Sağlığa Zararlı Olan ve Satışı Yasaklanan Bal Markaları

Sponsorlu Bağlantılar

Baldaki Rekabet Şekeri Artırdı

Son zamanlarda bal satışlarında yaşanan rekabet hat safhaya ulaştı ve rekabet televizyon ekranlarına taşındı.Ucuz bal ve polen stratejisi ile oldukça yüksek satış rakamlarına ulaşan bal üreticilerine  Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından dur denildi. Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı üç büyük bal üreticisinin piyasaya arzı ve televizyon reklamları durdurma kararı aldı.Bu üç bal markası, “Balderesi, Bal Teknesi ve Osmanlı Bal Evi” oldu.Yasağın nedeni ise bu bal markalarının sattığı balların içeriğinde sağlığa zararlı maddeler yer alması oldu.

bal, sağlık, şifa

Bu markaların hem piyasaya ürün arzı hem de televizyon reklamları durduruldu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Balderesi, Bal Teknesi ve Osmanlı Bal Evi markalı ürünlerle ilgili denetim ve kontrollerini tamamladı. Tarım Bakanlığı, televizyon kanallarındaki reklamlar vasıtasıyla satışı yapılan bu üç markalı balda sağlık için tehlikeli madde riski barındırdığı konusunda şüpheli durumlar ve deliller tespit etti. Bunun üzerine bakanlık, kanundaki, “Gıda, Bakanlıkça belirlenen şartlara uygun olsa bile, gıdanın güvenilir olmadığına dair yeterli şüphe veya sebebin oluşması durumunda, Bakanlık söz konusu gıdanın piyasaya arzını kısıtlayabilir veya piyasaya arz edilen gıdayı toplatabilir.” hükmünü uyguladı.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu kapsamda bakanlık, söz konusu 3 markaya ait ürünlerin, ‘şüpheyi oluşturan durumlar ortadan kalkana kadar’ piyasaya arzını durdurdu. RTÜK’e de durumu yazılı olarak bildiren bakanlık, bu ürünlerin görsel ve işitsel medyada tanıtım ve satışının engellenmesini istedi. Bakanlığın yazısını değerlendiren RTÜK, Balderesi, Bal Teknesi ve Osmanlı Bal Evi markalı bal ürünlerinin reklamını durdurdu. RTÜK’ün kararına uymayan yayıncı kuruluşlara ceza verilecek.

Haber Kaynağı: Zaman Gazetes

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir