Hayallerinize Adım Adım İlerlerken Doğru Yoldan Sapmayın

Üniversite tercihleri için en doğru yerdesiniz. YGS ve LYS gibi uzun ve yorucu bir maratondan sonra sıra geldi tercihlere ve meslek seçimlerine. Hayatınızın en önemli kararlarından birini vereceğiniz bu dönemde çok dikkatli ve araştırmacı bir meslek adayı olmalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Beslenme ve Diyetetik Bölümünün Amacı Nedir?

Beslenme ve besinlerle ilgili bilimsel ilkelerin sağlığın korunması ve hastalıkların iyileştirilmesi çalışmalarının uygulanması alanında çalışacak insan gücü yetiştirilir ve araştırma yapılır. Diyetisyen olarak sağlık kuruluşlarında, yataklı tedavi kurumları, diyetisyenliği ve halk sağlığı diyetisyenliği yapılabilir. Toplu beslenme yapan kuruluşlarda çalışılabilir. Beslenme eğitimcisi olarak. Eğitim kurumlarında çalışılabilir, araştırma ve endüstiri kuruluşlarında görev alınabilir.

Beslenme ve Diyetetik Okutulan ve Gösterilen Başlıca Dersler Nelerdir?

Beslenme ve diyetetik programında eğitimi süresince temel kimya, biyoloji, fizik, matematik, istatistik, psikoloji, sosyoloji derslerinin yanı sıra beslenme biyokimyası, beslenme ilkeleri ve besinler, fizyoloji, anatomi, mikrobiyoloji, kişisel ve toplumsal sağlık, aile planlaması, toplum beslenmesi ve beslenme hastalıkları epidemiyolojisi, besin kimyası ve analizi, ana-çocuk beslenmesi, kurum beslenmesi, besin kontrolü, yönetim ekonomisi alanlarında dersler verilir. Üçüncü yılın sonunda sağlık ocakları ve ana-çocuk sağlığı merkezlerinde 6 hafta süreli halk sağlığında beslenme, son sınıfta bir yıl süreli hastane ve kurumlarda beslenme stajı yaptırılır.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü İçin Gerekli Nitelikler ve Olması Gerekenler Nelerdir?

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRtdtu1jDthNfOfi0t1cg1wel0coJ7y5IsFt7O25VbMZt5U4zk&t=1&usg=__67NY0A_oKhaUaNs8S_529dNtZTo=

Beslenme bilimi biyoloji, biyokimya, mikrobiyoloji ve besin bilimi ile yakından ilgili bir alandır. Bu nedenle, beslenme ve diyetetik alanında çalışacak kişilerin doğa bilimlerine meraklı ve bu alanda iyi yetişmiş olmaları gerekir. Ayrıca sabırlı, başkaları ile işbirliği yapabilen, düşüncelerini başkalarına aktarıp onları etkileyebilen kimseler bu alanda başarılı olabilirler.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Mezunları Üniversite Sonrası Kazandıkları Ünvanlar ve Yaptıkları İşler Nelerdir?

Dört yıllık eğitimi başarı ile tamamlayanlara “Diyetisyen” ünvanı verilir. Diyetisyen sağlık hizmetleri sınıfı içerisinde yer alır. Başarılı öğrenciler, beslenme ve diyetetiğin yanı sıra biyokimya, anatomi, fizyoloji, halk sağlığı ve metabolizma dallarında lisansüstü eğitime devam edebilirler. Diyetisyenler, yönetici diyetisyen, tedavi diyetisyeni ve halk sağlığı diyetisyeni olarak ayrılırlar. Yönetici diyetisyen hastane, okul, yurt, endüstri ve kamu kuruluşları gibi kurumlara, besin maddelerinin satın alınması, hazırlanması, pişirilmesi ve servisiyle uğraşır. İnsanların en iyi ve en ekonomik yönden beslenebilmesi için gerekli beslenme planlamasını yapar, uygulanmasını denetler. Tedavi diyetisyeni, hastaların durumuna göre verilecek özel diyetleri düzenler, yemeğin hastaya verilmesini ve hasta tarafından tüketilmesini sağlar. Taburcu olan ve polikliniğe gelen hastaları, evde uygulamaları gereken diyet konusunda eğitir. Halk sağlığı diyetisyenleri sağlık merkezlerinde görev alırlar ve halkın sağlıklı beslenmesi için gerekli önerilerde bulunurlar. Ayrıca diyetisyenler gıda teknolojisinde eğitimci ve danışman olarak da çalışmaktadırlar.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Çalışma Alanları Nelerdir? Nerelerde Çalışırlar?

Mezunların çalışma alanları dört grupta toplanabilir:

  • Diyetisyen olarak sağlık kuruluşlarında yataklı tedavi kurumları diyetisyenliği ve halk sağlığı diyetisyenliği yapabilirler.
  • Toplu beslenme yapan kuruluşlarda çalışabilirler.
  • Beslenme eğitimcisi ve öğretmen olarak eğitim kurumlarında çalışabilirler.
  • Araştırma ve endüstri kuruluşlarında görev alabilirler.
  • Diyetisyenlik ülkemizde yeni gelişen bir meslek alanıdır. Okullarda, sosyal hizmet kurumlarında, hastanelerde, kamu ve endüstri kuruluşlarında vb yerlerde diyetisyenin çalışmalarından yararlanma eğilimi artmaktadır. Bu nedenle iyi yetişmiş bir diyetisyenin iş bulma sorunu olmayabilir.

Beslenme ve Diyetetik 2010 Taban Puanları – Beslenme ve Diyetetik Bölümü Hangi Üniversitelerde Bulunmaktadır?

EGE ÜNİVERSİTESİ İzmir Atatürk Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik                    507.111


HALİÇ ÜNİVERSİTESİ Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik (%50 Burslu)                494.295


ERCİYES ÜNİVERSİTESİ Kayseri Atatürk Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik     492.927


HALİÇ ÜNİVERSİTESİ Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik (Burslu)                          478.775