Antalya Şehrinin Neleri Meşhur?

Sponsorlu Bağlantılar

Antalya İlinin Neleri Ünlü?

-Side: “Side” adı Anadolu dilinde “Nar” anlamına gelmektedir. Bu özellik ve belgede bulunan bazı yazıtlardan elde edilen bilgiler Side tarihinin Hititlere kadar uzandığını göstermektedir. Fakat Anadolunun en eski yerleşim birimlerinden biri olan Side’nin MÖ 7. yüzyıldan önce kurulduğu da söylenmektedir.

-Manavgat: 2283 km²’lik yüzölçümüyle Antalya ilinin birinci büyük ilçesidir. Manavgat Şelalesi, Türkiye’nin en düzenli akan akarsuyu Manavgat Irmağı üzerindedir. İlçe merkezinin nüfusu 75.163 (2007 sayımı) olup buna nüfus toplamı 89.951 olan köylerinin nüfusu da eklendiğinde ilçenin toplam nüfus 165.114 olmaktadır. İlçe merkezinin 2008 nüfusu 77.320, 2010 nüfusu ise 82.000’dir.

-Düden-Kurşunlu-Manavgat Şelaleleri

-Kemer: Akdeniz kıyısında, Antalya’ya 40 kilometre uzaklıkta olan bir ilçesidir. 1980’li yılların başına kadar küçük bir köy iken son 20 sene içinde açılan tesislerle Türk turizminin en önemli merkezlerinden biri haline gelmiştir.

-Dim-Damlataş-Karain Mağaraları

-Kalkan: Milattan önce yaşamış Heredot’un bile “Yıldızlara en Yakın Yer” dediği, Mavi Bayraklı Plajları, el değmemiş doğal güzellikleri ve çevresindeki Dünya demokrasine rehberlik etmiş olan Likya medeniyetine ait Tarihi Kalıntıları ile Türkiye’nin ve Dünya’nın sayılı Turizm merkezlerinden biridir.

-Olimpos-Beydağları-Köprülü Kanyon Milli Parkları

-Konyaaltı-Lara-Patara Plajları

-Turunçgil ve Seracılık Üretimi

-Kaleiçi Evleri: Antalya İskelesi’ni çevreleyen surlar bölgesinde yer alan tarihi “Kaleiçi Evleri”; 1973 yılında kamulaştırılmış ve 1978-81 yılları arasında restore edilerek turistlerin ziyaretine uygun hale getirilmiş eski tip evlerdir.

-Altın Portakal Film Yarışması: 1964 yılından bu yana Antalya’da düzenlenen Türkiye’nin en önemli film festivallerinden biridir.

Sponsorlu Bağlantılar

-Aspendos: Serik ilçesinin 8 kilometre doğusunda, Köprüçayı’nın dağlık bölgesinden düzlüğe ulaştığı yerde MÖ 10. yüzyılda Akalar tarafından kurulmuş ve antik devrin mamur zengin kentlerinden biridir. Buradaki Tiyatro M.S. 2. yüzyılda Romalı’lar tarafından inşaa edilmiştir. Kent biri büyük, biri küçük iki tepe üzerine kurulmuştur.

-Perge: Antalya’nın 18 km doğusunda, Aksu ilçesi sınırları içinde bulunan bir antik kenttir.

-Fhaselis

-Termessos: Türkiye’nin en iyi korunmuş antik şehirlerindendir. Antalya’nın 30 kilometre kuzeybatısında, Korkuteli yolu üzerinde yer alır. Denizden ortalama yüksekliği 200 metre olan Antalya dağları çevresindeki travertenlerden 1.665 metre yükseklikte, Güllük Dağı’nın tepesinde doğal bir platform üzerine kurulmuştur

-Olimpos Antik Şehir: Olimpos, antik Likya medeniyetinin en önemli şehirlerinden biri olmuştur. Şehrin temelleri eski Helenistik dönemde, MÖ. 300 civarında inşa edilmiştir. Büyük İskender’in fetihlerine ilk başladığı yıllarda kış aylarını, Olimpos’a komşu bir liman şehri olan Phaselis’te geçirdiği bilinmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir