Kınalı -Akyazı -Kuzey Marmara Otoyolu

İstanbul’da 3. Köprünün nerde olacağı yönündeki tartışmalar ve belirsizlikler son buldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 3. köprünün yeri hakkındaki belirsizliklere yaptığı açıklama ile nokta koydu.Kadir Topbaş 3. Köprünün Tarabya-Beykoz arasına yapılacağını söyledi.Projenin adı, Kınalı -Akyazı -Kuzey Marmara otoyolu.

Sponsorlu Bağlantılar

Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde, CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin tarafından açıklanan 3. köprü güzergahına ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“Tekin’in, zaman zaman ‘gündemde nasıl olabilirim’ diye kendince adımlar atmaya çalıştığını” öne süren Topbaş, “İfadelerinde ‘sayın başkan güzergahı benden öğrensin’ diyor. Şunu açık söyleyeyim. Onların bilgileri bizim unuttuklarımızdan fazla değil. Bilgileri yetmez. Bu şehri yöneten, yıllardır bu şehirde yaşayan birisi olarak bu kentin bütün gelişme süreçlerini ve bundan sonraki süreçlerini yakından takip eden ve bu konuda yetkin olan bir insan olarak tabii ki bütün süreci takip ediyoruz” diye konuştu.

Topbaş, 3. köprünün güzergahına ilişkin 4 yılı aşkın süredir Başbakan ve ilgili bakan ve kurumlarla birlikte yaptıkları bir çalışma bulunduğunu ve ilk aşamada 5 ayrı nokta üzerinde durulduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

“Sayın Başbakanımızın da hassasiyeti, havzaların etkilenmemesi, orman alanlarının minimum ölçekte veya en az etkilenecek ölçekte bir yer belirlenmesiydi. Ve 3. köprü için mevcut 2. köprünün biraz kuzeyinden, Tarabya bölgesinden bir iz belirlendi. Bir çalışma yapıldı ve bize takdim edildi. Geçen haftaki koordinasyon toplantısında heyetimizle birlikte bu güzergah üzerinde incelemeyi yaptık. Bizim koordinasyon kurulumuza bu konuda bilgi aktardık ve beraberce bir çalışma yürüttük.

Bunlar planlara işlenecek ve tabii ki güzergahın üzerindeki etkileşimler dikkate alınacak. Buradaki kamulaştırma alanlarının getireceği maliyetler de dikkate alınarak bazı değişiklikler olma ihtimali çok büyük. Yer yer olabilir. Tabii ki önümüzdeki ay meclise getirilecek. Mecliste tartışılacak, konuşulacak, değerlendirme yapılacak ve karara bağlanacak. İstanbul’un ihtiyacı olan Avrupa ve Asya yakası arasındaki geçişlerde çok önemli olan bir güzergahın tedariki açısından bu önemli.”

3. Boğaz Köprüsü Güzergahı (2010) Kesinlik Kazandı

29 Nisan 2010 tarihinde güncellenmiştir.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul’da 3. Boğaz Köprüsü’nü de içeren Kuzey Marmara otoyolu projesini açıkladı. Yıldırım, üçüncü köprünün Garipçe ile Poyrazköy arasında inşa edileceğini söyledi.

İstanbul’a yapılacak 3. köprünün bir diğer özelliği, 1275 metre uzunluğunda olarak planlanan köprü ayakları arasındaki mesafeyle, dünyanın en uzun dokuzuncu asma köprüsü olacak olması.