Atatürk İlkeleri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Atatürk İlkeleri Nedir?

Öncelikle Atatürk İlkelerinin ne demek olduğuna bakalım.Atatürk ilkeleri, Devrimlerin yani İnkılapların temelini oluşturan düşünce fikirlerin tamamıdır.Aynı zamanda Atatürk ilkeleri çağdaşlaşmanın da temellerini atmıştır.

Atatürk İlkelerini, Atatürk’ün yapmış olduğu devrimlerden ayırmak olmaz.Çünkü Atatürk İnkılapları Atatürkçü Düşünce Sistemi oluşturan bağlardan birisi olmuştur.Bu İnkılaplar ve İlkeler,  Türkiye’yi çağdaş uygarlık düzeyine çıkaracak temeller olmuştur.Bu yüzdendir ki bu ilke ve inkılaplar için bilimsel düşünceyi esas alan aklın ve mantığın çizdiği yollar denilmiştir.İşte bu yüzden dolayı Atatürk ilke ve devrimlerinin felsefesinde yapıcılık, en doğruya, yararlıya yöneliş yatar.

Atatürk’ün İnkılapları Nelerdir?

Atatürk’ün Temel İlkeleri

Atatürk’ün Bütünleyici İlkeleri

İşte Atatürk İlkeleri

Cumhuriyetçilik:

Atatürk devrimleri siyasi nitelik taşır. Çok uluslu bir İmparatorluktan ulus devlete geçiş gerçekleştirilmiş ve böylece modern Türkiye’nin ulusal kimliği oluşturulmuştur. Bu kimliğin oluşmasında, kul nitelikli insanların yurttaş-birey niteliği kazanması önemli bir noktadır. Atatürk bunun  yolunu, kısaca halkın kendi kendisini idaresi, yani demokrasi demek olan Cumhuriyet’te görmüştür.

Halkçılık:

Gerek içeriği gerekse hedefleri açısından bakıldığında, Cumhuriyet Devrimi ayrıca bir sosyal devrim niteliği de taşır. Başta İsviçre Medeni Kanunu olmak üzere, Batı kanunlarının Türkiye’de uygulamaya konulmasıyla birlikte kadınların statüsünde köklü değişiklikler olmuş, 1934 yılında kabul edilen bir kanun ile kadınlar seçme ve seçilme hakkını almışlardır.Atatürk çeşitli ortamlarda, Türkiye’nin gerçek yöneticilerinin köylüler olduğunu söylemiştir. Aslında bu durum Türkiye için bir gerçek olmaktan çok bir hedef niteliğindedir. Halkçılık ilkesi sınıf ayrıcalıklarına ve sınıf farklılıklarına karşı olmak ve hiçbir bireyin, ailenin,sınıfın veya organizasyonun diğerlerinin daha üzerinde olmasını kabul etmemek demektir. Halkçılık, Türk vatandaşlığı olarak ifade

edilen bir fikre dayanır. Gurur ile birleşen vatandaşlık fikri,halkın daha fazla çalışması için gerekli psikolojik teşviki sağlar, birlik fikrinin ve ulusal bir kimliğin kazanılmasına yardımcı olur.

Laiklik:

Laiklik yalnızca devlet ve dinin birbirinden ayrılması anlamına gelmez ayrıca eğitim, kültür ve yasama alanlarının da dinden bağımsız olması anlamını taşır. Laiklik, devletin dini düşünce ve dini kuruluşların etkisinden bağımsız olması, ve genel olarak düşünce özgürlüğü anlamına gelmektedir.Devrimlerin birçoğu laikliği gerçekleştirmek amacıyla yapılmış ve diğerleri  ise laikliğe ulaşılmış olması sayesinde gerçekleştirilebilmiştir. Laiklik ilkesi akılcı ve dini siyasetin dışında tutan bir ilkedir.Osmanlı döneminde matbaanın geciktirilmesinde olduğu gibi dinin yenilikler karşısında nasıl tutucu bir silah haline geldiğini yaşamış olan Türkiye Cumhuriyeti kurucuları açısından dinin din dışı sivil yapı üzerinde yaratabileceği baskıları önlemenin bir aracıdır.

Devrimcilik:

Sponsorlu Bağlantılar

Atatürk’ün ortaya koyduğu en önemli ilkelerden birisi de devrimciliktir. Bu ilkenin anlamı Türkiye’nin devrimler yaparak geleneksel kuruluşlarını modern kuruluşlarla değiştirmiş olmasıdır.

Geleneksel kavramların bir kenara itilip modern kavramların benimsenmesi demektir. Devrimcilik ilkesi, yapılmış olan devrimlerin tanınıp kabul edilmelerinin çok ötesine geçmiştir.

Milliyetçilik:

Cumhuriyet devrimi ayrıca milliyetçi bir devrimdir. Bu milliyetçilik ırkçı bir yapıda değildir; yurtseverlikle sınırlıdır. Bu devrimin amacı, Türkiye Cumhuriyetinin bağımsızlığının korunması ve ayrıca Cumhuriyetin siyasal yönden gelişmesidir.Bu milliyetçilik, tüm diğer ulusların bağımsızlık haklarına saygılıdır; sosyal içeriklidir;yalnızca anti – emperyalist olmayıp, aynı zamanda gerek hanedan yönetimine,gerekse herhangi bir sınıfın Türk toplumunu yönetmesine de karşıdır ve nihayet bu milliyetçilik Türk devletinin vatanı ve halkı ile bölünmez bir bütün olduğu ilkesine inanmaktadır.

Devletçilik:

Mustafa Kemal Atatürk yapmış olduğu açıklamalarda ve politikalarında Türkiye’nin bir bütün olarak modernizasyonunun ekonomik ve teknolojik gelişmeye önemli ölçüde bağlı olduğunu ifade etmiştir. Bu bağlamda, devletçilik ilkesini de devletin, ülkenin genel ekonomik faaliyetlerinin düzenlenmesi ve özel sektörün girmek istemediği veya yetersiz kaldığı ya da ulusal çıkarların gerekli kıldığı alanlara girmesi  anlamında yorumlamaktadır. Ancak, devletçilik ilkesinin uygulanmasında, devlet yalnızca ekonomik faaliyetlerin temel kaynağını teşkil etmemiş, aynı zamanda ülkenin büyük sanayi kuruluşlarının da sahibi olmuştur.

Atatürk’ün İnkılapları İçin Tıklayınız…

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(23) Yorum

  derya
  13 Kasım 2013 - 21:36

  bence güzel knkalar hadi byyyyy!!!!!!!!!!!!!!

  TEŞEKKÜRLER İYİYDİ SAYENİZDE + ALCAM İNŞALLAH 🙂

  Diyar
  26 Ekim 2013 - 17:45

  Teşekur sos odevimi tamamladım

  Nesibe
  15 Kasım 2012 - 12:13

  Bu ne böyle hiç beyenmedimiyrenç bişey olmuş.Lütfe gerekli biligiler olsn gereksiz değil!!

  emirhan
  06 Kasım 2012 - 10:10

  gercekten güzel site teşekkürler

  deniz
  04 Nisan 2012 - 21:39

  çokkkk güzel bir site bu yhaaaa 🙂

  hatice
  20 Ekim 2011 - 22:14

  çk güzel

  seseri
  27 Nisan 2011 - 21:05

  ya admin acaba bu sitede virüsmü var lan bu siteye girince çift çekirdek bilgiseyar acayiq bir şekil de kasıo r

  seseri
  27 Nisan 2011 - 21:01

  ben yarın ki sınav için bir kop ya hazırlayqayım admin sagolasın pff 100alsamda hoca 50 yapar olsun ginede admin sagolsaın

  enes
  02 Ocak 2011 - 13:14

  bu şey çok bilgili ve anlatıcı bu siteyi herkese tavsiye etmek istiyorum ve herkesin yılbaşı kutlu olsun 2011 =) =) =)

  elif
  28 Aralık 2010 - 17:46

  harika ama karika bir siteeeeeee inkılaplar beni ilgilendirmio çünkü daha o konunun oldugu sınıfa geçmedim teşekkürler bu siteyi yapan kişiye artık sosyal yazılılarıma bu siteden çalışabilirim yuppi (:

  saqopa kajmer
  10 Aralık 2010 - 19:36

  lafı yedn oturdun baqıom

  saqopa kajmer
  09 Aralık 2010 - 21:09

  iinternette aradıın bişiyi bir sitede bulamazsın yha;:)

  saqopa kajmer
  09 Aralık 2010 - 21:08

  cok qzl br site yha bayldm

  keroş
  03 Aralık 2010 - 22:06

  ya ewt nie inkılapları yokkkk… bide internette her şey bulunur diolarrrr….

  yiğit
  29 Kasım 2010 - 21:02

  inkılaplar yok yaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  admin
  28 Kasım 2010 - 21:47

  Aşağıdaki linkten Atatük inkilaplarına ulaşabilirsiniz.

  http://www.renkliweb.com/kultursanat/ataturkun-inkilaplari-nelerdir.html

  sena
  28 Kasım 2010 - 20:27

  ewet neden inkilapları yok yaa

  sena
  28 Kasım 2010 - 20:27

  ewet yaa neden inkilapları yok yaa

  aylin
  22 Kasım 2010 - 15:47

  neden inkılapları yok yha onua koysanızaa

  ali
  15 Kasım 2010 - 12:49

  cok muhteşem bir şeyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy

  hatice
  12 Kasım 2010 - 17:22

  bence çok güzeel olmuş bravo benim kardeşim öğrendi brrrrraaaaaaaaavvvvvvoooo

  burcu
  09 Kasım 2010 - 20:42

  atatürk e ne kadar teşekkür etsek yetmez

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir