Cidde Sular Altında

Suudi Arabistan hac döneminde olduğu gibi şu sıralar yine yağışlı bir dönem geçiriyor. Haftalardır aralıksız süren yağışlar nedeniyle Cidde’de birçok kişi mahsur kaldı, telekomünikasyon sistemi çöktü ve yollar kapandı… Türklerin yardımına ise helikopterler yetişti.

Sponsorlu Bağlantılar

Suudi Arabistan´da haftalardır aralıklı olarak yağan yağmur sonucu Cidde kentinde bugün ana ve tali yollar tamamen sular altında kaldı.

Yüzlerce araç sular altında mahsur kalırken, birçok kişi helikopterlerle kurtarılmaya çalışılıyor. Cidde´deki Filistin caddesinde bazı Türk ailelerinin de helikopterlerle kurtarılmayı beklediği öğrenildi.

Mekke-Cidde, Cidde-Medine yolları aşırı yağmurlardan tamamen trafiğe kapandı, yollarda araçlarda mahsur kalan yüzlerce kişi yüksek yerlere çıkmaya çalışıyor.

Telefon şirketleri vatandaşları dışarıya çıkılmaması için mesajlarla uyararak can kaybını önlemeye çalışıyor.

Merkezi Cidde´de bulunan İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) binası da aşırı yağışlardan etkilendi. Elektrik ve internet bağlantısı kesildi.

Alınan bilgilere göre, İKT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu´nun, Cidde´den İran´a gitmek için haavaalanına ulaşmak için yola çıktığı, ancak yolların sular altında kalmasından dolayı ikametgahına zorlukla ulaştırılabildiği bildirildi.

İKT´de çalışan onlarca Türk personelin de araçları yollarda mahsur kaldı.

Şu ana kadar can kaybı olup olmadığı henüz bilinmezken, sivil savunma kurtarma ekipleri yoğun çaba içerisinde çalışmalarını sürdürüyor.

TÜRKLER HELİKOPTERLE KURTARILDI

Sponsorlu Bağlantılar

Cidde´de Filistin caddesinde mahsur kalan bazı Türk vatandaşları helikopter ile kurtarıldı.

Alınan bilgilere göre, Koza Grup Ortadoğu ve Afrika Temsilcisi ve Suudi Arabistan İş Adamları Konseyi (Saturk) Genel Sekreteri Hakan Biçkes´in eşi Ayşe Sümeyra Biçkes ile Saime Özsığınan, Gülnaz Başaran ve Fatma Bayrak isimli Türk vatandaşları, Filistin caddesinden Sivil Savunma Kurtarma Helikopterleri ile kurtarıldı.

Hakan Biçkes, eşinin ve diğer Türklerin saatlerce süren çalışmalardan sonra kurtarıldığını, ancak hala bazı Suudi vatandaşların kurtarılmayı beklediğini söyledi.

Yağışın hafiflemesi sonrasında yollardaki kurtarma çalışmalarına ağırlık verilirken İslam Kalkınma Bankası´nda çalışan onlarca Türkün ise bina dışına çıkamadıkları ve binanın etrafının tamamı ile sular altında olduğu öğrenildi.