Tek Başına İktidar Olmak İçin Kaç Milletvekili Gerekir?

Sponsorlu Bağlantılar

Tek Başına Hükumeti Kurma

Türkiye’de bir partinin tek başına iktidara gelip hükumeti kurabilmesi için milletvekili sayısında çoğunluğu yakalaması gerekiyor. Başka bir deyişle bir partinin tek başına iktidar olması için yüzde 45  oranında oy alması gerekiyor.

Bir parti %45 oy aldığı zaman milletvekili sayısında çoğunluğu elde eder. Bu sayı ise 276’dır. Yani seçimlerde bir parti 276 milletvekili çıkarmayı başarırsa tek başına iktidar olur ve hükumeti kurabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Peki 276 milletvekili çoğunluğu sağlanamazsa ne olur?

Seçimlerde herhangi bir parti çoğunluğu sağlayamazsa yani 276 milletvekili ve üzerinde çıkaramazsa hükumeti ya azınlık bir şekilde kuracak yada başka bir parti ile 276 milletvekili sayısına ulaşacak şekilde koalisyon yaparak hükumeti kuracak.

türkiye, tbmm, yasa, kanun, milletvekili

Azınlık hükumeti nedir?

Azınlık hükumeti kurmayı tercih eden bir parti dışarıdan başka bir partinin desteğini almak zorunda. Yani mecliste dışarıdan bir parti tarafından bu azınlık hükumetine güvenoyu verilmesi gerekir.

Koalisyon hükumeti nedir?

Koalisyon hükumeti ise iki partinin yada daha fazla partinin bir araya gelerek 276 milletvekili çoğunluğunu elde ederek hükumeti kurmasıdır. Kurulan koalisyon hükumeti meclisten güvenoyu alarak göreve başlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir