13 Sayısının Anlamı ve Uğursuzluğu

Sponsorlu Bağlantılar

Gizemli Batıl İnançlar

Her insan hayatının çeşitli noktalarında farklı inanışları hayatında barındırmaktadır.Bu inanışlara ise halk dilinde batıl inanışlar denilmektedir.Neden yapıldığı hakkında kimsenin pek fazla bilgisi olmasa da bile bu inanç gereği çeşitli uygulamalara yer verilmekte.Bu batıl inançlar bazen küçük bir uygulama olsa da bazen büyük yaptırımlara yol açabiliyor.

23 Sayısının Gizemi ve Anlamı için tıklayınız…

Bu batıl inanışlara en büyük örneklerden biri ise 13 sayısının uğursuz oluşu inancıdır.13 sayısı inanışı nerden ve nasıl geliyor diye hiç merak ettiniz mi?İşte merakınızı giderecek cevaplar…

Batıl inançlar nereden geliyor?

13 sayısı niçin uğursuzdur?

13 sayısının uğursuz olduğuna dair inanç bir çeşit korku hastalığı olarak kabul edilmiş olup adı ‘triskaidekaphobia’dır. Bu inancın kökleri mitolojik tanrıların yaşadığına inanılan çağlara, İskandinavya topraklarına kadar gider. Işık ve güzellik tanrısı Balder’in verdiği ziyafete 12 kişi davetli iken, yalanların ve hilelerin tanrısı Loki, davetli olmadığı halde, zorla 13. kişi olarak katılmak ister. Çıkan tartışmada Loki Balder’i öldürür.

İskandinavya’dan Avrupa’nın güneyine kadar yayılan bu mit, Hıristiyan din adamları tarafından Hz. İsa’nın son yemeğine uyarlanır. Bu uyarlamada Balder’in yerini Hz. İsa, Loki’nin yerini de Judas alır. Bu yemekten 24 saat sonra Hz. İsa çarmıha gerilerek öldürüldüğü için Hıristiyanlarda akşam yemeğinde 13 kişi bir araya gelirse bunlardan birinin başına bir felaket geleceğine inanılır. 13 sayısının uğursuzluğuna duyulan inancın kökeninde bir yıl içinde ayın 13 kez dolunay olarak gözükmesinin yattığını söyleyenler de vardır.

“13”ün uğursuzluğuna inanılmasının diğer ilginç sebepleri de şunlar…

 • ‘ Apollo 13’ aya gitme macerasında başarısız olan tek ekiptir.
 • Darağacına giden yolda 13 basamak vardır.
 • 13 Ekim 1307’de çok sayıda şövalye tutuklanıp idam edildi.
 • Cadılar toplantısına katılanların sayısının 13 olduğuna inanılırdı.
 • Ad ve soyadındaki harflerin toplamı 13 olanların çok şanssız bir hayat geçireceği düşünülür.
 • 13 yaşı çocukların erişkinliğe adım attıkları yaştır. Hepimiz bunun ne kadar sıkıntı verici olduğunu biliriz.
 • Sıralamada 12 rakamı mükemmeliyet ve bütünlük ifade eder. 13 rakamı ise kusursuzluğun üzerine ekleme yapmak olarak algılanır. Bu sebepten de uğursuz olduğu varsayılır.
Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(2) Yorum

  […] 13 Sayısının Anlamı ve Uğursuzluğu için tıklayınız… […]

  bay golge
  30 Eylül 2010 - 12:39

  peygamber efendimiz HZ. Muhammed Mustafa (SAV) 571 yılında doğdu yani 5+7+1=13
  veya Fatih Sultan Mehmet istanbul’u 1453 yılında almıştı. yani 1+4+5+3=13
  bunlarda müslüman ve türk olmayanlar için 13 rakamını uğursuz kılabilr ama müzlüman ve türk olan bir kişi için hiç de uğursuz bir rakan değil bence

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir