Konut Kredisi Alacaklar Dikkat!

Yeni ev alacakların ilk başvurduğu yöntem kredidir.Bankaların cazip ödeme koşulları ile sundukları konut kredileri ev alacakları da cezbetmektedir.Hatta ev alma düşüncesinde olmayanlar bile bu avantajlı kredileri gördükten sonra ev almaya karar verebiliyor.Ancak alacağınız konut kredisi kabusa dönüşmesin.

Sponsorlu Bağlantılar

Doğru krediyi seçmezseniz ve doğru adımlar atmazsanız aldığınız krediyi ödeyemez ve büyük bir borç batağının içerisinde kalırsınız.Konut Kredisi Danışmanlık Hizmetleri’nin Kurucu Ortağı Onur Tekinturhan vatandaşları konut kredisi kullanırken dikkat etmeleri gereken 10 önemli husus konusunda uyardı.

Zarar etmeden konut kredisi kullanmanız için yapmanız gereken aşağıdaki 10 yolu uygulamaktır.

konut kredisi tavsiyeleri

10 Adımda Konut Kredisi

  1. Evinizi bulduktan sonra krediye başvurun.Evi bulduktan sonra uygun bankadan uygun krediyi bulmak daha kolay olacaktır.
  2. Çalıştığınız bankanızdan kredi almayın.Diğer bankaların da kredi tekliflerine göz atın.
  3. Kredilerin yıllık maliyet oranlarını iyi analiz edin.Aldığınız kredinin faiz oranı, sigortaları, ödeme komisyonları ve masrafları yıllık maliyet oranını oluşturmaktadır.
  4. Her bankadan kredi başvurusu yapmayın.Çünkü bankalar kimlik numaranız ile kredi ve borçlarınızı araştırmaktadır.Bir çok bankadan kredi talebinizin olmazı kredi notunuzu düşürecektir.
  5. Bütçenize uygun taksitlendirme yapın.Vade ne kadar uzun olursa o kadar iyidir mantığını unutun.Çünkü vade arttıkça faizler ve masraflarda artacaktır.Bütçenize uygun bir taksit seçeneği belirleyin.
  6. Ekspertiz raporunu incelemenizde fayda var.Kredi hesabında konutun satın alım değeri değil, bağımsız değerleme şirketlerince tesbit edilecek ekspertiz değeri kullanılır. Ekspertiz raporunu bankadan isteyip inceleyebilirsiniz.
  7. Sigortalara iyi değerlendirin.Zorunlu sigortalardan DASK (deprem) ve konut sigortaları dışında banka sizde hayat sigortası yada ferdi kaza sigortası da talep edebilir.Bu sigortalar zorunlu değildir fakat başınıza bir şey gelmesi halinde ailenizi kredi yükünden kurtarır.
  8. Kredi değerlendirmesinde düzenli gelirinizin belgeleyebildiğiniz kısmı baz alınır; hesaplanan taksitin belgelenen geliriniz içindeki payı %50’den küçük olmalıdır.
  9. İleride beklediğiniz ek prim veya dönemsel gelirlerinize bağlı olarak ara ödemeler planlıyorsanız bunları en baştan bankaya belirtin ve hesaba katılmasını sağlayın. Daha sonra yapılacak ek ödeme ve değişiklikler anaparanız üzerinden  yüzde 2 cezaya tabi olabilir.
  10. Kredi sözleşmesini imzalamadan en az 1 gün önce bankanın size “Sözleşme Öncesi Bilgi Formu” sunması gerekir. Kanunen en az 1 gün inceleme hakkınız olan bu formda kredi ile ilgili tüm şartlar ve masraflar belirtilir.