Hz. Muhammed’in (s.a.a) Evi

Sponsorlu Bağlantılar

Peygamberimizin Evi

Aşağıda görmüş olduğunuz resim, şuanda Peygamber Efendimizin evinin yerine inşa edilen kütüphanenin resmidir.Peygamber Efendimizin Evi Suudi Arabistan yönetimi tarafından yıkılarak bu kütüphane inşa edilmiştir.Daha önceleri yani 20. yüzyılın başlarına kadar burada Peygamber Efendimizin evinin orjinal hali bulunmaktaydı ve ziyaret edilmekteydi.Ancak insanların ziyaret etmesinin önüne geçmek için Vahhabi yönetim mübarek evi yıktırmıştır ve bu kütüphaneyi inşa etmiştir.

Hz. Muhammed’in (s.a.a) Hayatı

Hz. Muhammed'in evi

Sponsorlu Bağlantılar

Hz. Muhammed’in (saa) Evi Nerededir?

Soru: Peygamber Efendimizin evi nerededir?

Peygamber Efendimizin evi Mekke’dedir.Evin tam adresi ise .Kabe-i Muazzama’nın Bab’üs-Selam kapısı tarafında Şib-i Ebu caddesindedir.

Peygamber Efendimizin Evi Ne Olarak Kullanılıyor?

Soru: Şuanda peygamber efendimizin evi ne olarak kullanılmaktadır?

Peygamber efendimizin evi günümüzde bir kütüphane olarak kullanılmaktadır.Peygamberimizin evinin kütüphane olarak korunduğu bilinmektedir.

Peygamberimizin doğduğu binanın yerinde bugün bir ‘halk kitaplığı’ kurulmuştur. Suudi Arabistan yönetimi Hazreti Muhammed (s.a.a)’in dünyaya geldiği mekânın ziyaret yeri yapılmaması için buraya işte bu kitaplığı inşa ettirdiği belirtiliyor.

Peygamberimizin dünyaya geldiği evin bulunduğu arazi, 20. yüzyılın ilk çeyreğine kadar muhafaza edildi ve herkesin büyük saygı gösterdiği bir mekân oldu. Arazinin bakımıyla ‘Mekke Şerifleri’ denilen ve Hazreti Muhammed (s.a.a)’in soyundan gelen Mekke’nin idarecileri sorumluydular. Bu mekân hemen her hac ve umrede mutlaka ziyaret edilir, hacılar Mekke’den Medine’ye geçmeden önce buraya mutlaka uğrarlardı.

Arap yarımadasının 1925’te Abdülâziz bin Saud’un eline geçmesinden ve Vehhabi geleneklerine uyularak Mekke’deki Cennetu’l-Muallâ ve Medine’deki Cennetul-Baki mezarlıklarında bulunan türbelerin yıkılmasından sonra sıra İslâmiyet’in ilk günlerinden kalan diğer mekânların da ortadan kaldırılmasına geldi. Hazreti Muhammed (s.a.a)’in doğduğu evin arazisi dümdüz edildi ve üzerinde eski devirlerden kalma ne varsa kaldırıldı. Sonraki senelerde buraya bir bina inşa edildi ve yapılan bu yeni bina halk kütüphanesi haline getirildi.

İşte, Hazreti Muhammed (s.a.a)’in doğduğu evin bugünkü hali. Bu ev şimdi Mekke’lilerin günlük gazetelere göz gezdirmelerine ve arada bir bir kitabın sayfalarını çevirmelerine yarıyor.

Hz. Muhammed’in (s.a.a) Evi (Video)


Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir