Yabancı Doktor ve Hemşirelerin Türkiye Çalışma Şartları

Sponsorlu Bağlantılar

Yabancı Doktor ve Hemşirelere Şartlar

Çıkarılan yeni yasa ile birlikte artık Türkiye’de yabancı doktor ve hemşireler çalışabilecek.Peki bu çalışma koşulları nasıl olacak? Türkiye’de çalışacak olan yabancı doktor ve hemşireler için ilk önce diploma denkliği almaları ve Türkçe dil barajını aşmaları gerekecek.

Sağlık Bakanlığının teşkilat yapısını değiştiren Kanun Hükmünde Kararname ile Türkiye’de çalışabilmeleri sağlanan yabancı doktor ve hemşirelerin sahip olmaları gereken şartları belirleyecek düzenlemeler üzerinde çalışılıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’ndaki hüküm nedeniyle kamuda çalışmalarının önünde engel bulunan, sadece özel hastanelerde görev yapabilecek yabancı hemşire ve doktorlara verilecek ikamet etme ve çalışma izniyle ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, diploma denkliği ile ilgili YÖK, dil ve diploma onayı ile ilgili de Sağlık Bakanlığı ayrı düzenlemeler üzerinde çalışıyor.

Yabancı hekim ve hemşirelerin dil şartı ve diploma onayı ile ilgili Sağlık Bakanlığındaki çalışma, Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Sağlık Eğitimi Genel Müdürlüğünce birlikte yürütülüyor. Bakanlık yetkililerinin verdiği bilgiye göre, hazırlanacak düzenlemede diploma denkliği ve Türkçe bilmek iki temel prensip olarak yer alacak. YÖK’ten denklik alan yabancı hekim ve hemşirelerin bu belgeyle diplomalarını Sağlık Bakanlığına onaylatmaları gerekecek.

Bu kişiler ayrıca Türkçe bilme şartını taşıyıp taşımadıklarının belirlenmesi için de Türkçe ve Yabancı Dil Araştırma ve Uygulama Merkezi (TÖMER) tarafından yapılması planlanan sınava girecek. Sınav sonucunda puan barajını geçenler başarılı sayılacak. Her iki koşulu da yerine getiren yabancı hekim ve hemşireler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının çıkaracağı düzenlemeye göre çalışma izni de alırlarsa Türkiye’de muayenehane açabilecek ya da özel bir hastanede çalışabilecek.

Türkiye’deki tıp fakültelerinden mezun 2 bin dolayındaki yabancı uyruklu hekimin de özel hastanelerde istihdam edilmesi mümkün olacak. Türkçe ve denklik sorunu bulunmayan bu hekimlerin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının çıkaracağı çalışma izniyle ilgili düzenlemenin ardından özel hastanelerde istihdamının önünde engel kalmayacak.

Daha Çok Nöbet ve Hizmet

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, yabancı hekimlerin özel hastanelerde daha çok nöbet hizmetleri için istihdam edilmelerinin beklendiğini bildirdi.

Kendi muayenehanesinde çalışan Türk hekimlerin oranı bile düşükken yabancı hekimlerin böyle bir tercihte bulunmasının beklenmediğini ifade eden Şencan, ”Kanaatimiz bu hekimlerin özel hastaneleri tercih edeceği ve buralarda daha çok nöbet hizmetleri için istihdam edileceği yönünde” dedi.

Hekim ve hemşire sayısının yetersiz olması nedeniyle özel hastanelerle ilgili yeni birim açılması ve sağlık personelinin istihdamı gibi konularda birkaç yıldır planlamaya gidildiğini anımsatan Şencan, yabancı hekim ve hemşirelerin Türkiye’de çalışmasının önünün açılmasıyla bu konuda da özel hastaneler açısından bir rahatlama olmasının beklendiğini bildirdi.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(5) Yorum

  Parigol
  24 Mayıs 2013 - 19:47

  Merheba Ben Parigol Afganim, we tip fakultesini Afghanistanda bitirdim, ve suanda Belcikada yasiyorum, Belcika vatandasiyim. Diplomameme denkliği yapmak istiyorum ve Turkiyede calismak istiyorum. lutfen bana yardimci olurmusunuz.
  saygelar

  ziba Aydogdyyeva
  28 Mart 2013 - 17:29

  ben Türkmenistan uyruklu Türkiye de çalışmak istiyorum lütfen bana yardımcı olur musunuz 05338352552 benim numaram

  roya roostapour
  09 Mart 2013 - 22:05

  ben hemsirem calisma lazem

  arash
  10 Kasım 2012 - 23:22

  merhaba,ben iran li bir doktorim.5 il de calismisam,turkce i iyi biliurom ve isterim ke turkiye de gelim ve orda residenti ve ya calismaya basligm.ne isler yapacaigm?lotfen yardim edin.tessekuler

  ruslan
  26 Haziran 2012 - 14:07

  azeri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir