Allah'ın İyi Kullarının Özellikleri Nelerdir? Allah'ın Has Kulları Kimlerdir?
RenkliNOT > Kültür/Sanat > Din Kültürü > Allah’ın İyi Kullarının Özellikleri Nelerdir?

Allah’ın İyi Kullarının Özellikleri Nelerdir?

Allah’ın iyi kullarından olmak için Allah’ın iyi kullarının özelliklerini bilmek gerekir. Kuran’da Allah’ın has kullarının özellikleri detaylı bir şekilde anlatılmaktadır. Bizler de Allah’ın özel kullarından olmak istiyorsak bu özellikleri kendi bünyemizde toplamamız gerekir. Allah’ın has kulları kimlerdir?

Allah’ın İyi Kullarından Olmak

Her müslümanın en büyük hedefi Allah’a iyi bir kul olabilmektir. Peki Allah’ın iyi kullarının özellikleri nelerdir? Allah’a iyi bir kul olmak için ise sadece namaz, kılmak, oruç tutmak, yalan konuşmamak, sadaka vermek vb. vacip ve haramlardan uzak durmak ile olmaz. Vacip ve haramlardan uzak durmak Allah’ın kesin emirleridir ve müslümanlığın gerekleridir. Bunları yapanlar Allah’a kulluk görevlerini yerine getirmiş olurlar. Ama Allah’ın iyi kullarından olmak yada diğer bir tabirle Allah’ın has kullarından olmak başka bir şeydir. Peki Allah’ın has kullarından olmanın yolu nedir?

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Allah (c.c.) yüce kitabımız Kuran’da iyi kullarının yani has kullarının özelliklerini bizlere anlatıyor. Furkan suresinin 63. ayetinden başlayarak Furkan suresinin sonuna kadar iyi kullarından bahseder. Biz de sizlere bu iyi kulların özelliklerini anlatan ayetleri özetleyeceğiz.

Öncelikle maddeler halinde Allah’ın has kullarının özelliklerini sıralayalım.

Kısaca İyi Kulların Özellikleri

 

 1. Yeryüzünde tevazu ve vakar ile yürürler.
 2. Cahiller onlara laf attıkları zaman, “selâm!” deyip geçerler.
 3. Geceleri secde ve kıyam ederler (gece namazı kılarlar).
 4. Cehennem azabından kurtulmak için dua ederler.
 5. Yoksullara harcama yaptıklarında (infak) israf etmezler ve cimrilik etmezler.
 6. Allah ile beraber başka bir tanrıya tapmazlar.
 7. Haksız yere hiç kimseyi öldürmezler.
 8. Zina yapmazlar.
 9. Tövbe edip iyi işler yaparlar.
 10. Yalancı şahitlik yapmazlar.
 11. Ve boş sözlerle karşılaştıklarında orayı terkederler.
 12. Allah’ın ayetlerine karşı kör ve sağır değillerdir.
 13. Allah’tan hayırlı eşler ve çocuklar isterler.
 14. Sakınan kullara önder olmayı isterler.

Allah’ın Has Kulları İle İlgili Ayetler

Şimdi kısaca sıraladığımız bu maddelerin geçtiği ayetleri tek tek sıralayalım.

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

Rahmân’ın kulları, yeryüzünde vakar ve tevazu ile yürüyen kimselerdir. Cahiller onlara laf attıkları zaman, “selâm!” der (geçer)ler. (Furkan 63)

Gecelerini Rab’lerine secde ederek ve kıyam durarak geçirirler. (Furkan 64 )

Onlar, şöyle diyenlerdir: “Ey Rabbimiz! Bizden cehennem azabını uzaklaştır, gerçekten onun azabı sürekli bir helâktir!” Muhakkak ki o, kötü bir karargâh, kötü bir ikâmet yeridir. (Furkan 65-66)

Onlar, yoksullara harcadıklarında ne israf ne de cimrilik edenlerdir. Onların harcamaları, bu ikisi arası dengeli bir harcamadır. (Furkan 67)

Sponsorlu Bağlantılar

Onlar, Allah ile beraber başka bir ilâha kulluk etmeyen, haksız yere, Allah’ın haram kıldığı cana kıymayan ve zina etmeyen kimselerdir. Kim bunları yaparsa ağır azaba uğrar. Kıyâmet günü onun azabı kat kat artar. Ve orada alçaltılmış olarak ebediyyen kalır. (Furkan 68-69)

Ancak tövbe edip de inanan ve salih amel işleyenler başka. Allah işte onların kötülüklerini iyiliklere çevirir. Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir. Kim de tövbe eder ve salih amel işlerse işte o, Allah’a, tövbesi kabul edilmiş olarak döner. (Furkan 70-71)

Onlar, yalana şahitlik etmeyen, faydasız boş bir şeyle karşılaştıkları zaman, vakar ve hoşgörü ile geçip gidenlerdir. (Furkan 72)

Onlar, kendilerine Rabblerinin âyetleri hatırlatıldığı zaman, onlara kör ve sağır kesilmezler. (Furkan 73)

Onlar, “Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah’a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle” diyenlerdir. (Furkan 74)

Sponsorlu Bağlantılar

Allah’ın İyi Kullarının Mükafatı

İşte onlar, sabretmelerine karşılık cennetin yüksek makamlarıyla mükâfatlandırılacaklar ve orada esenlik dileği ve selâmla karşılanacaklardır. (Furkan 75)

Orada ebedî kalırlar. Orası ne güzel bir durak ve ne güzel bir konaktır! (Furkan 76)

De ki: “Duanız olmasa, Rabbim size ne diye değer versin! Siz yalanladınız. Öyle ise azap yakanızı bırakmayacak.” (Furkan 77)

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir