Otomotiv Vergileri Düzenleniyor

Otomotiv sektörünün en büyük derdinden biriside ÖTV ve MTV vergilerinin çok çarpık olmasıydı.Ancak bu çarpıklık sonunda düzeltiliyor.Yıllardır üzerinden tartışılan bu ÖTV ve MTV vergileri en sonunda Avrupa Birliği kriterlerine uygun hale getirilecek.

Sponsorlu Bağlantılar

http://www.otolansman.com/upload/haber/7423823893702792.jpg

Yaşlı Arabanın Vergisi Artacak

Motor silindir hacmine göre alınan ÖTV, karbon salınımına göre yeniden düzenlenecek. Çevreci araçların vergisi daha düşük olacak. Elektrikli ve hibrid araçlara vergi teşviği verilecek. MTV’de ise çarpıklık gideriliyor. Buna göre yaşlı araçlar, daha yüksek MTV ödeyecek. Düzenleme yılbaşına yetiştirilmeye çalışılıyor.

Hükümet, motorlu araçlara uygulanan vergi düzenlemelerine “karbon salınımı” kıstasını sokmaya hazırlanıyor. Halen motor silindir hacmine göre alınan verginin, çevre dostu araçları teşvik edecek şekilde, “karbon salınımına” göre yeniden düzenlenmesi gündemde. Bu kapsamda araçların alım satımında geçerli olan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve her yıl düzenli olarak alınan Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) sisteminde yapılacak değişikliklerle ilgili düzenleme hazırlanıyor.

Elektrikli ve Hibrit Modellere Kolaylık

MTV ve ÖTV düzenlemelerine, çevreci araçları dikkate alacak bazı istisna ve teşvikler konulması planlanıyor. Böylece başta elektrikli ve hibrid modeller olmak üzere çevre dostu otomobiller, önemli vergi kolaylığına kavuşacak. Yeni araçlar daha düşük vergiye tabi tutulurken, Türkiye’de eski ve yaşlı araçların daha düşük vergiyle ödüllendirilmesi çarpıklığı da giderilmiş olacak. Halen yürütülmekte olan çalışma kapsamında, şu anda kullanımdaki araçlarda yeni ve çevre dostu olanlar ile karbondioksit salınımı düşük araçlar daha az vergi öderken, istisna ve muafiyetlerden faydalanamayacak yaşlı araçlar, diğerlerine göre daha yüksek vergiye muhatap olacak.

Düzenleme yılbaşına yetişecek Türkiye’nin uluslararası alanda altına imza koyduğu “çevre” konulu protokoller nedeniyle hayata geçirmek zorunda olduğu bu düzenlemeyi, Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen uluslararası otomotiv şirketleri de uzun zamandır bekliyordu. Düzenlemeyle ilgili çalışmanın yılbaşına yetiştirilmesi planlanıyor. Vergide ters orantı var Ekonomi yönetiminin uzun zamandır üzerinde çalıştığı “karbon salımını”na göre vergi düzenlemesine ilişkin çalışma, öncelikle Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın başkanlığındaki Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda son halini alacak. Çalışmaya Sanayi Bakanlığı ile Dış Ticaretten Sorumlu Bakanlık katkı sağlarken, düzenleme ağırlıklı olarak Maliye Bakanlığı tarafından yürütülüyor.

Çalışmanın genel çerçevesiyle ilgili önceki gün katıldığı bir televizyon programında açıklayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, düzenlemenin yılsonuna yetiştirilmeye çalışıldığını söyledi. Babacan “Enerjide daha tasarruflu olan ya da temiz enerjili otomobillerin üretilmesi ve Türkiye’de satılmasıyla ilgili daha fazla ne yapabiliriz, bunu daha çok nasıl özendirebiliriz bununla ilgili bir çalışma başlattık. İki ayrı çalışma grubu kurduk. Bir tanesi ‘Türkiye’de bu tür otomobillerin üretimini desteklemek için neler yapabiliriz?’ konusunu araştırıyor. Diğer çalışma grubumuz da ‘bu tip aracın Türkiye’de kullanımını daha çok teşvik etmek için neler yapabiliriz’in üzerinde çalışıyor. Yeni bir vergi düzenlemesinin söz konusu olması muhtemel” açıklaması yaptı.

MTV’de halihazırda ters bir orantının uygulandığını hatırlatan Babacan, şöyle devam etti: “Bizim vergimiz motor hacmiyle ilgili. Ancak bizim şu anda emisyonla ilgili bir vergi uygulamamız yok. Yani karbon salınımıyla alakalı bir vergi uygulamamız yok. Hatta tam tersine, halen eski otomobillerden daha düşük vergi alındığını düşünürsek motorlu taşıt vergisi olarak, sanki çevreyi daha çok kirleten, çevreye daha çok zarar veren otomobillerden daha az vergi alıyoruz gibi de orada bir ters orantı var. Şimdi burada bizim çevreyi kirletmeyle alakalı özellikle, karbon salınımıyla alakalı da bir vergi düzenlemesi yapmamız gerekiyor.

Tüketicilerin, göreceli olarak, çevre dostu araçlara daha uygun koşullarla kavuşmasını sağlar. Yani alırken ÖTV, kullanırken MTV. Bu çalışma ekibimiz ikisine de zaten ayrı ayrı bakıyor. Bu yıl herhalde bunun bir nihai kararını veririz, diye bekliyorum ben. Çünkü, Türkiye’nin G -20 üyesi olarak çevreyle ilgili sorumlulukları da var.“

BANTLARDAN ÇIKAN FLUENCE Z.E.’NİN EN BÜYÜK PAZARI İSRAİL

Oyak Renault’da üretilen ilk elektrikli araç Fluence Z.E, bantlardan indirildi. Törene Bakanlar Zafer Çağlayan, Egemen Bağış, Faruk Çelik ile Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu, Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar katıldı. 2011 ortasında yollara çıkacak Fluence’en en büyük pazarı 100 bin adetle İsrail olacak.

Devletten Üretime ve Satışa Destek

Hükümette yürütülen çalışmanın ana hatları şekillenince Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ilk müjdeyi dün Bursa’da Oyak Renault’ya verdi. Bakan Çağlayan, Oyak Renault tarafından üretilen ilk elektrikli otomobil Fluence’la ilgili incelemelerde bulundu. Bakanlar Faruk Çelik ve Egemen Bağış’la birlikte şirketin 2011’in ortasında piyasaya sürmeyi hedeflediği elektrikli Fluence Z.E.’yi inceleyen Çağlayan, Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu’ndan bilgi aldı.

Çağlayan, Çelik ile Bağış, elektrikli araçların banttan indirilişini alkışlayarak kutladı. Fabrikada çevreye salınan zararlı karbondioksit oranına göre araçlara vergi teşviği getireceklerinin müjdesini veren Çağlayan, “Çevre dostu otomobillerin üretimini ve satışını destekleyeceğiz” dedi.

Sponsorlu Bağlantılar

Çağlayan, şöyle konuştu: “Çevre dostu, sıfır emisyon araçlar… Geçmişte dünya yapar biz bakardık, ama bugün ülkemizde proaktif davranışa girilmiştir. Bu konuyla ilgili Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nda görüştük. Elektrikli araç üretimi konusunda tabii ki bir takım devlet destekleri gerekiyor. Bunun şarj, batarya ünitesi, şarj istasyonlarından tutun, otomobilin satışı ve üretimi için bir takım desteklere ihtiyacı var. Dünyanın bütün gelişmiş ülkeleri, elektrikli oto üretimine çeşitli destekler veriyor. Vergisel veya otomobilin satışında verilen destekler var. Biz de hangi modele nasıl vergi sistemi uygulayacağımız üzerinde çalışıyoruz. Elektrikli oto üretimini sonuna kadar destekliyorum.”

Otomobilde En Düşük  MTV 405 TL

(Yıllık-TL) 1-3 yaş 16 yaş 1.300 cc ve aşağısı 405 45 1301-1600 cc 648 78 1601-1800 cc 1.140 127 1801-2000 cc 1.793 194 2001-2500 cc 2.690 291 2501-3000 cc 3.750 405 3001-3500 cc 5.711 570 3500-4000 cc 8.976 814

1 yaşındaki otomobilin MTV’si 1.140 TL 16 yaşındakinin 127 TL

TÜRKİYE’DE uzun yıllardır Motorlu Taşıtlar Vergisi’ndeki (MTV) çarpık sistem tartışılıyor. Yaşlı ve çevreye zararlı araçlardan daha az vergi alınması, buna karşın yenilerden daha fazla vergi toplanması tepkiye yol açıyordu. Otomotiv sektörü, tıpkı Avrupa Birliği ülkelerinde uygulandığı gibi çevreci araçların MTV’sinin daha az olması gerektiğini savunuyordu. İşte mevcut MTV sisteminden bir örnek: 1-3 yaş arasındaki 1601-1800 cc motor hacmine sahip bir araç için 2010’da toplam 1.140 TL MTV ödeniyor. 16 yaş ve üzerindeki aynı motor gücündeki bir araç için sadece 127 TL veriliyor. (Vatan)