2016 Kadir Gecesi Ne Zaman?

Sponsorlu Bağlantılar

Kadir Gecesinin Zamanı ve Önemi

İslam alemi için en kutlu gecelerden birisi de Kadir Gecesidir. Peki Kadir gecesi nedir? Kadir gecesinin önemi nedir? Kadir gecesi 2016 yılında ne zaman? 

Kadir Gecesi Ehli Sünnet inancına göre Ramazan ayının 27. gecesidir. Peki Ramazan ayının bu 27. gecesine neden Kadir gecesi denilmiştir. Kadir gecesi denilmesinin nedeni yüce kitabımız Kuran’ı Kerim’in Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e (s.a.a) bu gece indirilmeye başlanması nedeniyledir.

Kadir gecesinin önemi bildirmek açısında Kuran’da Kadir Suresi isminde bir de sure bulunmaktadır. Bu sure ise şöyledir;

Sponsorlu Bağlantılar

Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla

“Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rab’lerinin izniyle her türlü iş için iner de iner.

kadir gecesi

Kadir gecesinde insanları kaderlerinin tekrar tayin edildiği bilinmektedir. Bu yüzden bu geceye özel ibadetleri yerine getirmek, bolca istiğfarda bulunmak ve dualar etmek çok önemlidir. Özellikle Kuran’ın gecesi olduğu için bu gecede Kuran’ı Kerim okumak gerekir. Tavsiye edilen bir diğer dualardan birisi de Cevşen Kebir duasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir