Biz neden yaratıldık, yaratılış amacımız nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

Biz neden yaratıldık yaratılış amacımız ne çok merak ediyorum?

Cevap:

Yaratılış amacımız nedir?

Allah yeryüzündeki hiçbir şeyi hatta varlık alemindeki hiçbir varlığı gereksiz ve sebepsiz yere yaratmamıştır. Hele varlık aleminin en üstünü olan insanoğlunu ise amaçsız yere katiyen yaratmamıştır. Peki Allah bizleri yani insanları neden yaratmıştır?

Gelin bu sorunun cevabını yine Allah’tan (c.c.) öğrenelim. Allah yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’de şöyle buyurmuştur;

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla;

“Ben insanları ve cinleri yalnız bana kulluk etsinler diye yarattım.” (Zariyat 56).

rp_zuhurikizi_Allah20sunset_jpg_jpg.jpg

Yukarıdaki ayette de göreceğimiz üzere en temel manada Allah bizleri kendisine kulluk etmemiz için yaratmıştır. İnsan dünyada Allah’ın yüceliğini ve kudretini görüp, bütün kemal sıfatların Allah’ta olduğunu anlayıp ve Allah’a kulluk ederek kamil bir insan olmaya çalışmalıdır.

En güzel olan Allah’tır ve Allah’da gönderdiği peygamberler ve kitaplarla insanların kamil insan olmalarını istemektedir. İnsan Allah’a kulluk ettikçe, Allah’ın haramlarından sakınıp, Allah’ın emrettiklerini yerine getirdikçe kamil insan olmaya doğru ilerleyecektir. İnsan kemale erdikçe ne için yaratıldığını ve nereye gideceğini daha iyi anlayacak ve Allah’a biraz daha aşık olacaktır.

İnsanoğlu nereden geldiğini ve nereye gideceğini kendisine her zaman sormalıdır. Bu sorunun cevabı olarak da neden yaratılmış olduğunu derkedecektir. İnsan dünya hayatının bir imtihan yeri olduğunu unutmamalı ve ebedi hayatımız olan ahiret hayatımız için dünya yurdunun azık toplama yeri olduğunu bilmelidir. Bu bilinçle yaşayan bir insan Allah’ın itaatinden ayrılmaz ve Allah’ın rızasını kazanarak ahiret yurdunu yani ebedi hayatını garanti altına almış olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir