2012’de Kimler Aramızdan Ayrıldı?

2012 yılı hayatımızdan bir çok şeyi alıp götürürken ekranlarda görmeye alışık olduğumuz ünlüleri de aramızdan aldı götürdü.Dünyaya yön veren kişilerden, sinema, sanat ve bilim dünyasını önemli kişileri 2012 yılında hayata gözlerini yumdu.

Sponsorlu Bağlantılar

2012 Yılında Hayatını Kaybeden Türk Ünlüler

Şimdi gelin 2012 yılında kimler aramızdan ayrılmış hep beraber göz atalım;

Neil Armstrong – Astronot

Ay’a ilk ayak basan insan olan Amerikalı astronot Neil Armstrong 1969’da Apollo 11 ile Ay’a gitmiş ve aya ayak basan ilk insan ünvanına sahip olmuştu.

Whitney Houston – Şarkıcı

Whitney Houston, başrollerini Kevin Costner’la paylaştığı “The Bodyguard” filmiyle adını duyurdu. Houston, filmin unutulmaz şarkısı “I will always love you” ile 90’lı yıllara damgasını vurdu.

Gore Vidal – Yazar

ABD’nin ünlü yazar ve siyasi yorumcularından Gore Vidal 86 yaşında öldü. Aralarında Myra ve Burr da dahil 25 roman yazmış olan Vidal, 200’den fazla deneme ile çok sayıda tiyatro oyununa da imzasını atmıştı.

Joe Paterno – Penn State Nittany Lions antrenörü

Paterno liderliğindeki Penn State takımı, ABD’deki en popüler spor liglerinden biri olan üniversite futbolu ligine (College Football League) uzun yıllar damga vurmuştu.

Larry Hagman – Oyuncu

Oyunculuk kariyerine 1960’larda başlayan ve ‘I Dream of Jeannie’ dizisinde canlandırdığı astronot Tony Nelson karakteri ile ön plana çıkan Hagman, Dallas dizisindeki, J.R. Ewing karakteri ile dünya çapında ün kazanmıştı.

Nora Ephron – Yazar, yönetmen

Senaryo yazarı anne-babanın kızı olarak dünyaya gelen, 20’li ve 30’lu yaşlarında gazetecilik mesleğinin zirvesine çıkan Nora Ephron, daha sonra çok satan bir yazar ve başarılı bir yönetmen oldu.

Davy Jones – The Monkees’in solisti

Davy Jones, 1966’da kurulan ve “Daydream Believer”, “I’m a Believer” gibi hit şarkılarıyla ünlenen Amerikalı grup the Monkees’in solistiydi.

Dick Clark – Radyocu ve sunucu

Dick Clark uzun yıllar sürdürdüğü American Bandstand adlı müzik programıyla ABD çapında beğeni kazanan ve New York’taki Times Meydanı’nda düzenlenen yeni yıl eğlencelerinin unutulmaz sunucusuydu.

Donna Summer – Şarkıcı

‘Love to love you baby’, ‘Last Dance’, ‘Hot Stuff’ ya da ‘On the Radio’ gibi hit şarkılarıyla 5 Grammy ödülü alan Donna Summer ‘diskonun kraliçesi’ olarak adlandırılıyordu.

Vidal Sassoon – Kuaför

Sassoon 14 yaşında adım attığı mesleğinde 1960’lardan beri ünlülerin saç modellerini tasarlayarak mesleğinde vazgeçilmez bir isim haline gelmişti.

Sally Ride – Astronot

Sally Ride ABD’nin ilk kadın astronotuydu.

Andy Griffith – Oyuncu

1960’ların fenomen programı Andy Griffith Show’da Sheriff Andy Taylor rolünü oynayarak gönüllere taht kurmuştu.

Phyllis Diller – Komedyen

Komedyen Diller, ilk gösterisini 1955 yılında San Francisco’da yaparak erkek egemen komedi dünyasına yeni bir soluk getirmişti. Veli toplantısında yaptığı esprili yorumlar eşinin dikkatini çekmiş ve onu bu alana yönelmesini eşi teşvik etmişti.

Adam Yauch – Beastie Boys üyesi

Brooklyn’de doğan ve büyüyen, sahnede “MCA” adıyla tanınan Yauch, 1979’da Beastie Boys’u “Mike D” lakaplı Mike Diamond ve “Ad-Rock” lakaplı Adam Horowitz ile kurmuştu.

Tony Scott – Yönetmen

”Top Gun” ve ”Days of Thunder” (Yıldırım Günleri), ”Spy Game” filmlerinin yönetmeni Tony Scott 68 yaşında, 19 Ağustos’ta California’da San Pedro bölgesinde bir köprüden atlayarak yaşamına son verdi.

‘Alien’ (Yaratık) filminin yönetmeni Ridley Scott’un kardeşi Tony Scott, bir dizi aksiyon filmiyle 1980’lerde üne kavuşmuştu. ‘Crimson Tide’ (Denizde İsyan), ‘Days of Thunder’ (Yıldırım Günleri), ‘Beverly Hills Cop 2’, ‘Enemy of the State’ ve ‘Spy Game’, Tony Scott’un imzasını taşıyan filmler arasında bulunuyor.

Ernest Borgnine – Oyuncu

Borgnine aktörlüğe başlamadan önce on yıl Amerikan Donanması’nda görev yapmıştı. Sanatçı 1955 yılında Marty filmindeki rolüyle en iyi erkek oyuncu Oscar’ını kazanmıştı. “Hollywood’un karizmatik yardımcı oyuncusu” olarak ün yapan Borgnine yaklaşık 140 filmde rol almıştı.

Russell Means – Kızılderili aktivist

Russell Means, Amerikan Yerli Hareketi’nin Güney Dakota’da Wounded Knee kasabasının 71 gün süren silahlı işgalinin liderliğini yapmış, işgal sırasında federal görevlilerle silahlı çatışmalar yaşanmıştı. Aktörlük kariyerine ”Son Mohikan” filmiyle 1992 yılında başlayan, ”Katil Doğanlar”da rol alan Russell Means, animasyon filmi ”Pokahantas”da Şef Powhatan’ı seslendirmişti.

Robin Gibb – Bee Gees grubunun solisti

Ağabeyleri Barry ile Bee Gees müzik grubunu kuran Gibb kardeşler, özellikle yetmişli yıllarda “Stayin’ Alive”, “How Deep is Your Love” ve “Massachusetts” gibi besteleriyle tüm zamanların en çok satanlar listelerinde yerlerini almıştı.

Don Cornelius – Soul Train adlı şovun yaratıcısı

Cornelius, 1970 yılında “Soul Train” programını başlatmak için cebinden 400 dolar harcamıştı. “Soul Train”, pop dünyasındaki en çok satan plaklar listesine benzer bir şekilde, siyah müziğin duyurulması hedefliyordu. “Soul Train”, Amerika’daki yurttaşlık hakları hareketiyle başlayan kültürel ve siyasi ayaklanma döneminde öne çıktı. Program, ırka dayalı engelleri ortadan kaldıran, siyah sanatçıların müziklerini ulusal kültürün bir parçası haline getiren, soul ve funk akımlarını Amerikan halkına tanıtan bir yayındı.

Hector Macho Camacho – Eski ağırsiklet boks şampiyonu

3 dünya şampiyonluğu bulunan Camacho ‘Maço’ lakabıyla tanınıyordu.

Levon Helm – The Band grubunun davulcusu

Levon Helm 1960’ların sonunda zirveye çıkan The Band grubunun kilit üyelerindendi. “The Weight” ve “The Night They Drove Old Dixie Down” gibi klasikleriyle tanınan grubun 1968 yılında çıkardığı ilk albümü “Music From the Big Pink”, rock tarihinin en önemli albümleri arasında yer alıyor. The Band grubu, 1976 yılında ünlü “Last Waltz” konseriyle canlı performanslarına veda etmişti.

Sherman Hemsley – Dizi oyuncusu

Sponsorlu Bağlantılar

Philadelphia doğumlu Sherman Hemsley, televizyonun en başarılı komedi dizilerinden “The Jeffersons”dan önce CBS’in “All in the Family” dizisinde Harlemli sert bir iş adamını canlandırmıştı. Hemsley, 1975 ile 1985 yılları arasında 11 sezon oynayan ”The Jeffersons” dizisindeki performansıyla Emmy ve Altın Küre’ye aday gösterilmişti.

Michael Clarke Duncan – Oyuncu

Michael Clarke Duncan 1999 yapımı ‘The Green Mile’ (Yeşil Yol) filminde unutulmaz dev adam John Coffey’i canlandırmıştı. Duncan, ‘Armageddon’, ‘Sin City’ (Günah Şehri), ‘Daredevil’, ‘Planet of Apes’ (Maymunlar Gezegeni), Green Lantern gibi birçok filmde oynamıştı.

Ray Bradbury – Bilim kurgu yazarı

‘Something Wicked This Way Comes’, ‘Fahrenheit 451’, ‘The Martian Chronicles’ gibi romanları ile tanınan Bradbury, 20’den fazla tiyatro oyunu, senaryo kaleme aldı ve 400’ün üzerinde öyküye imza atmıştı. İlk kitabını 20 yaşında yayımlatan Bradbury, edebiyat tarihine damgasını vuran eserlere imza attı. Özellikle distopik ve belirsiz bir geleceği anlattığı başyapıtı ‘Fahrenheit 451’ ile bilimkurgunun ‘gerçek’liğine dair en önemli örneklerden birini vererek ölümsüzleşti.

George McGovern – Eski ABD Başkan adayı

İkinci Dünya Savaşı’nda gösterdiği üstün yararlılıklarla pek çok nişan kazanmış eski bir bombardıman uçağı pilotu olan McGovern, 1972 yılında Nixon karşısında, ABD başkanlık seçimi tarihinde görülen en ağır yenilgiye uğrayarak seçimi kaybetmişti.