Denize Girmek Orucu Bozar Mı?

Sponsorlu Bağlantılar

Oruç ve Deniz

Bu yılki Ramazan ayının Ağustos ayına denk gelmesi ve havaların çok sıcak olması nedeniyle akıllara bir soru getirdi.Sıcaktan bunalan insanların denize girerek serinlemesi oruç nedeniyle kafalarda soru işaretleri bırakıyor.Denize girmenin orucu bozup bozmadığını merak eden vatandaşa Diyanet’ten açıklama geldi.

Sponsorlu Bağlantılar

Diyanet yaptığı açıklamada şu fetfayı verdi; “Suya girmek değil ancak genze ve burna su kaçması orucu bozar” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan alınan bilgilere göre, denize girmek orucu bozmuyor; fakat Diyanet, deniz ve havuzda ağza su kaçma olasılığı yüksek olduğu için oruçlu iken denize girilmesini tavsiye etmiyor.

Aşırı Sıcaklarda Oruçlu Olmak

Ramazan ayının aşırı sıcakların yaşandığı ve tatil günlerin denk geldiği ağustos ayına rastlaması birçok vatandaşı sıcaklarla mücadele etmeye yöneltti. Birçok otel işletmesi vatandaşların Ramazan ayında denize girmeyi tercih etmemesinden dolayı otel fiyatlarını düşürdü. Diyanet ise oruçlu iken suya girmenin orucu bozmadığını fakat su yutma riski fazla olduğu için tavsiye etmediğini kaydetti ve “Sudayken su yutma ihtimalimiz yüksek” diyerek oruçlu iken denize giren vatandaşları uyardı.

Diyanet, unutarak bir şey yeyip içmenin, diş fırçalamanın (misvak kullanma), kasten yapılmadığı durumlarda kusmanın oruca zarar vermediğini belirterek orucu bozan durumları şöyle sıraladı:

“Ağızdan alınacak hap, şurup ve pastil gibi şeyler doğrudan mideye geçtiği ve tedavi amaçlı olsa bile beslenme niteliği taşıdığı için orucu bozuyor. Buruna enfiye çekmek, boğaza inecek şekilde bol miktarda su çekmek de oruca zarar veriyor.”

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir