Atatürk’ün kurtuluş savaşını başlattığı il hangisidir?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

Atatürk’ün kurtuluş savaşını başlattığı il?

Cevap: 

Sorunuza önce kısaca cevap verip ardında detaylı bilgileri vermek istiyoruz. Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nı Samsun ilimizden başlatmıştır. Kurtuluş Savaşının siyaseten ve fiilen başlaması 19 Mayıs 1919 tarihidir.

Kurtuluş Savaşı yada Türk İstiklâl Harbi,  Türk milletinin kendi istiklâlini kurtarmak yönünde kendi azim ve kararını ortaya koymasıdır.  Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a çıkmadan önce yepyeni bir millî Türk devleti kurmayı tasarlamıştı. Bu nedenle 19 Mayıs tarihi, Türk tarihinde dönüm noktası özelliğine sahiptir.

atatürk'ün samsun'a çıkışı

19 Mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a çıkması Türk tarihinin bir dönüm noktasıdır. Bu olay ile Türk Millî Mücadelesi fiilen başlamış oluyordu. Zira Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a çıkışından itibaren yürüttüğü faaliyetler tamamen millî bir Türk devleti kurmaya matuf faaliyetlerdir. Bu olay ile Türk Millî Mücadelesi de liderini bulmuş oluyordu. Bu itibarla Büyük Zafer’e giden yolun başlangıcı “19Mayıs”tır ve bu eşsiz mücadeleyi başlatan da “Atatürk” olmuştur. Zaferden sonra da tam istiklâlini ilân eden yeni bir Türk Devleti kurulmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir