2015 Yılı Türkiye’de Hava Kirliliği En Fazla Olan İller

Sponsorlu Bağlantılar

Hava Kirliliği Raporuna Göre En Kirli İllerimiz

Türkiye’nin en kirli illeri belli oldu. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yayımlanan hava kirliliği raporunda Türkiye’nin havası en kirli illeri belli oldu. Ayrıca roparda hava kirliliğinin sağlık üzerindeki etkilerine de yer verildi.

Özellikle kış aylarında artan kömür kullanımı nedeniyle birlikte hava kirliliği de artıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) raporuna göre ise ülkemizin neredeyse tamamı zehir soluyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Uzun süreli hava kirliliğine maruz kalınmasının solunum hastalıklarına neden olduğu ve özellikle Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) için de önemli bir tehdit oluşturduğu belirtiliyor.

hava kirliliği

En Kirli 6 İlimiz

Iğdır, Batman, Afyon, Osmaniye, Gaziantep ve Siirt illerimiz WHO verilerine göre Türkiye’nin en kirli 6 ili olarak dikkat çekiyor. Hava kirliliğinde eşik değerin 20 pg/metreküp olmasına karşın bu 6 ilde bu değer 100 birimin bile üzerinde.

Türkiye’de hava kirliliğinin en dazla olduğu iller arasında İstanbul‘da bulunuyor. İstanbul’da ise hava kirliliği 48 birim olarak ölçülmüş.

Aynı şekilde Sivas ve Bayburt’ta da kirlilik 48 birim olarak ölçüldü. Elazığ, Çankırı ve Şırnak’ta 46, Amasya’da 43, Yalova ve Tunceli’de 41, Samsun’da 39, Sinop’ta 38, Artvin’de 34, Eskişehir ve Tokat’ta ise 31 birim olarak hava kirliliği ölçüldü.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın internet sitesinden yayınladığı veriler de bu korkutucu gelişmeyi belgeledi. Bursa’da hava kirliliği özellikle yılın ilk günlerinde çok ciddi bir boyuta da ulaştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verilerine göre insan sağlığını tehdit eden parçacık maddelerin (PM10) günlük ortalaması Bursa’da Dünya Sağlık Örgütü’nün güvenli bulduğu günlük limitin 6 katını ulaşırken, bu oran Aralık ayı sonunda ise 10 katına çıktı.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir