5 Bin Kişiye İş Fırsatı

İş arayan ve iş bulmakta zorlananlar için yeni bir fırsat doğdu. 5 bin kişiyi işe alacağını duyuran Elektrik Dağıtım Şirketleri farklı şehirlerde işçi alımlarını gerçekleştirecek.Elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesi ile birlikte yeni bir yapılanmaya giden şirketler mühendisten, sayaç okuyucuya kadar yeni işçiler alacak. 

Sponsorlu Bağlantılar

Aras, Boğaziçi, Anadolu Yakası, Gediz, Dicle, Akdeniz, Van gibi özelleştirilen elektrik dağıtım şirketlerinin yaklaşık 5.000 kişiye iş vereceği konuşuluyor.

Enerjik Genel Koordinatörü Duygu Galiba Bahçeci, “Elektrik dağıtım şirketlerinin özelleşmesi ve yeni şirketlere devri öncesinde yaklaşık 9 bin 500 kişi ilgili elektrik dağıtım firmalarında bordrolu çalışıyordu. Bu sayı devir sonrasındaki bir yıl içerisinde genel olarak yarıya iniyor. Yani, emekli olan, memur statüsünde olup farklı kamu kurumlarında işçi statüsünde olup 4C’li olarak devlete geçen yaklaşık 4 bin 500 kişi olduğunu düşünürsek, özelleştirme sonrası yaklaşık 5 bin istihdam açığı olacak” şeklinde konuştu.

Elektrik

Aranan ortak özelliklerin, elektrik piyasasını ve mevzuatı iyi bilen, müşteri ilişkilerine önem veren, ne yapmak istediğini bilen adaylar olduğunu söyleyen Bahçeci, sözlerine şu şekilde devam etti: “Sistem İşletme, Proje Tesis gibi alanlarda mühendislik yapacak adaylarda elektrik dağıtım şirketlerinde deneyimli olması tercih sebebi. Elektrik Piyasası Uzmanlığı alanında; PMUM ve EPİAŞ uygulamalarına hakim, EPDK mevzuatını bilen planlama ve strateji konusunda da yetkinlik sahibi adaylar aranıyor.”

İşe Alınacak Meslekler

– Kaçak Takip Tekniker ve Teknisyeni

-Elektrik Piyasası Uzmanı

-Elektrik mühendisi

-İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı

-Sistem İşletme Mühendisi

-Proje Tesis Mühendisi

-İK Uzmanı

-İdari İşler Uzmanı

-Mali İşler Uzmanı

-Elektrik Satış Uzmanı

Sponsorlu Bağlantılar

-Planlama Mühendisi

-Bilgi İşlem Uzmanı

-Scada / GIS Uzmanı

-Tahsilat ve Tahakkuk Sorumluları