Kamuya Alınacak Bilişim Personeli Özellikleri ve Maaşları

Sponsorlu Bağlantılar

Kamuya Bilişim Ordusu

Gelişmiş dünya ülkelerinde uzun yıllardır kurulan siber güvenlik kurumları en sonunda ülkemizde de kurulmaya başlandı. Özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Türkiye üzerine oynanan oyunlar ve siber saldırılar sonucu Türkiye’de de bilişim ordusu kurulmasına neden oluyor.

Çağımızın internet çağı olması nedeniyle ve ülkeler arası internet savaşlarının başlayacak olması düşünülmesi nedeniyle böylesi bir siber güvenlik önlemi almak kaçınılmaz olmuştu. Hatta geç bile kalınmıştı. Özellikle devlet kurumlarını tehdit eden ve bir çok kere devlet kurumlarından vatandaşların bilgilerinin çalınması ve devlet kurumlarının servis dışı kalması büyük krizlere neden olmuştu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından siber güvenlik ordusu için planlamalar yapıldı. Bunun için ise bilişim konusunda uzman personele ihtiyaç duyuluyor. Henüz tarih verilmese de yakında kamuda görevlendirilmek üzere 100 bin bilişim personeli alınacak.

internet

Bilişimcilerin Özellikleri ve Maaşı

Kamuya alınacak bilişim personelleri Genel Kurmay Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, TÜBİTAK ve Sosyal Güvenlik Kurumu gibi stratejik kurumlara atanacak. Bu bilişim personellerine verilecek maaş ise görevlerine göre 8 bin TL ile 20 bin TL arasında olacak.

Bilişim personelinde aranan özellikler ise şöyle;

  • 4 yıllık üniversite mezunu olmak
  • Yazılım geliştirme konusunda bilgi sahibi olmak
  • Büyük ölçekli ağ sistemlerinin kurulumu ve yönetimi
  • 3 yıldan 5 yıla kadar tecrübe sahibi olma
Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir