Annenin ve babanın çocuğa kızması günah mı?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

Ben annemi ve babamı canımdan çok seviyorum ama her seferinde annem benim bazen dağınıklığımdan dolayı bana kızıyor ve ben de çok üzülüyorum anne babaların çocuğa kızması günah mı benim ismim eda 17 yaşındayım.?

 Cevap: 

Anne ve babaların çocuklara kızması

Annelerimiz ve babalarımız her zaman bizim için en iyisini ister. Bizim mükemmel evlatlar olmamızı isterler. Ancak hiç kimse mükemmel değildir. Fakat yine de anne ve babalarımız her zaman bizden en iyisini bekler. Bunun için de sürekli bize yol gösterirler, neler yapmamız gerektiğini ve nasıl davranmamız gerektiğini ileri yaşlara kadar bize söylerler.

Bu süre zarfından anne ve babalarımızın istediği gibi olamadığımız da ise sinirlenip bize kızabilirler. Fakat bu kızmaları kesinlikle bizim iyiliğimizi istedikleri ve bizi çok sevdikleri içindir. Bunu anlamak için şöyle örnek verelim; 3-4 yaşlarında küçük bir çocuk hasta olduğunda anne ve babalar doktorun verdiği ilacı çocuğa içirir. Çocuk bu ilacı her ne kadar sevmese de bu ilacı çocuğa zorla içirirler. Çünkü cçocuklarının iyileşmesini isterler. Çocuklarının iyiliğini düşünürler. 17 yaşında olmanız da bu durumu değiştirmez. Anneniz sizin iyiliğinizi düşündüğü ve kendinize çeki düzen vermeniz için size kızıyordur.

anne

Peki anne ve babaların kızması günah mı?

Anne ve babalarımız yapıcı olduğu sürece bize kızmasında bir sakınca yoktur. Ancak İslam’da güzel ve doğru olan kızmak değildir. Her şeyi güzellikle anlatmak daha güzeldir.

Anne ve babalar çocuklarının kalbini kırmadıkları sürece kızmaların pek sakınca yoktur. Ancak bu kızma şekli çocuğu aşağılayıcı, hakaret edici, küfür edici ve kalp kırıcı şekilde olursa tabiki günahtır. İslam hiç kimseye kalp kırma ve küfür etme hakkı tanımamıştır. Bunu yapan anne ve babalarımız dahi olsa.

Ancak şunu da unutmamak gerekir ki, anne ve babalarımız bize haram olan bir şeyi emretmedikleri sürece onlara itaat etmek vaciptir. Eğer itaat etmezsek bu defa biz günah işlemiş oluruz.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir