Beslenme ve Diyetetik Bölümü Meslek Tanıtımı İş Olanakları ve Avantajları

Sponsorlu Bağlantılar

Hayallerinize Adım Adım İlerlerken Doğru Yoldan Sapmayın

Üniversite tercihleri için en doğru yerdesiniz. YGS ve LYS gibi uzun ve yorucu bir maratondan sonra sıra geldi tercihlere ve meslek seçimlerine. Hayatınızın en önemli kararlarından birini vereceğiniz bu dönemde çok dikkatli ve araştırmacı bir meslek adayı olmalısınız.

Beslenme ve Diyetetik Bölümünün Amacı Nedir?

Beslenme ve besinlerle ilgili bilimsel ilkelerin sağlığın korunması ve hastalıkların iyileştirilmesi çalışmalarının uygulanması alanında çalışacak insan gücü yetiştirilir ve araştırma yapılır. Diyetisyen olarak sağlık kuruluşlarında, yataklı tedavi kurumları, diyetisyenliği ve halk sağlığı diyetisyenliği yapılabilir. Toplu beslenme yapan kuruluşlarda çalışılabilir. Beslenme eğitimcisi olarak. Eğitim kurumlarında çalışılabilir, araştırma ve endüstiri kuruluşlarında görev alınabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Beslenme ve Diyetetik Okutulan ve Gösterilen Başlıca Dersler Nelerdir?

Beslenme ve diyetetik programında eğitimi süresince temel kimya, biyoloji, fizik, matematik, istatistik, psikoloji, sosyoloji derslerinin yanı sıra beslenme biyokimyası, beslenme ilkeleri ve besinler, fizyoloji, anatomi, mikrobiyoloji, kişisel ve toplumsal sağlık, aile planlaması, toplum beslenmesi ve beslenme hastalıkları epidemiyolojisi, besin kimyası ve analizi, ana-çocuk beslenmesi, kurum beslenmesi, besin kontrolü, yönetim ekonomisi alanlarında dersler verilir. Üçüncü yılın sonunda sağlık ocakları ve ana-çocuk sağlığı merkezlerinde 6 hafta süreli halk sağlığında beslenme, son sınıfta bir yıl süreli hastane ve kurumlarda beslenme stajı yaptırılır.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü İçin Gerekli Nitelikler ve Olması Gerekenler Nelerdir?

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRtdtu1jDthNfOfi0t1cg1wel0coJ7y5IsFt7O25VbMZt5U4zk&t=1&usg=__67NY0A_oKhaUaNs8S_529dNtZTo=

Beslenme bilimi biyoloji, biyokimya, mikrobiyoloji ve besin bilimi ile yakından ilgili bir alandır. Bu nedenle, beslenme ve diyetetik alanında çalışacak kişilerin doğa bilimlerine meraklı ve bu alanda iyi yetişmiş olmaları gerekir. Ayrıca sabırlı, başkaları ile işbirliği yapabilen, düşüncelerini başkalarına aktarıp onları etkileyebilen kimseler bu alanda başarılı olabilirler.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Mezunları Üniversite Sonrası Kazandıkları Ünvanlar ve Yaptıkları İşler Nelerdir?

Dört yıllık eğitimi başarı ile tamamlayanlara “Diyetisyen” ünvanı verilir. Diyetisyen sağlık hizmetleri sınıfı içerisinde yer alır. Başarılı öğrenciler, beslenme ve diyetetiğin yanı sıra biyokimya, anatomi, fizyoloji, halk sağlığı ve metabolizma dallarında lisansüstü eğitime devam edebilirler. Diyetisyenler, yönetici diyetisyen, tedavi diyetisyeni ve halk sağlığı diyetisyeni olarak ayrılırlar. Yönetici diyetisyen hastane, okul, yurt, endüstri ve kamu kuruluşları gibi kurumlara, besin maddelerinin satın alınması, hazırlanması, pişirilmesi ve servisiyle uğraşır. İnsanların en iyi ve en ekonomik yönden beslenebilmesi için gerekli beslenme planlamasını yapar, uygulanmasını denetler. Tedavi diyetisyeni, hastaların durumuna göre verilecek özel diyetleri düzenler, yemeğin hastaya verilmesini ve hasta tarafından tüketilmesini sağlar. Taburcu olan ve polikliniğe gelen hastaları, evde uygulamaları gereken diyet konusunda eğitir. Halk sağlığı diyetisyenleri sağlık merkezlerinde görev alırlar ve halkın sağlıklı beslenmesi için gerekli önerilerde bulunurlar. Ayrıca diyetisyenler gıda teknolojisinde eğitimci ve danışman olarak da çalışmaktadırlar.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Çalışma Alanları Nelerdir? Nerelerde Çalışırlar?

Mezunların çalışma alanları dört grupta toplanabilir:

 • Diyetisyen olarak sağlık kuruluşlarında yataklı tedavi kurumları diyetisyenliği ve halk sağlığı diyetisyenliği yapabilirler.
 • Toplu beslenme yapan kuruluşlarda çalışabilirler.
 • Beslenme eğitimcisi ve öğretmen olarak eğitim kurumlarında çalışabilirler.
 • Araştırma ve endüstri kuruluşlarında görev alabilirler.
 • Diyetisyenlik ülkemizde yeni gelişen bir meslek alanıdır. Okullarda, sosyal hizmet kurumlarında, hastanelerde, kamu ve endüstri kuruluşlarında vb yerlerde diyetisyenin çalışmalarından yararlanma eğilimi artmaktadır. Bu nedenle iyi yetişmiş bir diyetisyenin iş bulma sorunu olmayabilir.

Beslenme ve Diyetetik 2010 Taban Puanları – Beslenme ve Diyetetik Bölümü Hangi Üniversitelerde Bulunmaktadır?

EGE ÜNİVERSİTESİ İzmir Atatürk Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik                    507.111


HALİÇ ÜNİVERSİTESİ Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik (%50 Burslu)                494.295


ERCİYES ÜNİVERSİTESİ Kayseri Atatürk Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik     492.927


HALİÇ ÜNİVERSİTESİ Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik (Burslu)                          478.775

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(6) Yorum

  Sağlık Kurumları İşletmecisi, Bireysel Koç, NLP Prat. ve Diyetisyen Şenol YILDIZ
  15 Haziran 2016 - 11:14

  Popüler sağlık mesleği: Diyetisyenlik
  Temmuz ayı geldi… Temmuz demek üniversite tercihi demek; umut, heyecan, biraz da korku demek… Yıllarca eğitim gördünüz, belki de YGS ve LYS için aylarca sabahladınız. Öncelikle sizleri tebrik ediyorum, her ne bölüm için çabaladıysanız. Bu yazıyı okurken üniversite tercihlerine dair sizlere bir bilgi dahi katabilirsem ne mutlu bana…
  Her işin başı sağlık
  Unutmayın ki hayatta hiç bir tercih önce ruh, sonra beden sağlığınızdan daha önemli değil. Öncelikle seçim yapacağınız meslek doğrultusunda, ilerde yapacağınız işin karakterinize ne denli uyum sağlayacağını kendinize sorun. Yani edineceğiniz mesleği her yönüyle araştırın, mesleğinize faal olarak başlamadan önce onu tüm bedeninizle tartın ve bir ömür boyu yaşamaya çalışın… Ne olursa olsun sevdiğiniz ve seveceğiniz, kendinizi yenileyebileceğiniz meslekler seçin çünkü bir zaman sonra tekdüze şeyleri yapmaktan sıkılabilirsiniz.
  Kaliteli bir yaşam için para olmazsa olmaz mı?
  Evet, iyi bir yaşam için para olmazsa olmaz ancak şunu unutmayın, bugün kazancı yüksek bir işte çalışırken: “Parası batsın bu işin, artık nefret ediyorum!” deyip yıllarca üniversitede hatta lisansüstü ve doktora eğitiminde emek verdiği mesleği bırakıp, yeni iş aramaya kalkanları siz de duymuşsunuzdur. Onun için yapacağınız iş ve meslek her yönüyle içinize sinmeli.
  Bu hatalara düşmeyin
  * Bu mesleği yapamam ama olsun, üniversiteye yerleşeyim yeter; belki mezun olup işe başlayınca bu mesleği severim
  * Aslında şu bölümü istiyordum ama puanım yetmez; bu bölüm de olur
  * Anlaştığım lise arkadaşlarımın çoğu şu şehirde, ben de oradaki bölümleri yazayım
  * Ailem: “Özel üniversite için ekonomik durumumuz şu an elverişli değil” diyor ama başlayayım ne de olsa bir yolu bulunur
  * Özel üniversitedeki bu bölümü yazdım ve kazandım ama %100 burslu sanıyordum
  * İki yıllık yazayım, bittikten sonra DGS ile dikey geçiş yaparım
  * Aman bu sene gideyim de seneye yine hazırlanırım…
  Yukarıdaki nedenlerden dolayı üniversiteyi bırakıp gelen, bir sene daha hazırlanıp sınava girse bile puanı kesileceği için hazırlık dönemince mutsuz olan, sonraki yıl yine başaramayan, sıkıntı yaşayan öğrenci oldu ne yazık ki…
  Diyetisyenlik bölümü
  Büyüme, gelişme ve ömür boyu tüm bireylerin sağlığının korunması, geliştirilmesi, yaşam kalitesinin artırılması için beslenme biliminin ilkeleri doğrultusunda bireysel ve toplu beslenmenin plân ve programlarını düzenleyen; besin ögesi, besin ve beslenmeden kaynaklanan sağlık sorunlarını araştıran, değerlendiren, çözüm yolları bulan; var olan besin kaynaklarının ekonomik ve sağlık kurallarına uygun olarak kullanılmasını sağlayan; besin denetimini yapan; bu konularda fizyolojik, psikolojik ve sosyolojik olarak sağlıklı yaşam biçimlerinin benimsenmesi amacıyla bireyi ve toplumu bilgilendiren, bilinçlendiren, doğuştan ve sonradan oluşan hastalıklar ve diğer özel durumlarda tıbbî ve cerrahî tedavilere uygun, doğal ve tedavi edici besinlerin bileşimlerine göre diyet programı plânlayan, eğitim veren, eğitim programlarını plânlayan, uygulatan ve izleyen profesyonel sağlık meslek dalıdır.

  Beslenme ve diyetetik programının amacı
  Beslenme ve besinlerle ilgili bilimsel ilkelerin, sağlığın korunması ve hastalıkların iyileştirilmesi çalışmalarının uygulanması alanında çalışacak profesyonel insan gücünü yetiştirmek ve bu alanda araştırma yapmaktır.
  Üniversite eğitimi boyunca verilecek başlıca dersler:
  Beslenme ve diyetetik programında eğitimi süresince, Kurum ve Hastanede Beslenme Alan Çalışması, Hastalıklarda Beslenme ve Diyet Tedavileri I ve II, Pediatrik Hastalıklarda Beslenme, Geriatrik Hastalıklarda Beslenme, Anne ve Çocuk Beslenmesi, Sporcu Beslenmesi, Toplu Beslenme Sistemleri I ve II, Besin – İlaç Etkileşimleri, Seminer, Beslenme İlkeleri I ve II, Besin Mikrobiyolojisi, Genel Mikrobiyoloji, Anatomi I ve II, Fizyoloji I ve II, Tıbbı Biyoloji ve Genetik, Besin Teknolojisi, Besin Biyoteknolojisi, Toplumda Beslenme Sorunları ve Epidemiyolojisi, Besin Kimyası ve Analizleri I ve II, Beslenme Biyokimyası I ve II, Temel Kimya I ve II, Besin Kontrolü ve Mevzuatı, Beslenme Durumunu Saptama Yöntemleri, Beslenme Eğitimi, Beslenme Ekolojisi, Beslenme ve Diyetetikte Temel Kavramlar, Biyoistatistik, Demografik Yapı ve Sağlık, Aile Sağlığı ve Planlaması, Sağlık Bilimleri Tarihi, Türk Mutfağı, Mutfak Planlaması ve Araç Gereçleri, Duyusal Analiz, Mesleki Yabancı Dil (İngilizce), Yabancı Dilde Okuma ve Konuşma (İngilizce), Yabancı Dil (İngilizce) I ve II, Temel Yabancı Dil I ve II (İngilizce), Toplum Bilim, Temel Psikoloji, Sosyal Antropoloji, Temel Matematik, Genel İktisat I ve II, İletişim Becerileri, Halkla İlişkiler, Bilgisayara Giriş, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili I ve II, Güzel Sanatlar (Müzik), Güzel Sanatlar (Resim), Beden Eğitimi ve Yönetim Ekonomisi alanlarında dersler verilir.
  Teorik bilgilerin yanında pratik eğitim de kazandırılıyor
  Altıncı yarı yılın sonunda aile sağlığı merkezleri veya toplum sağlığı merkezlerinde 6 hafta süreli halk sağlığında beslenme, son sınıfta bir yıl süreli hastane ve kurumlarda beslenme alan stajları yapılıyor.
  Hangi üniversitelerde var?
  Beslenme ve diyetetik bölümü şu an Türkiye ve KKTC’de toplamda 62 üniversitede bulunuyor. Detaylı bilgi için Türkiye Diyetisyenler Derneği Web Sitesi’ni ziyaret edebilirsiniz.
  Diyetisyen
  Sağlık bilimleri fakültesi ya da eşdeğeri yükseköğretim kurumlarının en az dört yıllık (hazırlık eğitimi ile beş yıl) beslenme ve diyetetik eğitim – öğretim programını tamamlayarak “Beslenme ve Diyetetik Lisans Diploması” alarak “Diyetisyen” unvanını kazanarak diyetisyenlik mesleğini yapmaya ve uygulamaya hak kazanan profesyonel sağlık meslek mensubudur.
  Beslenme ve diyet uzmanı
  Diyetisyen unvanını lisans diploması ile aldıktan sonra beslenme bilimleri, diyetetik programı (diyet), toplu beslenme sistemleri, toplum beslenmesi, klinik diyetisyenlik, halk sağlığı diyetisyenliği, yönetici diyetisyenliği ile eğitim ve araştırma diyetisyenliği anabilim / bilim dallarında bilim uzmanlığı ve doktora yaparak bilim uzmanlığı ve/veya doktora derecesi almış diyetisyendir.
  Çalışma alanları
  * Devlet hastanelerinde, özel hastanelerde, üniversite hastanelerinde, özel dal hastanelerinde, kadın doğum ve çocuk hastanelerinde ve özel kliniklerde yataklı tedavi kurumları diyetisyenliği yapabilirsiniz.
  * Toplum sağlığı merkezlerinde, gün hastanelerinde, tıp merkezlerinde, diyaliz merkezlerinde, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde, özel klinik ya da polikliniklerde halk sağlığı diyetisyenliği yapabilirsiniz.
  * Belediyelerde, yaşlı bakım evlerinde, çocuk esirgeme kurumlarında ve diğer sosyal hizmet kurumlarında diyetisyen olarak görev alabilirsiniz.
  * Beslenme ve diyet eğitim danışma merkezi açarak, kendi ofisinizde danışan (kronik hastalığı bulunan bireyler için hastalarınızı) kabul edebilirsiniz.
  * Hastanelerde, yemek şirketlerinde yurtlarda ve büyük fabrikalarda toplu beslenme diyetisyenliği yapabilirsiniz.
  * Spor kulüplerinde ve spor salonlarında sporcu diyetisyeni olarak çalışabilirsiniz.
  * Estetik ve güzellik merkezlerinde diyetisyen olarak çalışabilirsiniz.
  * Üniversitelerde akademisyen olarak görev alabilirsiniz.
  * Diğer eğitim kurumlarında beslenme eğitimcisi ve öğretmen olarak çalışabilirsiniz.
  * Besin takviye şirketleri, ilaç firmaları, araştırma ve endüstri kuruluşlarında araştırmacı ve danışman diyetisyen olarak görev alabilirsiniz.

  Beslenme ve diyetetik ülkemizde hali hazırda gelişen bir meslek alanıdır. Bu nedenle iyi yetişmiş bir diyetisyenin iş bulma sorunu olmayabilir.
  Beslenme ve diyetetik bölümü hakkında anlatacaklarım şimdilik bu kadar. Siz siz olun tercih süresince elinizden gelen en güzel tercih listesini oluşturun ve tercih süresi bittikten sonra artık bu konu üzerinde mümkün olduğunca konuşmayın ve konuşturmayın derim, mutsuzluk yaşamamak adına.
  Şimdiden üniversite tercih sonucunun hepiniz için hayırlı olmasını diliyorum. Hayatta hep mutlu olmanızı sağlayacak sağlıklı tercihler yapmanız dileği ile sevgiyle kalın…

  Dyt.Ebru
  03 Nisan 2016 - 19:32

  Arkadaşlar ben bir diyetisyen olarak sizi uyarmak istiyorum bu bölümde iş yok nerden mi biliyorum çünkü bende işsizim sizi 1500 tl maaşla çalıştırmak istiyorlar kpss ile 1-2 kişi atanabiliyor o yüzden boşuna 4 sene köpek gibi çalışıp sonunda işsiz kalınıcak bie bölüm okumayın

  ercan
  23 Eylül 2014 - 14:09

  ödevim bu değildi ama

  idil melek
  24 Mart 2013 - 15:04

  gereksiz olduğu düşünüyosan neden araştırıp yorum atıyosun. ki çevrede kilolu insan sayısı çok olduğunu kör olmayıp gözü gören herkez görür..

  IŞILAY ŞARAPÇI
  28 Ağustos 2012 - 11:53

  Bu mesleğe bence hiç gerek yook. çok saçma bi meslekk

  bayram
  06 Ekim 2010 - 22:41

  slm ben bayram dersinizi iyi çalışın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir