Dua Neden Kabul Olmaz? Duaların Kabul Olması İçin Şartlar

Sponsorlu Bağlantılar

Dua Etme ve Allah’tan İsteme

Dua, kul ile Rabbi arasında bir konuşma, muhtaç olanın her şeye gücü yetenden ve her şeye sahip olandan isteklerini dilemesidir. İnsanlar eksiktir ve bütün noksanlıklardan münezzeh olan Allah’tır. Allah’ın gücü her şeye yeter ve kulların ihtiyaçlarını giderme yada kulların Allah’tan bir şey dilemesi Allah’ı zahmete yada sıkıntıya düşürmez.

Allah Kuran’da “…Bana dua edin size icabet edeyim (Mu’min 40)” diye buyurmuştur. Naşka bir ayette ise “De ki: Duanız olmasa Allah size ne diye değer versin… (Furkan 77)” şeklinde buyurmuştur.

Sponsorlu Bağlantılarrr

Bu iki ayetten de göreceğimiz üzere Allah bize dua etmemizi emrediyor ve kabul edeceğini garanti ediyor. Ve dua olmadan müminlerin Allah katında bir değerinin olmadığını bize bildiriyor. Peki durum böyle iken, Allah bize dua edin bende icabet edeceğim demişken neden ettiğimiz bazı dualar kabul olmuyor?

dua

Duanın Kabul Olma Şartları

Öncelikle duaların kabul olması için Allah’ta helal şeyler istemeli, haram şeyler istememek gerekir. Bunun dışında ise her şeyin bir sebebe bağlı olduğu gibi duayı da Allah bazı sebeplere bağlı kılmıştır. Bu sebepler yerine gelmeden dualar kabul edilmez. Peki bu sebepler yani duanın kabul olma şartları nelerdir?

Peygamber Efendimiz’in (s.a.a.) torunlarından olan ve Ehli Beyt imamlarının 6.sı olan İmam Cafer-i Sadık (a.s.) duanın kabul olma şartlarını 7 madde de özetlemiştir. Bunlar şu şekildedir;

1. Kazancı haramdan olmayacak ve ailesine de haram yedirmeyecek.

2. Duaya Bismillah ile yani Allah’ın adı ile başlayın.

3. Allah’ın isimlerini sayın. Allah’ın 99 isminden bildiklerini ve sayabildiği kadarını saysın.

4. Allah’ın size verdiği nimetlerin bir kısmını sayın ve bu nimetler için Allah’a şükredin.

5.Duanın başında ve sonun Muhammed ve Ehli Beytine salavat getirin. (Allahumme Salli Ala Muhammedin ve Ali Muhammed).

6. İşlemiş olduğunuz günahları Allah’ın huzurunda sayın. Ancak sessiz ve kimsenin duymayacağı bir şekilde.

7. Daha sonra Allah’tan dileklerinizi dileyin.

Du şekilde Allah’a edilen dualar Allah’ın izniyle kabul olur. Ancak Allah bazı kullarının dualarını hemen, bazılarının dualarını belli bir zaman sonra bazı kullarının dualarını kendisine değil ailesine yada evlatları için kabul eder. Çünkü Allah bizim hakkımızda her zaman en hayırlısını ve en iyisini bilendir.

Allah makbul dualarınızın tümünü kendi dergahında kabul buyursun.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir