Referandumda “Hayır”cı İller

Anayasa paketi için yapılan referandum sonuçlandı.12 Eylül Pazar günü yapılan Referandumdan Evet sonucu çıktı ancak illere göre verilen oylar hayli şaşırtıcı oldu.Çok ilginç tabloların yaşandığı referandumda En yüksek Hayır oyu Tunceli‘den geldi.Tunceli’den sonra Kırklareli, Edirne ,Tekirdağ , ve İzmir en çok hayır oyunun çıktığı iller oldu.

Sponsorlu Bağlantılar

http://www.gunceldurum.com/portalimg/referandum-evet-mi-hayir-mi.jpg

En Çok “Hayır” Diyen 5 İl

Tunceli: %81

Kırklareli: %74

Edirne %73

Tekirdağ: %64

İzmir: %63

En Yüksek “Evet” Oyu Veren İller

Referandum Sonuçları İçin Tıklayınız…

Mynet haber bugün 6,521,749 kişi, bu haber 94,496 kişi tarafından okundu.
AKP fire verdi, BDP'liler "evet" dedi

AKP fire verdi, BDP’liler “evet” dedi

AKP’yi hazırladığı yeni Anayasa’nın kabulü sevindirirken seçimlerde kazandığı illerde çıkan “hayır” oyları da moralleri bozdu.

Güncelleme:12 Eylül 2010 20:45

Anayasa değişikliğinin %58’lik evet oranıyla kabul edildiği referandumda AKP’nin 2009 Yerel Seçimlerinde kazandığı 61 belediyenin 50’sinde “evet” çıkarken 11’inde “hayır” çıktı. Yine 2007 Genel seçimlerinde kazandığı 68 il kazanan AKP bu illerinden 56’sından “evet” çıkarken 12’sinde ise “hayır” çıktı.

SONUÇLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN…

ANASAYA DEĞİŞİKLİĞİ NELER GETİRİYOR?

CHP’DE 1 FİRE

CHP’nin 2009 yerel seçiminde ve 2007 Genel seçiminde kazandığı illerden sadece Artvin’de 300 oy farkla  “evet” çıktı. Diğer tüm CHP belediyelerinde sonuç “hayır”. İzmir’in kalesi olarak adlandırılan İzmir’de %63’lük “hayır” çıktı.

MHP 1-1 BERABERE

Referandumda “hayır” diyeceğini belirten MHP’de ise özellikle son haftalardaki “evet” çatlağı etkili olmuş gibi görünüyor. MHP’nin elindeki 2 ilden 1 “evet” 1 “hayır” çıktı.

BDP’Lİ İLLER “EVET” DEDİ

Referandumu boykot edeceğini açıklayan BDP’nin 2007 ve 2009’da kazandığı illerin hepsinden büyük bir çoğunlukla “evet” çıktı. Her ne kadar boykot kararı özellikle Diyarbakır’da %65’lere ulaşsa da BDP’li illerde %90’lık oranlarda “evet” çıktı.

HAYIR” VE “EVET”İN EN AZ OLDUĞU İLLER

Tunceli ve Edirne’de ‘evet’ oyları diplere indi, Ağrı’da ‘hayır’ oyları yüzde 4’te kaldı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da toplam 11 ilde ‘hayır’ oyları yüzde 10’u göremedi.

Türkiye genelinde ‘evet’ oylarının en düşük çıktığı il Tunceli oldu. Tunceli’de sandığa giden seçmenlerden yalnızca yüzde 19’u ‘evet’ oyu kullandı. 2009 yerel seçimlerinden önce ‘buzdolabı’ yardımlarıyla gündeme gelen Tunceli hükümetin milletvekili çıkaramadığı tek il olma özelliğini de taşıyor. En az ‘evet’ oyu kullanan ikinci il ise Edirne’ydi. Geleneksel olarak solun kalesi diye tanımlanabilecek Edirne’de ‘evet’ oyları yüzde 27’de kaldı. Muğla bu sıralamada üçüncü oldu. Muğla’daki ‘evet’ oylarının oranı yüzde 31 oldu.

‘Hayır’ oylarının en düşük çıktığı il ise Ağrı’ydı. Ağrı’da kullanılan oyların yalnızca yüzde 4’ü ‘hayır’ yönünde oldu.

Doğu ve Güneydoğu’daki birçok ilde ‘hayır’ oyları yüzde 10’u göremedi. Batman, Bingöl ve Siirt’te yüzde 5, Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa ve Van’da yüzde 6, Hakkari ve Bitlis’de yüzde 7, Muş’da yüzde 8 hayır oyu çıktı.

İç Anadolu’da en az ‘hayır’ oyu kullanan il yüzde 21’le Konya, Marmara Bölgesi’nde yüzde 33’le Sakarya, Karadeniz Bölgesi’nde yüzde 24’le Rize en az ‘hayır’ oyu veren iller oldu.

İŞTE EN YÜKSEK ‘EVET’OYU VERİLEN 5 İL

Bingöl: % 95

Siirt: %95

Diyarbakır: % 94

Mardin: % 94

Hakkari: %93

İŞTE EN YÜKSEK ‘HAYIR’ VEREN 5 İL

Tunceli: %81

Sponsorlu Bağlantılar

Kırklareli: %74

Edirne %73

Tekirdağ: %64

İzmir: %63