Bacak veya Bir Başka Yerin Kanaması Orucu Bozar Mı?

Sponsorlu Bağlantılar

Kanama Orucu Bozar Mı?

Ramazanda farz olan oruç ibadeti  hakkında sıkça sorulan ve cevap aranan durumlar vardır. Örneğin vücuttaki herhangi bir yerin kanaması gibi. Bu durumda orucun bozulması veya bozulmaması ile ilgili bir soru akla gelebilir. Burada bu konuya ilişkin geniş bir açıklamadansa durum hakkında genel bir bilgi bulacaksınız.

Vücudun herhangi bir yerinin kanaması orucu bozmaz.Elin, ayakların, burnun, dişin yada vücudun herhangi bir yerinden kan çıkması orucu bozmaz.Bununla alakalı akıllara gelebilecek farklı soruları ve cevapları da aşağıda sıraladık.Umarız faydalı olur.

oruç, ramazan, ibadet

Diş Kanaması Orucu Bozar Mı?

Diş etlerinden çıkan kanın yutulması durumunda orucun bozulacağına dair hüküm, dört mezhep için geçerlidir. Ancak kan yutulmazsa oruç bozulmaz.

Dişlerin arasından çıkan kan boğaza gidecek olsa, bakılır: Eğer az olur da içeriye geçmezse, orucu bozmaz. Çünkü adet gereği bundan korunmak mümkün değildir. Çok olmakla beraber çoğunluğu tükürük teşkil ediyorsa, hüküm yine böyledir, oruç bozulmaz.Fakat çoğunluğu kan olur ve tadı duyulur bir halde veya kanla tükürük eşit bulunursa, yutulunca oruç bozulur. Çıkarılan diş içinde bu haller geçerlidir.

Boğaza Kan Kaçması Orucu Bozar Mı?

Dişlerin arasından çıkan kan boğaza gidecek olursa, bakılır; eğer az olur da içeriye geçmezse orucu bozmaz. Çünkü bundan korunmak mümkün değildir. Çok olmakla beraber, çoğunluğu tükürük teşkil ediyorsa, yine bozmaz. Fakat çoğunluğu kan olur ve tadı duyulur bir halde ise veya kanla tükürük eşit  miktarda ise, yutulması halinde orucu bozar. (Ö. N. Bilmen, B. İs. İlmihali, s.294).

Eğer biraz da ilaçtan kaynaklanıyorsa, -fazla bir aciliyeti yoksa- Ramazanda kanı sulandırıcı ilacı kullanmayın. Ayrıca, kanı çıkartacak şekilde dudakları, ağzı sıkmamak gerekir. Bundan kaçındığımız takdirde, kan tükürükten daha az olabilir.

Kan Aldırmak Orucu Bozar Mı?

Bu hususte Diyanet başkanlığının yapmış olduğu aşıklamaya göre;
Kan aldırmak orucu bozmaz. Nitekim Hz. Peygamber ihramlı iken ve oruçlu bulunduğu sırada kan aldırmıştır ( Buharî, Tıb,11, Sayd, 11, Savm, 22). Ayrıca Hz. Peygamber :”Üç şey vardır orucu bozmaz: Kan aldırmak, kusmak, ihtilam olmak.” (Tirmizi, Savm, 24 ) buyurmuştur.

Ayrıca bakınız: Orucu Bozan Durumlar Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(18) Yorum

  Hlya
  02 Haziran 2017 - 13:42

  Ayağındaki yara çorabı çıkarınca kanadı orucum bozulur. Mu

  Gülşah
  19 Haziran 2016 - 02:04

  İdrardan kan gelmesi orucu bozar mı

  admin
  13 Temmuz 2015 - 10:52

  Evet adet olduğunuz anda orucunuz bozulur.

  merve
  13 Temmuz 2015 - 03:36

  Adet oluyorum ve bugun kadir gecesi oruc bozulurmu ?

  Yasemin
  26 Haziran 2015 - 02:52

  Günlük serum taktırdığım için kolumda damaryolu açık herhangi bir ilaç vermediğim zaman orucum bozulur mu

  alisya
  22 Haziran 2015 - 02:30

  sakız çiynemek orucu bozarmı?

  admin
  21 Haziran 2015 - 16:17

  Ağzınıza gelen kanı yutmadığınız takdirde orucunuz bozulmaz. Ancak boğazınızda olan kanama sizin farkında olmadığınız bir şekilde yutulursa oruç bozulmaz. Ancak gelen kanı çıkarma yada tükürme ihtimaliniz var iken çıkarmanız gerekmektedir.

  admin
  21 Haziran 2015 - 16:15

  Hayır bilmeden yemek içmek orucu bozmaz.

  burcu
  20 Haziran 2015 - 18:25

  istemeden yanlışlıkla su içtim orucum bozuldumu

  endezyar
  20 Haziran 2015 - 14:34

  boğazımda bir kanama oldu.fazla tahrişten olsa gerek. ilk seferde gelen kanı yutmadım.tükürüp ağzımda su çalkalayıp tekrardan niyet getirdim. lakin az da olsa bir kanamanın olduğunu hissediyorum.ama boğaz olduğu için herhangi bir müdahalede bulunamıyorum.orucum bozulmuş mu?

  admin
  20 Haziran 2015 - 11:45

  Bilmeden yapılan hiçbir şey orucu bozmaz. Bilmeden yemek içmek de orucu bozmaz. Sizde yanlışlıkla ve dalgınlıkla bunu yapmışsınız ve zaten yutmamışsınız. Bu yüzden orucunuz bozulmamıştır. Orucunuzu tutmaya devam edin içiniz rahat olsun.

  emre kaya
  20 Haziran 2015 - 11:11

  ya ben yanlışşıkla burnumu karıştırıp yanlışşıkla sumugumu azıma soktum ama yutmadım geri aldım hiç yapmadıgım şeydi ilk defa oldu bişey olurmu ya of of of of

  umut
  15 Haziran 2015 - 06:06

  bacağımdaki yarayı soydum ve kanadı sonra bu kan etrafa yayıldı eğer tekrar delikten iceri gelirse oruc bozulurmu adak orucu tutuyom

  admin
  28 Haziran 2014 - 14:45

  vücudun her hangi bir yerinin kanaması orucu bozmaz.

  ALPEREN
  28 Haziran 2014 - 14:24

  çenemde ki sivilce yarası kanadı orucum bozulur mu

  admin
  23 Temmuz 2013 - 15:20

  Hayır dudak kanaması orucu bozmaz. Dudağınızın kanını yutmadığınız sürece orucunuz bozulmaz.

  melis
  23 Temmuz 2013 - 14:38

  dudak kanaması orucu bozar mı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir