Hz.Zeynel Abidin’in Türbesinin Nusaybin’de Olduğu Doğru Mu?

Sponsorlu Bağlantılar

Peygamber efendimizin torunlarından HZ.Hüseyin(a.s)’nin oğlu Hz.Zeynel Abidin (as) hakkında kısa bilgilendirme yapacağız. Kabri bakî mezarlığındadır. Bakî mezarlığında bir çok islam büyüğünün kabri bulunmaktadır. Hz.Zeynel Abidin (as)’nin türbesi de baki mezarlığında yer almaktadır ve bu mezar müslümanlarca ama daha çok alevi kesimi ve şiiler tarafından ziyaret edilmektedir.Türkiye’de Hz. Zeynel Abidin (as)’ın türbesinin olduğuna inanılmaktadır ve ziyaret edilmektedir.

Nusaybin’de Hz. Zeynel Abidin (as) Türbesi

Nusaybin ilçesinde Hz. Muhammed’in 13. torunlarından olan Zeynel Abidin adıyla anılan camide kendisinin ve kız kardeşi Zeynep’in türbeleri vardır. Peygamberimiz Hz.Muhammed’in berberliğini yapmış olduğu söylenen Selman-ı Pak’ın ziyaretgahı mevcuttur.

Camii 1956 da Kaymakam Mustafa Tütüncü’nün camiyi yeniden düzenleyip inşa etmesiyle şimdiki durumuna getirilmiştir. Bu tarihlerde aynı zamanda camiye minare de yapılmıştır.

Mardin Nusaybin ilçesinde bulunan, Hz. Muhammed’in torunu Zeynel Abidin adına yaptırılan Zeynel Abidin Camisi’nin kitabesi bulunmadığından yapım tarihi kesinlik kazanamamıştır. İlçenin en önemli camilerinden biri olan bu yapı, önce mescit olarak yapılmış, daha sonra genişletilmiş ve önüne bir de son cemaat yeri eklenmiştir.

Kesme taştan olan yapı dikdörtgen planlıdır. Önüne eklenen son cemaat yeri yuvarlak kemerli olarak dışarı açılmıştır. İbadet mekânında bezeme unsuru görülmemektedir.

Caminin yanında Hz. Muhammed’in 13.torunlarından Zeynel Abidin’in ve kız kardeşi Zeynep’in türbeleri bulunmaktadır. Ayrıca Hz. Muhammed’in berberliğini yaptığı söylenen Selma-ı Pak’ın ziyaretgâhı da burada bulunmaktadır

Malatya’da Hz. Zeynel Abidin (as) Türbesi

Battalgazi merkeze 5 Km uzaklıkta Baraj kenarında bir türbe.Battalgazi ve Elazığ’a bağlı baskil ilçesinin köyleri arasındaki ulaşımı sağlayan Feribot iskelesinin yanında bulunan Türbe çeşitli eklemeler ile devasa bir komplekse döndürülmüştür.Çeşitli etkinliklerinde yapıldığı türbe çevre düzenlemesi son derece güzel yapılmıştır.Çevresi tel örgüler ve duvar ile çevrilmiştir.

Alevi vatandaşlarımızın yoğun ilgisini çeken türbe son derece güzel ve etkileyici bir yer.Hz.Zeynel Abidin Kültür Vakfı, Malatya’nın eski adı ile Eskimalatya yeni adı ile Battalgazi ilçesinin sınırları içerisinde bulunan ve şu anda Karakaya barajı gölü içerisinde kalmış olan Atabey köyünde yer alan Zeynel Abidin ziyaretinin içerisinde yer almaktadır.

Zeynel Abidin Kültür Vakıf’ı sadece ziyaretin gelişimi, bakımı, düzenlemesi gibi görevleri değil aynı zamanda Malatya’da düzenlenen Alevilikle ilgili toplantı, oturum, brifing gibi etkinliklerde katılımcı, düzenleyici veya destekleyici rol oynamaktadır.

Peygamber efendimizin imamlarından olan Hz. Zeynel Abidin yoğunlukla Alevi kesim tarafından ziyaret edilmekle birlikte Sünni vatandaşlarında ziyaret ettikleri bir yerdir.

Kısaca Hz. Zeynel Abidin (as)

Adı: Ali (a.s).

Sponsorlu Bağlantılar

Lakapları: Zeyn’ul-Abidin, Seyyid’ul-Abidin, Zeki, Emin, Zu’s-Sefinat ve Seccad

Künyesi: Ebu Muhammed, Ebu’l-Hasan.

Baba-Ana: Hüseyin (a.s), Şehribanu.

Doğumu: Hicretin 38. yılı, Şaban ayının beşi veya Cemad’el-Ula’nın on beşinde Medine’de doğdu.

Zamanının Halifeleri: Yezid’den, Emevi halifelerinin 10. halifesi olan Hişam b. Abdulmelik’e kadar 9 kişi.

İmamet Süresi: Yaklaşık otuz beş yıl.

Sponsorlu Bağlantılar

Şahadeti: Hicretin 95. yılı Muharrem ayının 25’inde; bir görüşe göre ise, 12 veya 18’inde Hişam b. Abdulmelik’in hilesiyle 56 yaşında Medine’de şahadete erişti.

Mezarı: Bakî Mezarlığı’nda.

Yaşam Dönemi:
1- Yirmi iki yıl babasıyla birlikte olduğu dönem.
2- Otuz beş yıl imamet dönemi.
İmam Zeyn’el-Abidin (a.s), Emevilerin en şiddetli zulüm ve baskısı döneminde ve en zor şartlarda imamet görevini yerine getirmiş ve maarif, ahlak, siyaset, sosyolojik konuları dua kalıbında en güzel bir şekilde beyan etmiştir.

Çocukları: İmam Seccad (a.s)’ın, 11′i erkek, 4′ü ise kız olmak üzere 15 çocuğunun olduğunu söylemiştir. Onların isimleri şöyledir: “Bakır” lakabıyla meşhur olan Muhammed (a.s), Abdullah, Hasan, Hüseyin, Ömer, Hüseyin Esğer, Abdurrahman, Süleyman, Ali, Muhammed Esğer, Hatice, Fatıma, Aliyye, Ümm-ü Gülüsüm.

Daha detaylı hayatı için ayrıca bakınız; İmam Zeynel Abidin Hayatı

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

  sedat
  30 Eylül 2015 - 05:34

  Herkese merhaba
  Eskimalatyali olan herkes bilir turbenin firat kenarindaki yerini soylemeye gerek yok.
  barajdan dolayi turbe tasinirken hicbir insan iskeleti, kemigi cikmadi. goren varsa soylesin.
  bizim insanimiz gercek yerine efsaneye daha cok inaniyor, maalesef

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir