Kötü düşünmek günah mıdır?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

Kötü düşünmek veya düşüncelerden sorumlu muyuz? İster istemez kötü düşünüyorum günah mıdır?

Cevap:

Allah (c.c.) insanları yapmadıkları kötü şeylerden sorumlu tutmayacaktır. İnsanlar şeytanın vesvesesinden dolayı olsun kendi nefsani isteklerinden dolayı olsun sürekli akılan kötü şeyler getirebilir. Ancak aklına gelen bu kötü düşünceleri amele dönüştürmediği zaman günah olmaz. Hatta bu kötü düşüncelerden Allah korkusu ve Allah rızası için vezgeçerse bu kötü düşünceden vazgeçtiği için sevap da kazanmış olur.

Sorduğunuz bu soruya Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.a)’in bir hadisi ile cevap verelim. Peygamberimiz şöyle buyuruyor:

“Allah iyiliklerin ve kötülüklerin yazılmasını emretti. Bir kimse bir iyilik yapmaya niyet eder de yapamazsa, Allah kendi yüce katından o kimse için tam bir iyilik sevabı yazar.

Eğer hem iyilik yapmayı niyet eder, hem de niyet ettiği iyiliği yaparsa on iyilik sevabı yazar ve bu sevabı yedi yüze ve daha fazlasına kadar çıkarır. “Ve eğer kötülük yapmayı niyet eder de, sonra vazgeçerse, Allah onun için tam bir iyilik sevabı yazar.

Eğer kötü işe hem niyet eder, hem de onu yaparsa, Allah o kimse için de sadece bir günah yazar.”

rp_zuhurikizi_Allah20sunset_jpg_jpg.jpg

Hadiste de görüleceği üzere Allah müslümanlara iyi düşünmelerinin karşılığı olarak o iyiliği yapmasalar bile yapmış gibi sevap veriyor, Ancak kötülükleri düşünüp yapmasalar günah yazmıyor, aksine bu düşünceden vazgeçtiği için sevap veriyor.

İşte Allah, kullarına karşı ne kadar rahman, bağışlayan ve affedendir buradan da çok iyi anlaşılıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir