Murat Boz Kimdir?

Murat boz son dönemlerde özellikle genç kızlar arasında fazlaca seveni olan popüler müzik seslendiren sanatçılardan biridir. Bu nedenle burada Murat boz’un kısa hayat hikayesini ve hayatında sevdiği şeyler konusunda bilgiler sunacağız.

Murat Boz

Karadeniz Ereğli’de doğan Murat Boz, 1996 yılında İstanbul’a gelerek Güzel Sanatlar Lisesi eğitimini tamamladı. Bu dönem içerisinde Atatürk Kültür Merkezi ve Cemal Reşit Rey’de vokalist olarak görev alan Murat Boz, 1999 senesinde Milliyet Gazetesi’nin düzenlediği “Liseler Arası Müzik ve Halk Oyunları Yarışması”nda birinci oldu.

1999 senesinde Bilgi Üniversitesi Caz Vokal Bölümünü kazanan Murat Boz, 2003 senesinden beri İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümünde eğitimine devam ediyor. Şu ana kadar Tarkan, Nilüfer, Nazan Öncel, Nil Karaibrahimgil, Grup Hepsi, Burcu Güneş ve Hande Yener gibi sanatçıların sahne performanslarında ve albümlerinde yer alan Boz, aynı zamanda birçok reklam müziğinde de bulundu (McDonalds, İstikbal, Cola Turka).

Sponsorlu Bağlantılar

16 Temmuz 2006 tarihinde Aşkı Bulamam Ben adlı teklisini yayınlayan Murat Boz, 25 Ocak 2007 tarihinde de Maximum adlı ilk albümünü piyasaya sürdü. “Aşkı Bulamam Ben” single’ı ile müzik çevresinden beğeni toplamayı başaran Boz, albümün yapımcılığında Ozan Çolakoğlu yönetimindeki Sarı Ev ile birlikte çalıştı. Stardium Müzik Yapım etiketiyle yayınlanan albümden ilk video klip çalışması albümle aynı ismi taşıyan parçaya seçilirken, Murad Küçük, video klibin yönetmenliğini üstlendi. 23 Temmuz 2007’de “Püf” adlı şarkısının klibi çekildi. Murat Boz Maximum ile Altın Kelebek ve IFA ödüllerinin sahibi oldu.

14 Haziran 2008 tarihinde Dokuz Sekiz Müzik imzalı ikinci tekli çalışması Uçurum ile müzik severler buluştu. Soner Sarıkabadayı eseri ve Suat Aydoğan düzenlemesi olan Uçurum birçok ülkede aranjman olarak kullanıldı. Uçurum 2008 yılının en iyi şarkısı seçildi.

Murat Boz 2008’deki bir konserinde etek giymiş ve medyada giydiği etekle yer almıştır. Medya tarafından etek olarak lanse edilen kıyafet ‘Uçurum’ teklisinde işlenen ‘Gladyatör’ temasının parçası olan Roma Askerlerinin deri savaşçı kıyafetleriydi.

Murat Boz 6 Ocak 2009’da çıkması planlanan ikinci stüdyo albümü Şans’ın ilk çıkış parçası olan “Para Yok” şarkısını ilk kez Turkcellbünyesinde yayınladı. Şarkının prodüktörüğünü Ahmet Çelenk yaptı. Ersay Üner bestesi şarkının düzenlemleri ise Mustafa Ceceli’ye aittir[1] Hayat Sana Güzel ilk olarak Power Club ve TTNET Müzik gibi dijital satış ortamlarında müzikseverlerin beğenisine sunulmuştur. Soner Sarıkabadayı bestesi olan Hayat Sana Güzel, 3 farklı versiyonu ile maxi single olarak piyasaya çıkmıştır. Düzenlemelerinin Suat Aydoğan ve Burak Yeter’e ait maxi single için Murad Küçük yönetmenliğinde klip çekilmiştir. Fotograf çekimleri ise Nihat Odabası tarafından gerçekleştirilmiştir.

Murat Boz; 1 single 1 albüm sıralamasını takip ederek Mayıs 2011’de “Aşklarım büyük benden” isimli 3. albümünü yayınlamıştır. İlk olarak albümle aynı adı taşıyan “aşklarım büyük benden” şarkısına klip çekilmiştir. “hayat öpücüğü”, “kalamam arkadaş”, “geri dönüş olsa” beğenilen ve kliplendirilen diğer şarkılardır.

Acun Medya yeni projesi ile 2011 Ekim ayından itibaren Show TV’de yayınlanan, ses yarışması O Ses Türkiye yarışmasının jüriliğini yapmaktadır.

Murat Boz’un En Sevdikleri

En sevdiği yiyecek… balık
En sevdiği içecek… çay
En sevdiği şehir… Karadeniz Ereğli/Zonguldak
En sevdiği şarkı… Mustafa Ceceli/Karanfil
En sevdiği tv programı… Beyaz Show
En sevdiği renk… siyah-beyaz (takımının rengi)
Uğurlu sayısı… 7
Rahatlamak için ne yapar… sinema konser canlı müzik
En sevdiği müzik tarzı… müzikaller pop hafif batı müziği
Favori cümlesi… “Olacak iş değil!”
Hayat felsefesi… “Hep çalışmak ve en iyisini yapmak için uğraşmak.”
Onu en çok kızdıran şey… yalan ve ısrar
Onu en çok sevindiren şey… hediye almak
En sevdiği ayakkabı markası… Converse
Küçükken en sevdiği çizgi film… Tom ve Jerry
En sevdiği oyuncular.. Al Pacino Robert de Niro Brad Pitt Nicole Kidman Julia Roberts

Yağmurlu bir günde yapmayı en sevdiği şey… sıcak bir köşede oturup yağmuru izlemek
Ne tür film izliyor.. komedi hariç her tür
En sevdiği ders… tarih
En sevdiği giysisi… tişörtleri
En sevdiği hava durumu… güneşli havalar
En sevdiği reçel… kuşburnu reçeli
En sevdiği hayvan… köpek
En sevdiği eşyası… saatleri
Yılın en sevdiği günü… 29 Ağustos