Tezsiz Yüksek Lisans Kaldırıldı

Sponsorlu Bağlantılar

Pedagojik Formasyon

YÖK Genel Kurulu, pedagojik formasyon eğitimi alanında önemli kararlar aldı. Buna göre eğitim fakültesi dışındaki öğrencilerin öğretmen olmak için mezuniyetten sonra aldıkları ‘tezsiz yüksek lisans’ eğitimini kaldırdı. Bunun yerine ise pedagojik formasyon eğitimine 9 kriter getirdi. YÖK, başarılı öğrencilerin öğretmen adayı olması için de formasyon alacaklara not şartı koydu.

-Yükseköğretim Kurulu (YÖK), eğitim fakültesi dışındaki öğrencilerin öğretmen olmak için mezuniyetten sonra aldıkları ‘tezsiz yüksek lisans’ eğitimini kaldırdı. Bunun yerine ise pedagojik formasyon eğitimine 9 kriter getirdi. Eski mezunlara da formasyon alma hakkı veren YÖK, başarılı öğrencilerin öğretmen adayı olması için formasyon alacaklara not şartı koydu.

Tezsiz Yüksek Lisans Kalktı

YÖK Genel Kurulu, Üniversitelerarası Kurul (ÜAK), Öğretmen Yetiştirme Türk Milli Komitesi ve eğitim fakültelerinin görüşlerini alarak pedagojik formasyon eğitimi alanında önemli kararlar aldı. Bu kararlara göre YÖK’ün belirlediği formasyon eğitimi kriterlerini sağlamayan üniversiteler pedagojik formasyon eğitimi veremeyecek. YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Yekta Saraç amaçlarını ‘daha kaliteli ve nitelikli öğretmen adayları yetiştirmek’ olarak özetlerken, mezuniyetten sonra 1 yılda alınan tezsiz yüksek lisansı pratikte öğrencilerin faydasına olmadığı için kaldırdıklarını belirtti. Saraç, ayrıca tezsiz yüksek lisansa giriş için kullanılan ALES ve yabancı dil bilgisi gibi şartlar yerine diploma notu kriteri getirdiklerini kaydetti.

YÖK’ün kararına göre ‘pedagojik formasyon eğitimi vermek isteyen bir üniversitede eğitim fakültesi veya eğitim bilimleri bölümünün bulunması, bu alanda yeterli sayıda ve nitelikte kadrolu öğretim üyesi bulunması’ şart olacak. Öğrenci, fen edebiyat veya başka bir fakültede okurken formasyon eğitimi de alabilecek, ancak formasyon eğitimi 5. yarıyılda başlayacak ve 2 yıla (dört yarıyıla) yayılarak verilecek. Formasyon eğitimine kabulde öğrencilerin ağırlıklı not ortalamasının 4 üzerinden en az 2,5 olması ve en fazla alttan başarısız 2 dersinin olması gerecek. Ortaöğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans eğitimleri 2010-2011 eğitim-öğretim yılından itibaren açılmayacak ve daha önce izin verilenlere öğrenci alınmayacak. Bu öğretim yılından itibaren mezun durumda olan öğrencilere de pedagojik formasyon sertifikası eğitimi verilmeye başlanacak. Mezun durumda olan öğrencilerin de diploma notu 4 üzerinden en az 2,5 olacak. Mezunların formasyon eğitimi süresi ise iki yarıyıla (1 yıl) yayılacak. Üniversiteler vermek istedikleri pedagojik formasyon eğitimi için her seferinde YÖK’ten izin alacak. YÖK, her izin sırasında öğretim üyesi sayısı gibi kriterleri kontrol edecek.

YÖK geçen yıl aldığı kararla fen edebiyat fakültesi öğrencilerinin eğitimleri süresinde formasyon almalarına imkân vermiş, bu konuda başvuran bazı üniversitelerin talebini kabul etmişti. Mezun durumdaki fen edebiyatlılar ise tezsiz yüksek lisans yerine kendilerine de formasyon eğitimi verilmesini istiyordu.

Eğitim fakültesi öğrencileri üniversite eğitimleri esnasında pedagoji dersleri alarak öğretmen olabilecek durumda mezun oluyor. Fen edebiyat gibi fakülteleri bitirenler ise öğretmenlik yapmak isterlerse mezuniyetlerinden sonra tezsiz yüksek lisans veya pedagojik formasyon eğitimi almak zorundaydı. Fen edebiyat fakültesi öğrencileri dışında Talim ve Terbiye Kurulu’nun öğretmen olarak atanacakları düzenleyen 80 No’lu kararında sayılan branşlarda atanmak isteyenlerin de formasyon eğitimi alması gerekiyor

İBRAHİM ASALIOĞLU -Zaman

Formasyon İçin Öğrencilere Kolaylık

Eğitim fakültesi dışındaki yükseköğretim kurumunda okuyan öğrencilere verilecek pedagojik formasyon eğitimi kolaylaşıyor. Tıp okuyan bir öğrenci, eğitimine devam ederken öğretmen olabilmek için pedagojik formasyon alabilecek

YÖK, eğitim fakültesi dışında bir yükseköğretim kurumunda okuyan ve öğretmen olmak isteyen üniversite öğrencilerine verilecek pedagojik formasyon eğitimini kolaylaştırdı. Buna göre, tıp fakültesinde okurken öğretmen olmaya karar veren öğrenci tıp eğitimi sürerken öğretmen olabilmek için pedagojik formasyon alabilecek. Daha önce, eğitim fakültesi dışındaki öğretmen olmak isteyenler üniversite eğitimlerinin ardından iki yıl tezsiz yüksek lisans eğitimi yapıyorlardı. Ataması yapılmayan 300 bini aşkın öğretmen adayı bulunurken, yeni sistemle öğretmen adayı sayısının artacağına dikkat çekildi.

YÖK, perşembe günü yapılan genel kurulda öğretmen olmak isteyenlerin katıldığı formasyon eğitiminin kolaylaştırılmasına yönelik karar aldı. Karar, Öğretmen Yetiştirme Türk Milli Komitesi ile Üniversitelerarası Kurul’un (ÜAK) oluşturduğu kriterler uyarınca alınırken, eğitim fakültelerinin görüşlerine başvuruldu.

Yeni Sistem Kriterleri

Yeni sistem şöyle işleyecek:

 • İlgili üniversitede eğitim fakültesi veya eğitim bilimleri bölümü bulunacak ve bu alanda yeterli sayıda ve nitelikte kadrolu öğretim üyesi olacak.
 • Formasyon eğitimi 5. yarıyılda başlayacak ve 2 yıla (dört yarıyıla) yayılarak verilecek.
 • Formasyon eğitimine kabulde öğrencilerin ağırlıklı not ortalaması 4 üzerinden en az 2.5 olacak ve en fazla alttan başarısız 2 dersi bulunacak.
 • Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans eğitimleri 2010-2011 eğitim-öğretim yılından itibaren açılmayacak ve daha önce izin verilenlere öğrenci alınmayacak.
 • 2010-2011 eğitim-öğretim yılından itibaren mezun durumda olan öğrencilere pedagojik formasyon sertifikası eğitimi verilmeye başlanacak.
 • Mezun durumda olan öğrencilerin diploma notu 4 üzerinden en az 2.5 olacak, mezunların formasyon eğitimi süresi iki yarıyıl olacak.

BAHAR ATAKAN- Milliyet

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(11) Yorum

  abc
  26 Haziran 2011 - 17:46

  HAKSIZLIK
  Mezunlar için DİPLOMA NOTU en az 2,5 istemek bir haksızlıktır.
  bununla ilgili bir dava açılmıştı ne oldu bilgi sahibi olanlar paylaşabilirlerse seviniriz

  ibrahim
  05 Ocak 2011 - 23:05

  benımde diploma notum 2.50 nın altında..bu konuyu düşünmekten deli olacam.. acaba eğitim gördüğümüz üniv.i ve aynı bölümü tekrar kazansak nasıl olur formasyonu eğitim dönemlerinde alablirmiyiz… yada yüksek kredili derslerden bir iki tanesini tekrar alsak ve diploma otumuzu yükseltsek olurmu? birileri lütfen bi cevap yazsın…

  murat
  27 Ekim 2010 - 22:26

  ARKADAŞLAR BU KONU ÇOK ÖNEMLİ…BENİM DE ORTALAMAM 2.5 ALTINDA VE ÜNV. BİTELİ ALTI YIL OLDU…BEN ŞİMDİ ORTALAMAYI NASIL YÜKSELTECEM NASIL BİR ADALETSİİZLİKTİR BU…EN AZINDAN SINAV VAR KAZANAMIYOZ DİYORDUK…ŞİMDİ BİRİLERİ ALACAK BİZ BAKACAAZ..HALBUKİ ÜNV BAŞARI ORTALAMASI 2.0 MADEM BU BAŞARI ORTLAMASI İLE MEZUN EDİYOLAR O ZAMAN FORMASYON DA VERSİNLER…NAPALIM NEEDELİM BUNUN İÇİN BİR YERDE BİRLİK OLALIM..BU KONUYLA ALAKALI BİRLİK OLACAĞIMIZ SESİMİZİ DUYURACAĞIMIZ BİR SİTE VAR MI? GEREKİRSE MİLLİ EĞİTİME BAŞVURALIM..YA DA YÖKE…LÜTFEN BENİ HABERDAR EDİNİZ GELİŞMELERDEN.. hocalarinhocasi@hotmail.com

  esra
  03 Eylül 2010 - 09:40

  matematik son sınıf ögrencısıyım ve ortalamam 2.50 un altında mezun olunca nasıl olur bılemem ama bu ortalama sınırı özel üniversitede de gecerli mi yoksa tek devlette mi gecerli bilgilendırırseniz sevinirim iyi günler…

  haşim
  01 Eylül 2010 - 12:16

  ortalaması 2.5 altında olan arkadaşlar toplanıp birlikte hareket etmemiz lazım sesimizi duyurmadan hiç bişey yapamayız mağduriyetimizi ancak bu şekilxde giderebiliriz bu konu ile ilgili basında doğru düzgün hiç bişey yapılmadı yökün önünde kalabalık bi şekilde tepkimizi koymalıyız

  aslı
  01 Eylül 2010 - 03:41

  ortalamsı 2.50 nin altında olan bir mezunum.beş yıldır formasyon almak için uğraşıyorum.tam sevindik formasyon verilecek derken herşey tam bir hayal kırıklığı,ne büyük haksızlık.birileri buna derhal müdahale etmeli.

  zarife
  05 Nisan 2010 - 15:33

  peki mezun olup da ortalaması 2.50 nin altında olanlar bir daha asla formasyon alamayacak anlamına geliyor bu.haksızlık olmuyor mu bu?en azından bir iki sen daha müsade edilemez mi..?yasa kesinleşti mi aceba?

  zarife
  05 Nisan 2010 - 15:33

  peki mezun olup da ortalaması 2.50 nin altında olanlar bir daha asla formasyon alamayak anlamına geliyor bu.haksızlık olmuyor mu bu?en azından bir iki sen daha müsade edilemez mi..?yasa kesinleşti mi aceba?

  elif
  20 Mart 2010 - 14:02

  fizik bölümü mezunuyum.elektrik-elektronik müh.çift dal yapıyorum..Seneye fizikten pedagojik eğitim alırken aynı zamanda müh.ten tezsiz yüksek lisans yapabilir miyim?

  admin
  17 Mart 2010 - 22:47

  pedagojık formasyon almak istiyorysanız not ortalamanızın öncelikle 2.5 ve üzeri olması gerekmektedir.Not ortalamanız 2.5 üzerinde ise pedagojık formasyon eğitimi veren üniversitelere başvuru da bulunmanız gerekmektedir.Bu üniversitelerin pedagojık formasyon eğitimi verip vermediklerini ise üniversitelerin internet sitelerinden öğrenebilirsiniz.

  beyza
  17 Mart 2010 - 22:05

  Mimar sinan güzel sanatlar üniversitesi devlet konservatuvarı obua bölümü mezunuyum .pedagojık formasyon almak istiyorum .bu konu hakkında bilgi verirseniz memnun olurum..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir