2015 Kadın Milletvekili Sayısı 96 Oldu!

Sponsorlu Bağlantılar

25. Dönem Kadın Milletvekilleri

2015 Genel Seçimleri yapıldı ve meclise girecek olan milletvekilleri belirlendi. AKP, CHP, MHP ve HDP’nin arasında geçen yarışta birinci parti %40 küsür oy alan AKP olurken, %25 oy alan CHP ikinci, %16 küsür oy alan MHP üçüncü ve %13 oy alan HDP’de dördüncü oldu.

Bu oy oranlarına göre AKP meclise 258 milletvekili gönderirken, CHP 132, MHP ve HDP’de 80 milletvekili gönderdi. Bu 550 milletvekilinde 96 tanesi kadın milletvekili oldu.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayrıca bkz: 25. Dönem Bütün Milletvekilleri

rp_168039_tbmm-meclis.jpg

96 Kadın Milletvekili

AK Parti’den 41 kadın milletvekilini meclise gönderirken HDP 31 kadın milletvekili, CHP 20 kadın milletvekili ve MHP 4 kadın vekili meclise gönderdi. Öne çıkan kadın milletvekilleri arasında CHP’den ise gayrimüslim Selina Doğan ve HDP’den Abdullah Öcalan’ın yeğeni Dilek Öcalan yer aldı.

MHP’den Meral Akşener, Zuhal Topçu, Arzu Erdem ve Ruhsar Demirel, Meclis’e giren kadın vekiller oldu.

Başörtülü Kadın Milletvekilleri

HDP’nin İstanbul 1. Bölge’de ikinci sıradan gösterdiği başörtülü kadın adayı Hüda Kaya ve Erzurum adayı Seher Akçınar Bayar, Meclis’e girmeyi başardı.

AKP’den ise Merve Kavakçı’nın kardeşi Ravza Kavakçı Kan da başörtülü kadın milletvekili olarak Meclis’e girdi. AK Parti’den Kocaeli milletvekili adayı olan Radiye Sezer Katırcıoğlu, Ankara adayı Lütfiye Selva Çam, Antalya adayı Sena Nur Çelik, Balıkesir adayı Sema Kırcı, Bursa adayı Emine Yavuz Gözgeç, Erzurum adayı Zehra Taskesenlioğlu, İstanbul adayları Özlem Zengin ve Fatma Benli, Konya adayları Hüsniye Erdoğan, Leyla Şahin Usta, Rüveyde Gülseren Işık ve Trabzon milletvekili adayı Ayşe Sula Köseoğlu da Meclis’teki başörtülü vekiller arasında yer aldı. Meclis’te son dönemde başını örten Sevde Beyazıt Kaçar ile bu dönem aday olan Nursel Reyhanlıoğlu AK Parti’nin Kahramanmaraş’tan iki başörtülü milletvekili olarak Meclis’e girdi. AK Parti Şanlıurfa milletvekili adayı Hamide Sürücü de başörtülü vekiller arasında yer aldı.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir