“Fazla mal göz çıkarmaz” Atasözünün Anlamı, Açıklaması ve Ana Fikri

Sponsorlu Bağlantılar

“Fazla mal göz çıkarmaz” atasözünün hem anlamını, hem ana fikrini aynı zamanda ata sözünün açıklamalarını sizlere vereceğiz.”Fazla mal göz çıkarmaz” atasözünün kompozisyonunu ve hikayesini de ihtiyacı olan kullanıcılarımız için vereceğiz.Atasözü ve kompozisyon isteyenler bize yorum ile bildirsinler yazıya ekleyelim.

“Fazla mal göz çıkarmaz” Atasözünün ana fikri

Ne kadar ve ne türden mal olursa olsun malın fazlası elden çıkarılmamalıdır çünkü mutlaka bir gün gelir lazım olur.

“Fazla mal göz çıkarmaz” Atasözünün anlamı

O an için ihtiyaç duyulmayan mal, ne kadar ve ne türden olursa olsun elden çıkarılmamalıdır. Hiç umulmadık bir günde ona gerek duyulabilir. Ayrıca malın çok olmasının kimseye bir zararı da yoktur.

“Fazla mal göz çıkarmaz” Atasözünün açıklamaları

Atasözü içerisinde kullanılan bazı kelimelerin anlamlarını veriyoruz.

Mal nedir?

Bir kimsenin, bir tüzel kişinin mülkiyeti altında bulunan, taşınır veya taşınmaz varlıkların bütünü.

Güncelleme: 23.12.2013

“Fazla mal göz çıkarmaz” kompozisyonu

İnsanın elindeki varlık her zaman için faydalıdır. Mal varlığının bulunması yada her hangi bir şeyden fazlaca miktarda bir şeyin olması o malın gereksiz olduğu anlamına gelmez. Bugün gereksiz görülen bir şey ileride gerekli olabilir.

İnsanlar ihtiyaçları olan varlıklardır. Ve insanların ihtiyaçları her zaman farklılık göstermektedir. Bugün ihtiyacı olmayan şey ilerleyen bir zamanda ihtiyaç haline dönüşebilir. Bugün elinde bulunan bir mala ihtiyaç olmayabilir ancak ilerleyen zamanlarda bu mala ihtiyaç duyulabilir. Bu yüzden insanın elinde bulunan fazla mal elden çıkarılmamalıdır. Çünkü başka bir zaman başka bir yerde farklı bir durum için ihtiyaç duyulabilir. Malın çok olmasının da kimseye zararı olmayacağı için fazla malın elden çıkarılması da anlamsız olabilir. Ancak bu durum eldeki fazla malın başkasına yardımda kullanılmayacağı anlamına gelmez. Bugün ihtiyacınız olmayan bir malı bir başkasına ödünç verebilir, borç verebilir veya yardım etmek amacıyla kullanmasına izin verebilirsiniz.

Fazla mal insana bir yük olmadığı için bir köşede durmasından zarar gelmez. Fazla mal insanın varlığıdır ve kendisi için olmasa bile başkaları için zamanı gelince ihtiyaç haline dönüşebilir. Bu yüzden fazla mal göz çıkarmaz ve elden çıkarılmamalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir