Ay Ne Zaman Hilal Ve Dolunay Şeklini Alır ?

Sponsorlu Bağlantılar

Ay’ın Evreleri Nelerdir ?

1)YENİ AY:

Ay’ın Güneş hizasından yeni ayrıldığı andır. İncecik görünümü ile Güneş’in batışından kısa bir süre sonra batıda görülür. Ay, Dünya ile Güneş arasında olduğundan dolayı Güneş’e dönük olan parlak yüzü Dünya’dan görülmez.

2) İLK DÖRDÜN :

Yeni Ay’dan 7,5 gün sonraki görünen durumdur. Ay, Yeni Ay evresinden sonra hilal şeklini alır. Bundan sonra Ay’ın aydınlık yüzeyinin yarısı Dünya’dan gözlenir. Bu döneme Ilk dördün denir.

3) DOLUNAY :

Yeni ay’dan 14 gün sonraki görünen durumudur. Ay, Dünya etrafındaki hareketinin yarısını tamamladığında Dünya ve Güneş’le aynı hizada yer alır. Böylece Ay Güneş’ten aldığı ışınları Dünya’nın karanlık yüzeyine yansıttığı için Dünya’nın bu yüzeyinden daire şeklinde parlak görülür. Bu görünümü dolunay durumudur.

4) SON DÖRDÜN :

Ay’ın Dolunay’dan sonra Yeni Ay evresine yaklaştığı aydınlık yüzeyinin yarısının ikinci kez Dünya’dan görülme evresidir.

HİLAL EVRESİ

Ayın belirli bir kısmı güneş ışınlarıyla aydınlanır. Fakat aydınlanan bölüm ayın yarısından küçüktür. Ayın parçalı görüntüsü sürekli büyüyecektir.

Ayın Evreleri,Ayın aydınlık yüzünün dünyadan görünüşünde bir ay boyunca meydana gelen değişikliklerdir. Yeniay ve dolunay evrelerinde büyük gel-git yaşanır. Sebebi dünya, ay ve güneşin aynı doğrultuda olmasıdır. İlk ve son dördünde ise küçük gel-git yaşanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(6) Yorum

  hatice
  10 Eylül 2013 - 18:23

  ekım ayı ayın hılal evresı kaına denk gelıyo arkdaslarrr yaa

  seden
  21 Mayıs 2013 - 09:55

  güzel hoş ama hilal nasıl o neredeyse yazmıyor yani hilal başka konulara kaymış 🙂

  directioner
  24 Nisan 2013 - 20:27

  coook tsk ederm 😀

  bedirhan
  28 Şubat 2013 - 10:50

  soğ olun

  mehmet
  18 Şubat 2012 - 19:14

  hilal nasıldır

  angel
  25 Eylül 2011 - 18:32

  ay ne zaman hilal seklini alır? tam tarih verebilir misiz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir