Hangi Meslekleri Seçmelisiniz?

Üniversite tercihleri için en doğru yerdesiniz. YGS ve LYS gibi uzun ve yorucu bir maratondan sonra sıra geldi tercihlere ve meslek seçimlerine. Hayatınızın en önemli kararlarından birini vereceğiniz bu dönemde çok dikkatli ve araştırmacı bir meslek adayı olmalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Ambulans ve Acil Bakım Teknisyenliği Bölümünün Amacı Nedir?

Amacı, acil bakımı hastane dışında, profesyonel düzeyde verebilecek elemanları yetiştirmektedir. Acil bakım ve ambulans teknikerleri ambulans servislerinde görev alabilirler.

Ambulans ve Acil Bakım Teknisyenliğinde Okutulan ve Gösterilen Başlıca Dersler Nelerdir?

Ambulans ve acil bakım programında davranış bilimleri, anatomi, fizyoloji, ambulans servisi, acil yardım ve kurtarma çalışmaları, beden eğitimi ve vücut geliştirme dersleri okutulmakta ve 6 hafta süreli staj yaptırılmaktadır.

Ambulans ve Acil Bakım Teknisyenliği Bölümü İçin Gerekli Nitelikler ve Olması Gerekenler Nelerdir?

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQJbLiBW4nBRwCl6qevRcXDtiy_VA3PqNqt7FGyRrKyyFDH1zI&t=1&usg=__D5bv6jVtfmRIb2_OvhqlmQUEl9k=

Ambulans ve acil bakım programında okumak isteyen kimselerin, insanların duygularını anlayabilen ve onlara yardım etmeye istekli, dikkatli, sorumlu ve acil durumlarda soğukkanlı kimseler olmaları gerekir.

Ambulans ve Acil Bakım Teknisyenliği Bölümü Mezunları Üniversite Sonrası Kazandıkları Ünvanlar ve Yaptıkları İşler Nelerdir?

Acil bakım ve ambulans programını bitirenler “Tekniker” ünvanı almaya hak kazanırlar. Acil bakım ve ambulans teknikeri acil bakıma ihtiyacı olan kimselerin hastane dışında bakımı ve gerektiğinde bir tedavi kurumuna ambulansla taşınmaları sırasında bakımlarını yapar. Bu elemanlar tıbbi bakımın yanı sıra araç sürücülüğünden de sorumlu olabilirler.

Ambulans ve Acil Bakım Teknisyenliği Bölümü Çalışma Alanları Nelerdir? Nerelerde Çalışırlar?

Acil bakım ve ambulans teknikerle ambulans servislerinde çalışabilirler.

Ambulans ve Acil Bakım Teknisyenliğinde Nasıl İlerleyebilirim?

Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği ve Acil Bakım Teknikerliği ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş sınavında başarılı oldukları takdirde Sağlık Eğiti- mi, Sağlık Memurluğu, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

Ambulans ve Acil Bakım Teknisyenliğine Benzer Meslekler

Hemşirelik, Sağlık Memurluğu.

Ambulans ve Acil Bakım Teknisyenliği Kredi, Burs ve Ücret Durumu

Meslek eğitimi boyunca isteyen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunca yüksek öğrenim ve harç kredisinden ve yurtlarından faydalanabilirler. Öğrenimleri sırasında sürücü ehliyeti almak zorunda olan öğrenciler sürücü kursu ücretini kendileri öderler. Mezuniyet sonrasında asgari ücretin 23 katı kadar maaş alırlar. Ayrıca üniversite hastanelerinde döner sermayeden pay alırlar.

Ambulans ve Acil Bakım Teknisyenliği İçin Başvurulacak Yerler

İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, Bünyesin- de Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

Ambulans ve Acil Bakım Teknisyenliği 2010 Taban Puanları – Ambulans ve Acil Bakım Teknisyenliği Hangi Üniversitelerde Bulunmaktadır?

CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ — SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ — SAĞLIK BİLİMLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ — SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ — ÇANAKKALE SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ — SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ — DENİZLİ SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ — HALİL BAYRAKTAR SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ — SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ — SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ — SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
EGE ÜNİVERSİTESİ — ATATÜRK SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU