Gusül abdesti aldığımda çok az kan geldi oruç tutulur mu?

Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Sizden gelen soru:

Gusul abdesti aldigimda cok az kan geldi oruc tutulur mu?

Cevap:

Adet sonrası gelen kan

Adet sonrası gelen kan ya adet kanıdır yada istihaze kanıdır. Bu yüzden adet kanı yada istihaze kanı olup olmadığını bilmek gerekir.

Hanefilik mezhebinde eğer adetinizin başlangıcı üzerinden 10 geçmiş ise ve gusül alırken kan gelmiş ise bu istihaze kanı hükmündedir. Ve oruç tutulmasından hiçbir sakınca yoktur. Ancak her namaz vakti için ayrı abdest almak gerekir. Adetten başlangıcın 10 günden az ise bu adet kanı hükmündedir ve oruç da tutulmaz.

Ancak Şafi mezhebine göre istihaze kanı sayılabilmesi için 10 gün değil, 15 gün geçmesi gerekmektedir. 15 günden az ise adet kanı hükmündedir ve oruç tutulamaz.

rp_soru_isareti3.jpg

İstihaze nedir?

Kadınların görmüş oldukları âdet ve loğusalık kanı dışında, rahim içi damarlardan bir hastalık veya yapısal bozukluk sebebiyle gelen kana istihâze denir. Daha genel bir ifadeyle, bayanların âdet ve loğusalık dışındaki kanamalarının tümüne verilen addır. Âdet çağı içerisinde bulunan bayanların (yaklaşık 9-55 yaş arası), üç günden az ve on günden fazla gördüğü, doğum yapan loğusanın 40 günden fazla gördüğü, 9 yaşından küçük kızların veya menapoz dönemindeki kadınların gördükleri kanlar istihâze kanıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir