“Az veren candan, çok veren maldan” Atasözünün Anlamı, Açıklaması ve Ana Fikri

Sponsorlu Bağlantılar

“Az veren candan, çok veren maldan” Atasözünün ana fikrini, atasözünün anlamının ve atasözünün açıklamalarının neler olduğuna sırayla bakalım.”Az veren candan, çok veren maldan” kompozisyonu ve atasözünün hikayesini isteyenler yorum ile bize bildirsinler yardımcı olmaya çalışırız.

“Az veren candan, çok veren maldan” Atasözünün ana fikri

Varlıklı olmayan kimsenin yardım veya armağan olarak az şey vermesi büyük fedakârlıktır, varlıklı kimsenin vereceği armağan ve yardımlar fedakârlık sayılmaz.

“Az veren candan, çok veren maldan” Atasözünün anlamı

Varolalı beri insan, insanın yardımına ihtiyaç duymuştur. Bu bakımdan ihtiyaç sahibine yardımda bulunmak bir insanlık görevi hâline gelmiştir. Kimi yoksul kimseler birilerine yardım ya da armağan olarak bir şey verirlerse (küçük de olsa) bu onlar için bir fedakârlıktır. Çünkü verdikleri şeyden kendilerinde de yok denecek kadar az bulunmaktadır. Dolayısıyla yardımları ya da armağanları yürekten, içten ve candandır. Bunun yanında zengin olanın yapacağı yardım, fakirin yaptığı yardımdan daha fazla olabilir. Ancak bu onun için fedakârlık sayılmaz. Çünkü ihtiyacından fazla olan malından vermiştir. Dolayısıyla verdiği malın yoksulluğunu çekmiyordur o.

“Az veren candan, çok veren maldan” Atasözünün açıklamaları

Can nedir?

İnsan ve hayvanlarda yaşamayı sağlayan ve ölümle vücuttan ayrılan madde dışı varlık.

Mal nedir?

Bir kimsenin, bir tüzel kişinin mülkiyeti altında bulunan, taşınır veya taşınmaz varlıkların bütünü.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir