Yeni Ehliyet Yasası ve Ehliyet Sistemi

Sponsorlu Bağlantılar

Avrupa Standartında Ehliyet

Ehliyet konusunda AB standartları geliyor. Öngörülen trafik reformlarıyla, 18 yaşında ehliyet alıp yıllarca aynı ehliyetle otomobil kullanma dönemi kapanacak. AB stratejisi 2010 – 2011 Eylem Planı, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre ilk etapta sürücü ehliyetleri AB standardına kavuşacak. Daha sonra kamu ulaştırma araçlarına hız sınırlayıcı teknik cihazlar takılacak; sürücü belgeleri sadece 5 yıl için geçerli olacak. Belgeyi kullanmaya devam etmek için yeniden ehliyet sınavına girilecek. İlk kez ehliyet alanlara, 2 yılı kapsayan staj dönemi verilecek. Bu kişiler ‘2 yıllık stajyer sürücü belgesi’ ile araçlarını kullanabilecek. Bu sürede 2 kez kırmızı ışıkta geçen, 2 kez hız limitini aşan, uyuşturucu ve alkol etkisiyle araç kullananların ehliyetleri tamamen iptal edilecek.

http://img.mynet.com/ha3/e/ehliyet.jpg

Ehliyette Reform

Hükümetin, “Reformları, AB istediği için değil, halkımızın yaşam düzeyini, hak ettiği seviyeye yükseltmek için yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz” şeklinde verdiği taahhüt, trafik canavarının yok edilmesini de kapsayacak kadar genişledi. Bakanlar Kurulu’nun önceki gün kabul ettiği Türkiye’nin katılım süreci için ‘AB stratejisi 2010-2011 Eylem Planı’ 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda bir reform niteliği taşıyor. AB ile müzakere eden Türk yetkililerin verdiği bilgiye göre “Ülkemiz sürücü belgelerinin AB sürücü belgeleriyle uyumlaştırılması; belirli araçlara hız sınırlayıcı teknik cihaz takılması” olarak belirtilen kanun değişikliği, kısa ve orta vadede köklü değişiklikler getiriyor.

Ehliyette Yeni Kurallar

 • Taksi sürücülerine GPS zorunlu olacak
 • Ehliyet, 5 yıl geçerli olacak ve ehliyetin son kullanma tarihi yazılı olarak belgede yer alacak. Süreyi uzatmak isteyenler, tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu alacak ve sürüş testlerinden geçirilecek. Sadece testi geçenlerin ehliyeti yenilenecek.
 • Otobüs, kamyon ve çekicilere hız sınırlayıcı cihaz takılması mecbur tutulacak.
 • Taksi sürücüleri araçlarında yer tespit cihazı GPS ile yön belirlemek için navigasyon cihazlarını taktırmak zorunda olacak.
 • Okul servis araçlarını kullananların deneyimli olmaları istenecek ve araçlarda her koltuk için emniyet kemeri bulunması şartı aranacak.
 • İzinsiz otoparkçılık yapan, yol kenarına park eden araç sürücülerinden park parası isteyen kişiler hapis ve para cezası ile cezalandırılacak.
 • 1 Nisan 2008’de başlayan ve vatandaşların kaza yaptıktan sonra kendi aralarında tutanak düzenlemesini öngören değişiklik zorunlu olacak. Tutanak düzenlenmediği takdirde, polis yerine sigorta ekspertizleri kaza yerine çağrılacak.

Ehliyetin Şekli ve Görüntüsü

Ehliyetlerin şekli ve koşulları değiştiriliyor. Yeni ehliyetin ön yüzünde fotoğraf, ad-soyad, doğum yeri, tarihi, geçerlilik süresi yazılacak, ehliyetin verildiği yer ve makam, belge no, imza, adres ve sürücü belgesi sınıfı yer alacak. Sağ üst köşede TR kısaltması bulunacak ve ehliyetler yeniden sınıflandırılacak. Otomobil kullananlara BE sınıfı ehliyet verilecek. Sürücü otomobilin yanı sıra otobüs kullanmaya da yetkiliyse, BE’nin yanına ‘BE C1E gh’ şeklinde ek harfler yazılacak. Kamyon sürücülerinin sınıfı CE, otobüs, midibüs, minibüs, römorklu minibüs kullanıcılarının D, D1, D1E, DE olacak. Traktör sürücülerine F, iş makinesi sürücülerine G, sakat ve hastaların kullandığı motosiklet ve otomobil sürücülerine ise H sınıfı verilecek.

İkinci el otoya yeni düzenleme yolda Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, ikinci el oto pazarını düzenleyeceklerini söyledi. Ergün, ağır kaza sonucu perte ayrılmış, yani ölmüş araçların, sigorta-kasko şirketlerince piyasaya satıldığını, bu hurdaların oto sanayi sitelerinde tamir edilerek kayıtdışı olarak yollarda dolaşabildiklerine dikkat çekti. Ergün “İkinci el pazarının düzenlenmesi gerekiyor. Otomotiv sektörü de bu konuda bize bir rapor sundu. Üzerinde çalışıyoruz. Birlikte kısa, orta ve uzun vadede yapılabilecekleri yapacağız. İkinci el piyasası bizde, birinci el kadar önemli. Milyonlara varan rakamlardan söz ediliyor” dedi.

Kaynak: Mynet

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(15) Yorum

  efe
  02 Ağustos 2012 - 22:27

  ne zaman uygulancak bu yasa bi biiginiz varmı

  SERVET
  14 Temmuz 2012 - 10:23

  allahım ya oturdukları yerden yaptıkları yorumlara bak a.q 3×5 in cevabını bilmezler böyle durumlardada oturdukları yerden konuşurlar ulen gerizekalılar sanki birisi böle olsun dio oluomu sanıyosunuz o projeler onaylanırken herşeyini hesaplayım her türlü kitabını tutuyolar okadar profösör inceliyo o yasaları siz daha *ötünüzde don varmı yok mu bilmiyosunuz laf olsun diye konuşuyosunuz haa..

  ferit
  12 Haziran 2011 - 00:55

  ya siz nasıl bi insansinız turkıyenın 100 50 si ekmeyinişoforlukten geçimini yapıyor oturdunuz yerden daha kolay paaaara kazanmak için yetimin bogazından kesip* kendinizi düşünüyorsunuz

  mustafa
  01 Mart 2011 - 13:43

  yav bu nebiçim yasa avrupa birliğine böylemi girilir ha bide evdekilerin ilişkilerinide siz belirtin böyle saçmalıkmı olur

  osmanhamdi
  14 Şubat 2011 - 16:04

  Diğerleri neysede şu testleri geçemeyenlere ehliyeti verilmeyecek terimi çok saçma,ne demek yani adam testi geçemedim diye özel şoförmü tutacak.Ya anlaşılır gibi değil hangi sivri zekalı böyle bir kanun hazırladı,evetçilerde hemen el kaldırdı tabi.Arkadaşlar ben gemiciyim aynı haltı bizim ehliyetlerdede yaptılar araba ehliyeti gibi Rusya,ukrayna dahil çoğu avrupa ülkesi tanımadı yeniden cüzdan aldık.
  ya kardeşim bir kerede tepeden doğru başlamayın şu kanunları yapmaya alt yapısını hazırlayın ondan sonra yapın kanunu zaten işler çok yavaş yürüyor brokrasi yüzünden hayat felç olur ve şoförlerde rezil olur tabi,geçmiş olsun.

  emre
  23 Ocak 2011 - 15:59

  arkadaşalr bencede cok şaşma en ıyısı bız ehliyet fılan aymalım

  ümit
  31 Aralık 2010 - 14:10

  5 yıldan snra adam araba sürmeyi mi unutacak arkadaş…sadece sağlık olsa ii ama öteki saçma..5 yılda 1 ehliyet snawna gir 300 lira bide ehliyet parası çık oh ne güzel iş…

  cesur
  29 Aralık 2010 - 14:00

  bune yaa allah allahya çok saçma bencede ya arkadaşlar bişey sorcam en az lise mezunu diyorlar doğrumu öyle bişey varmı

  YAKIŞIKLI
  28 Aralık 2010 - 10:10

  BU NASIL İŞ YHA BNDE ALMIORM EHLYT FLN ÇOK SÇMALADILAR BNLAR GZL YPTKLRINI ZNNDİOLAR…

  gen sürücü
  26 Aralık 2010 - 10:35

  Bütün yorumcu arkadaşlara katılıyorum adama sıkıcı gelir bu 5 yıl sınırlı ehliyet 2 sene stajyer ne bu sacmalık kimse almassa eğer bu yasyı iptal ederler kodumun dewleti

  Tahribat
  23 Aralık 2010 - 11:15

  saçma bir yasa eğer bu yasa uygulanırsa ehliyet falan almıyorum zaten kimseninde alacağını sanmıyorum cold kardeşimin dediği gibi karayolları boşuna uğraşmasın yollarla 🙂

  cold
  15 Aralık 2010 - 21:33

  saçma ötesi kımse araba kullanmasın karayolları da yollarla ugrasmasın o zaman bu yasadan sonra 😀

  yavuz
  12 Ekim 2010 - 15:59

  Bencede kardeşlerime katılıyorum böyle uygulamayla kimse Devlete Allah razı olsun demez . Hem Devlet hani ehliyeti kolaylaştırıyoruz demesi ohh ne güzel 5 sene ehliyetin kullanma süresi 2 sene stajer ve ve bir hatada tekrar ehliyet sınavına ohh ne güzeell varya millet bunla uğraşacağına gider kaçak kullanır araçı daha iyi…

  murat
  28 Eylül 2010 - 20:34

  bencede çok saçma hem ehliyet almak kolaylaşıyo diye haber yapıyolar hemde 5yılda bir yenileme diyolar herkafadan ayrı ses çıkıyo nasıl olacak aklım almıyo

  veysel
  10 Eylül 2010 - 15:20

  çok saçma bir yasadır çünkü sen 5 yılda bir ehliyet değiştireğiz 2 yılda staj göreceğiz ee orda ne kaldı en iyisi ehliyet almıyalım daha iyii

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir