Bermuda Şeytan Üçgeni Sırrı Çözüldü!

Sponsorlu Bağlantılar

Bermuda Şeytan Üçgeni Nedir?

Dünyanın en büyük gizemlerinden birisi de hiç şüphesiz Bermuda Şeytan Üçgeni‘dir. Aşağıdaki haritadan da göreceğiniz üzere Porto Riko, Bermuda Adaları ve Florida arasında kalan bölgeye Bermuda Şeytan Üçgeni deniliyor. Peki bu bölgeye neden Bermuda Şeytan Üçgeni deniliyor.

Tarih boyunca Bermuda Şeytan Üçgeni denilen bölgeden geçen gemilerin sırra kadem basması ve bölge üzerinden geçen uçakların arkasında iz bırakmadan kaybolması ve çeşitli kazalar yaşaması buranın kötü bir şöhret kazanmasına neden oldu.

Sponsorlu Bağlantılar

Bermuda Şeytan Üçgeni hakkında kitaplar yazıldı, filmler yapıldı ve belgeseller çekildi. Bölge hakkında bir çok efsane de ortaya çıksa da bilim adamları bu bölgenin sırrını çözmeye kararlı.

bermuda-seytan-ucgeni

Bermuda Şeytan Üçgeninin Sırrı

Bermuda Şeytan Üçgeni’nin sırrı üzerine iki iddia bulunuyor. Bu iddialardan birisi eski ve bilindik, diğeri ise yeni bir iddia. İlk önce bilim adamları tarafından yapılan son açıklamaya bakalım.

İlk İddia

Metoroloji uzmanları tarafından Bermuda Şeytan Üçgeni gizemi üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda bir açıklama yapıldı. Uydudan alınan görüntüler kanıt olarak gösterildi ve bu görüntülere göre bölgenin sırrının çözüldüğü iddia edildi.

Aşağıdaki resimde de görüleceği üzere Bermuda Şeytan Üçgeni üzerinde kırmızı işaretli arı peteği gibi altıgen bulut kümeleri görülüyor. Bu bulut kümelerinin ortaya çıkış sebebi ise saatte 274 km hızla patlayabilen “hava bombaları” olarak gösteriliyor.

bermuda-seytan-ucgeni-uydu-fotografi

Dr Randy Cerveny tarafından yapılan açıklamada, bu hava bombalarının tayfun etkisi yarattığını ve bu etki ile gemi ve uçakların yok olabileceğini söyledi. Elde somut veriler olmasa da bölge hakkında yapılan en mantıklı açıklama bu görülüyor.

İkinci İddia

Diğer ve eski bir iddia da ise yapılan araştırmalar neticesinde okyanus dibinde doğalgaz kaynağı olduğu ortaya çıkarıldı. Ayrıca yine bu bölgede Gulf Stream ismi verilen sıcak su kaynağı da geçiyor. Doğalgazın yukarıya fışkırması ile hidrat adı verilen beyaz bir madde ortaya çıkar. Sıcak su kaynağı ise hidratları eriterek suyun yoğunluğunu düşürür. Suyun yoğunluğu düşünce gemilerin batması da kaçınılmaz oluyordu. Yukarıya doğru yükselen hidratlar ise havadan da daha az yoğunluğa sahip olduğu için havanın da yoğunluğunu düşürürler. Dolayısıyla havadan aldığı oksijen ile çalışan jet motorları bu bölgeden geçerken yeterli oksijeni alamaz ve irtifa kaybetmeye başlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir