Cevşen Kebir duası büyüye karşı korur mu?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru: 

Cevşen ül kebir büyüye karşı korur mu?

Cevap:

Öncelikle sorunuza kısaca cevap vermek gerekirse; Cevşen Kebir duasının nazara karşı korudu rivayetlerde yer almamaktadır. Ancak Cevşen Kebir duası içerisinde Allah’ın İsm-i Azam’da dahil olmak üzere bin tane ismi geçtiği için nazara karşı da etkili olması muhtemeldir.

Ayrıca bkz: Büyüye Karşı Okunacak Dualar

Gelin şimdi Cevşen Kebir duası hakkında bizlere ulaşan rivayetlere göz atalım.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.a), savaşların birinde (büyük ihtimalle Bedir Savaşı) giydiği zırh kendisini rahatsız ediyordu. Bu sırada Cebrail (a.s) nazil olarak Peygamber Efendimize (s.a.a) şöyle buyurdu;

“Ey Muhammed, Rabbinin sana selâmı var. O zırhını çıkarıp bu duayı okumanı buyuruyor. Bu dua senin ve ümmetin için eman vesile-sidir.”

Daha sonra duanın faziletlerini açıkladı. Bu faziletlerden bazıları şunlardır;

Sponsorlu Bağlantılar

“Kim bu duayı kefenine yazarsa, Allah onu (cehennem) ateşiyle azap etmekten hayâ eder. Kim bu duayı Ramazan ayının başında halis niyetle okursa Allah Teala ona Kadir gecesini nasip eder ve onun için Allah’ı tesbih ve tenzih eden ve bütün bunların sevabı duayı okuyan kişiye hediye eden yetmiş bin melek yaratır.”

Yine şöyle buyuruyor:

“Kim bu duayı ramazan ayında üç defa okursa, Hak Teala cesedi-ni cehennem ateşine haram kılar; cenneti ona vadeder; onu günahkâr-lardan koruyacak iki melek görevlendirir ve hayatı boyunca Allah’ın emanında olur.”

Yine bir başka rivayette İmam Hüseyin (a.s) şöyle buyuruyor;

“Babam Emirü’l-Müminin Ali (a.s) bana bu duayı hıfzetmemi, kendisinin kefenine yazmamı, onu aileme öğretmemi ve onları bu duayı okumaya teşvik etmemi vasiyet etti. Bu duada İsm-i Azam da olmak üzere bin isim vardır.”

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir