Sigorta Paranız Bankada Kalmasın!

Kredi çekenler çok iyi bilir fakat bilmeyenler için söylemek gerekirse; bankalardan kredi çekerken zorunlu olarak hayat sigortası yapılmaktadır. Kredi çekerken zorunlu olarak yaptırılan hayat sigortası parasını tekrar geri alabiliyorsunuz. Kredi çekerken bankalar tüketici uyarmıyor fakat erken biten krediden sonra yaptırdığınız hayat sigortası parasını geri alabiliyorsunuz.Paranız bankada kalmasın!

Sponsorlu Bağlantılar

ERKEN KAPATAN DA ALIYOR

Şöyle ki; hayat sigortaları, yıllık olarakyapılabiliyor; yıl artı ay küsuratlı olarak yapılamıyor. Bu durumda siz 6, 18, 30 ay ödemeli kredi çekseniz de, sigortanız 12, 24, 36 aylık oluyor. Örneğin; 25 ay ödemeli kredi çektiniz. Kredi süresi kadar değil, 36 aylık sigorta yaptırabiliyorsunuz. Bu durumda krediniz bittikten sonra kalan 11 aylık hayat sigortasını boşuna yaptırmış oluyorsunuz. Ama 11 aylık hayat sigortasının parasını bankadan geri alma hakkınız var.

Tüketiciler Birliği Kurucu Başkanı Bülent Deniz, tüketicilerin kredi bitiminden sonraki hayat sigortası primlerini geri alabileceğini hatırlattı. “Vatandaş uyanık olmalı” diyen Deniz, “Tüketici, hayat sigortası yaptırırken, kredi ödeme süresine göre değil, yıl hesabına göre sigortalanmakta. 18 ay geri ödemeli kredi kullanan, 24 ay için sigortalanır. 18 ayın bitiminde 6 aylık primini iade almalı” şeklinde konuştu. Bülent Deniz, kredi borcunu erken kapatanların da, hem faizindirimden yararlanabildiğini hem de geri kalan günlerdeki hayat sigortası primlerini geri alabildiğini sözlerine ekledi.