Bilgisayar Programcılığı Bölümü Meslek Tanıtımı İş Olanakları ve Avantajları

Sponsorlu Bağlantılar

Hayallerinize Adım Adım İlerlerken Doğru Yoldan Sapmayın

Üniversite tercihleri için en doğru yerdesiniz. YGS ve LYS gibi uzun ve yorucu bir maratondan sonra sıra geldi tercihlere ve meslek seçimlerine. Hayatınızın en önemli kararlarından birini vereceğiniz bu dönemde çok dikkatli ve araştırmacı bir meslek adayı olmalısınız.

Bilgisayar Programcılığı Bölümünün Amacı Nedir?

Bilgisayar Programcılığı programının amacı, iş hayatının ve toplumsal yaşamın bilgi toplama ve bu bilgileri işleme ile ilgili konularındaki problemlerinin bilgisayarda çözümlenmesi alanlarında çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir. Bölüm mezunlarının çalıştıkları yerlerin çoğunluğu şirketlerin bilgi işlem merkezleri oluşturmaktadır.

Bilgisayar Programcılığı Okutulan ve Gösterilen Başlıca Dersler Nelerdir?

Bilgisayar programcılığı programında öğretimin ilk yılında genel matematik, programlama dilleri, teknik resim, istatistik ve muhasebe gibi temel dersler verilir. Daha sonraki yıllarda ise ileri düzeyde programlama teknikleri ve uygulamalı mühendislik ve işletme dersleri okutulur.

Bilgisayar Programcılığı Bölümü İçin Gerekli Nitelikler ve Olması Gerekenler Nelerdir?

Bu alanda öğrenim görmek isteyen lise öğrencileri kendilerini matematik ve mantık konularında iyi yetiştirmelidirler. Kişinin iyi bir programcı olabilmesi için üzerinde çalışacağı konuyu kavrayabilme ve bunu en ince ayrıntısına kadar bilgisayar diline dökebilme yeteneğine sahip olması gereklidir.

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Mezunları Üniversite Sonrası Kazandıkları Ünvanlar ve Yaptıkları İşler Nelerdir?

Bilgisayar programcılığı programından mezun olan öğrenciler “Bilgisayar Program Teknikeri” ünvanını almaya hak kazanırlar. Mezunlar genelde bilgisayar programcısı olarak çalışmaktadırlar.

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Çalışma Alanları Nelerdir? Nerelerde Çalışırlar?

Çalıştıkları kurumların çoğunluğunu şirketlerin bilgiişlem merkezleri oluşturmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(8) Yorum

  burhan çağlayan
  14 Aralık 2012 - 16:44

  ben 2 yillik bilgisayar programcılığını okuyorum ne işte çalışabilirim :
  okulum bitiyor ş raıyorom bilgisayarla ilgili:……….

  elif
  31 Temmuz 2012 - 14:31

  ben ticaret lisesi mezunuyum üniversitede bilgisayar programcılığını yazacağım ama kimse yazmamı istemiyor iyi değil diye bi önerisi olan var mı

  ena
  17 Haziran 2012 - 12:59

  arkadaşlar ben bu bölümü okumak istiyorum fakat iş imkanlarını merak ediyorum açıkta kalma oranı nedir bilgi verirseniz sevinirim 🙂

  ışıl
  13 Haziran 2012 - 12:57

  ben ışıl arkadşlar bilgisasyar bölümünü okuyorum alanım wep progamcılığı iş olanaklarını çok merak ediyorum

  sahra
  08 Aralık 2011 - 22:47

  Ben Sahra. 1999 Anadolu Ticaret Meslek Lisesi bilgi işlem mezunuyum.11 yıldır iş hayatındayım. Bir fabrikada üretim elemanıyım .Bu güne kadar çalıştığım yerler de torpilim olmadığı için, bölümümle ilgili bir işte çalışamadım.Bu güne kadar üniversite mezunu olmadığım için şansımın olmadığına inanıyordum. Anladımki diplomanın o kadar da önemli olmadığını!.Ne insanlar var, arkasını dayadığı kişiler sayesinde lise terk olup fabrikaların memur bölümünde çalışan.
  KPSS de yüksek puan almalarına rağmen yerleşemeyen fakat kodrolara ilgisi bile olmayan insanlar yerleştiriliyor.

  programciii
  06 Eylül 2011 - 10:22

  ..arkadaşlar ben de bilgisayarprogramcılığı bölümü mezunuyum iş imkanları iii ama programlama yeteneğiii iyii olanlara programlama yeteneğin kıt ve az sa hiç bu bölümü okuma derim mat2 ve makine dilleri gerçekten çok zor ama ben yaparım başarırım isterse stresten öleyim diyorsan 🙂 bu bölüm tam sana göre iii şanslar ama unutmayın iiiyi düşünün sonra bu bölümü okumaya başlayın …

  erman-gürbüz
  16 Ocak 2011 - 18:44

  selam ben kendim şuan bilgisayar teknik servis bölümünde okuyorum (donanım)üzerine şimdi bilgisayar programcılığı üniversitesini bitirdikten sonra türkiyede iş imkanları ve kazanç durumu nasıl? bunları öğrenmeye çalışıyorum kesinlikle programcılığa gideceğim. bilgisayara aşık olmadan bu işi yapamazsınız bu işi para ve eğlence yönü ile yapılırsa tad alamassınız….

  irem
  25 Ağustos 2010 - 22:46

  ya bn lise1e geçtim ama bilgisayar bölümü istiyorum istanbulda hangi liseler war arastıryorum ama bulamıyorum . Siz bnaa puanını söyleseniz yeterli şimdiden teşkkürler ..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir