Türk Telekom Hattınızı Kapatırken Dikkat!

Sponsorlu Bağlantılar

Hattımı Kapatın Demek Yetmiyor!

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer Türk Telekom kullanıcısıysanız bu haberi dikkatle okumanızda fayda var. Malumdur ki cep telefonlarının hayatımıza yerleşmesiyle birlikte, ev telefonları eski değerini yitirdi. Üstelik bir de Türk Telekom’un sabit ücret uygulaması gibi bazı uygulamaları da vatandaşı ev telefonlarını kapattırmaya sevk etti. Fakat ekstra bir gider olarak düşünerek kapattığınız hattınız, sizi hacizlik dahi edebilir. Çünkü “hattımı kapatın” demek, hattınızın görüşmeye kapandığını, sözleşmenin ise halen devam ettiğini ifade ediyormuş!  Bu yanlış işlem, kullanıcı tarafından takip edilmediği sürece yıllar sonra borç sürpriziyle karşılaştırabilir.

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Sekreteri Hamdullah Yıldız, tüketicilerin Türk Telekom´da hesap ve hat kapatırken dikkat etmesi gerektiğini belirtirken, kapatma işleminin iptal anlamına gelmediği ve sabit ücret alındığını ifade etti.

Yıldız yaptığı yazılı açıklamada, tüketicilerin özellikle son yıllarda ağırlıklı olarak Türk Telekom´un sabit ücret uygulaması nedeniyle ya da nakil ve diğer sebeplerle telefon hatlarını kapattığına işaret ederek, bu işlem için ´´hattımı kapatın´´ diyerek şirkete başvuruda bulunduklarını belirtti.

Ancak Türk Telekom´un uygulamalarında hattın kapatılmasının, sözleşmenin iptal edilmesi, telefonun iptal edilmesi ve sözleşmeyle kurulan ilişkinin tüketiciye herhangi bir yükümlülük getirmeden sona ermesi anlamı taşımadığına dikkati çeken Yıldız, şunları kaydetti:

´´Türk Telekom web sitesi üzerinden yaptığımız araştırmada, tüketicilerin sözleşmelerinin nasıl iptal edileceğine dair bir açıklama yoktur. Bu durumda tüketiciler hiç beklemedikleri anda icraya verilmeye kadar giden bir süreçle karşılaşmaktadır. Türk Telekom müşterilerine şeffaf davranmamaktadır.´´

Tüketicilerin ´´hattımı kapatın´´ diye müracaat ettiklerinde hattın görüşmeye kapatıldığını ancak sözleşmenin sona erdirilmediğini belirten Yıldız, öte yandan tüketicinin (nasılsa hattımı kapattım) rahatlığı içinde durumu takip etmediğini, ya da şirket tarafından icraya verildiğinde veya şirket avukatından icra hatırlatma yazısı geldiğinde konu hakkında bilgi sahibi olduklarını öne sürdü.

ÇOK SAYIDA TÜKETİCİ MAĞDUR OLDU

Bu durumun çok sayıda tüketicinin mağduriyetine yol açtığına işaret eden Yıldız, ´´son günlerde Türk Telekom´da abonelik iptal etmek isteyen tüketicilerin işlemleri zorlaştırıldığı gibi sözleşme iptali isteyen tüketicilerin hatları görüşmeye kapatılarak sabit ücret ve vergiler alınmaya devam edilmektedir. Yani kapatma işlemi iptal anlamına gelmemekte ve sabit ücret alınmaktadır´´ dedi.

Türk Telekom´un internet sitesine mutlaka sözleşme ve iptal prosedürü ile ilgili açıklama koyması ve ´´hattımı kapatın´´ diyen tüketicinin hattını sadece görüşmeye kapatarak sabit ücret tahakkuk ettirmeye son vermesi gerektiğini vurgulayan Yıldız, tüketicilerin de eğer hatlarını hiç kullanmayacaklarsa kapatma değil mutlaka iptal ettirmeleri gerektiğini belirtti.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(6) Yorum

  galip
  17 Aralık 2012 - 16:52

  Sivas telekom müdürlüğüne verdiğim 07.11.2012 tarih ve 3475 nolu dilekçeme 1.5 aydır cevap verilmedi.Neden oyalama taktiğimi güdülüyor.

  galip
  17 Aralık 2012 - 16:49

  dilekçeme cevap bekliyorum

  mohammed
  07 Haziran 2012 - 12:04

  bende iptal etmek istiyorum mudurluge gitmaden nasil yapabilirim…serefsiz bunlar 2milyardan fazla borc gelmis bana

  taner
  19 Mayıs 2011 - 15:28

  ben de telefon hattımı iptal etmek istiyorum. nasıl yapabilirim. müdürlüğe gitmeden

  taner
  19 Mayıs 2011 - 15:26

  ev telefonu kapatmak istiyorum

  galip oğuz
  20 Nisan 2011 - 13:51

  ben de telefon hattımı iptal etmek istiyorum. nasıl yapabilirim. müdürlüğe gitmeden 😀

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir