödemeniz gereken borçların listesini yapın. En yüksek faizi ödediğiniz borçtan en düşüğüne kadar bir sıralama yapın ve en yüksek faizi ödediğiniz kredi kartınızın borcunu ödeyin.

Sponsorlu Bağlantılar

Elinize geçen her fazladan parayla, kredi kartınızın borcunu bitirmeye çalışın ve sonrasında kartı kullanmaktan vazgeçin.

6- Borç öderken ilişkinize zarar vermeyin

Borçtan kurtulmak kolay değil. Ancak bu süreçte borcunuzu bitirmek için eşinizle birlikte çalışırken, bu durumun ilişkinizi etkilemesi ya da zarar vermesine izin vermeyin.

En azından bir gün eşiniz ya da sevgilinizle eskiden yapmaktan hoşlandığınız şeyleri yapmak için kendinize zaman ayırın.

7- Borç öderken harcama yapılabilir

Borçtan kurtulmak için harcamalar kısılırken, önemli olan şeylere para harcamaya devam edilebilir. Yapılması gereken tek şey bir plan yapıp, biraz para biriktirmek.

Mesela evlenmek isteyenler, daha önceden yaptığı plandan vazgeçmeden düğünü daha düşük maliyette yapabilecek alternatif seçenekler arayabilir.

8- Dışarıda yemeye son

Dışarıda yemek yemek, malzemeleri alıp evde yemek pişirmekten daha maliyetli. Aynı zamanda evde yemek yemek çok daha sağlıklı bir seçenek. Evde yemek pişirmeyi, bir aile aktivitesi haline getirin.

Evde akşam yemeği partileri düzenleyerek eğlence masrafı da azaltılabilir.

9- Organize olun

Sponsorlu Bağlantılar

Ödemeniz gereken borçların faturalarını düzenlemek, borçlarınızı ödemede yardımcı olacaktır. Faturaları düzenli bir şekilde saklamak, harcamaları kontrol etmeyi sağlar.

10- Oyuncaklardan vazgeçmeyi bilin

Bazen borçtan kurtulmak için oldukça önemli olan şeyleri satmak zorunda kalınabilir. Gerçek şu ki, maddesel bir şeyi kaybetmenin yaratacağı üzüntü, ileriki zamanlarda bütçede oluşacak zararın yaratacağı hayal kırıklığından daha iyidir.

Arabanızı satmak zorunda kalırsanız ya da evinizi ya da sizin için değerli olan bir mücevheri, derin bir nefes alın ve yaptınız şeyin ilerde bütçenize yardımcı olacağını düşünün.

Kaynak: Mynet

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(2) Yorum

  mehmet emin
  17 Eylül 2015 - 11:28

  Borçtan Kurtulmanın bir yolu da yeni borca girmemektir

  ferhat
  02 Eylül 2013 - 03:58

  Abi ne olur bana yardımc ol akıl ver 50 bine yakın kredi ve kredi kartı borcum var ve hepsi avkatlık oldu evde neyiyecek nede sabah ekmek parası var üç tane çoçuk aha yatıyorlar sabahlara kadar düşünüyorum ama bi çare bulamıyorum mesleğim şöförlük yaşımda 36 iş başvurularına gidiyorum borçlar yüzünde avkat yüzünden kise işde vermiyor ne yapağımı bilmiyorum ne olur abi ne olu bi akıl bi çare dayanacak gücüm kalmadı dün sabah elektiğide kesmişler ben geri bağıladım ama sonuç ne olu bilmiyorum ALLAH rızası için bi akıl bir yol gösterin yardımcı olursanız sevinirim busiteyi geri bulamam belki meail atarsanız sevinirim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir