Oruç Bozulunca Yemek Yenir Mi?

Sponsorlu Bağlantılar

Ramazan ayında orucu bozan haller ve bozmayan haller konusunda çokça sorular sorulmaktadır. Orucu bozan bazı haller gerçekleştiğinde “nasılsa orucum bozuldu diyerek yemek ve içmek ne derece doğrudur ? ” sorusuna cevap aradık ve bulduğumuz cevabı buradan paylaşıyorum.

oruç, ramazan, ibadet

Diyanetten Birkaç Soru ve Cevap

Orucu bozulan kişinin yemesi ve içmesi ile ilgili diyanete sorulan bir kaç soruyu ve cevabını sizlerle paylaşıyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

Soru : Morfinle dişini çektirdikten sonra, “orucum bozuldu” diye yiyip içene kefaret mi gerekir?

Cevap : Kefaret gerekmez, kaza gerekir. Bir hastalık sebebiyle de iğne yapılınca oruç bozulur ve kaza lazım gelir. Oruç bozulduktan sonra yiyip içmek, kefaret gerektirmez.

Soru : Oruçlu olduğunu unutarak yiyen, sonra bilerek yiyip içmeye devam ederse, kefaret gerekir mi?
Cevap : Oruçlu olduğunu unutarak yiyip içen kimse, orucunun bozulduğunu zannederek yiyip içmeye devam ederse kaza lazım olur, kefaret lazım olmaz. Eğer unutarak yiyip içmenin orucu bozmadığını bildiği halde, kasten yiyip içmeye devam ederse, hem kaza, hem de kefaret lazım olur.

Soru : Abdestte su kaçınca yiyip içse kefaret mi gerekir?

Cevap : Kaza lazımdır.

Ayrıca diğer bütün sorularınız için diyanetin hazırlamış olduğu soru cevap sayfalarımıza bakınız;

 

Orucu Bozulan Kişi Yiyip İçebilir Mi?

Ramazan günü, iğne olmak, kendi isteğiyle ağız dolusu kusmak gibi bir sebeple oruç bozulursa, yolcu şehrine gelirse, kadının hayzı kesilirse, veya orucu bozan durumlardan birine maruz kalır da oruç bozulursa yemek yiyemez.Kişi akşama kadar oruçlu gibi yemeden ve içmeden sakınmalıdır.Yiyip içmeleri mekruh olur.

Sual: Ramazanda, orucu bozulan kimse yiyip içebilir mi?

Ramazan günü orucunu herhangi bir sebeple bozan, seferdeyken kendi şehrine gelen yani gelince mukim olan ve hayzı kesilen kadın, akşama kadar oruçlu gibi durur, yiyip içmez, fakat hayzı başlayan kadın, oruçlu gibi durmaz, yiyip içer. Oruç tutamayacak bir özrü olanlar, oruç tutamadıkları günler, gizli yiyip içmelidir.

Unutarak yemek, içmek orucu bozar mı?

Unutarak yemek, içmek orucu bozmaz.Peygamber Efendimiz, “Bir kimse oruçlu olduğunu unutarak yer, içerse orucunu tamamlasın, bozmasın. Çünkü onu, Allâh yedirmiş, içirmiştir” buyurmuştur (Buhari,“Savm”, 26). Unutarak yiyen içen kişi, oruçlu
olduğunu hatırlarsa hemen ağzındakileri çıkarıp ağzını yıkar ve orucuna devam eder.
Oruçlu olduğunu hatırladıktan sonra yeme içmeye devam eden kişinin orucu bozulur.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(8) Yorum

  admin
  15 Haziran 2017 - 14:51

  Orucu bozulan kimse tekrar oruçlu gibi iftar vaktine kadar hiçbir şey yiyip içemez.

  Ali
  15 Haziran 2017 - 06:03

  Bilerek mastürbasyon yapip orucu bozula kimse yiyip icmalimidir

  admin
  08 Temmuz 2015 - 10:47

  Yaptığımız araştırmalar neticesinde ehli sünnet alimleri tarafından verilen bilgilerde, orucu herhangi bir nedenden dolayı bozan kişinin hiçbir şey yiyip içmeden oruçluymuş gibi iftar vaktine kadar beklemesi gerekir. Ancak yiyip içme ile kefaret gerekip gerekmediği konusunda net bir bilgiye rastlayamadık.

  Yasin
  08 Temmuz 2015 - 08:43

  Mastürbasyon yaptıktan sonra yemek yense kefaret mi gerekir ?

  admin
  07 Temmuz 2015 - 19:17

  Ağız dolusu kusmak orucu bozmaz. Gelen bu kusuntu kendiliğin­den geriye dönerse, imam Ebû Yusuf’a göre bozar. İmam Muhâmmed’e göre bozmaz. Çünkü bu durumda imsak kasten terk edilmemiştir.

  Kasden ağız dolusu kusmak orucu bozar. Bunda fukahanm gö­rüş birliği var. Çünkü bu durumda geriye az veya çok bir miktar gi­der. Bundan dolayı sadece orucun kazası gerekir.

  Kasten kusar ve bu ağız dolusu olmaz da kendiliğinden geri dö­nerse, İmam Muhammed’e göre orucu bozar; imam Ebû Yusuf’a gö­re bozmaz. (Nehrül-Fâik – İbn Nüceym.)

  Mert Can
  07 Temmuz 2015 - 13:52

  Ağız dolusu kusan kimsenin orucu bozulduktan sonra iftar vaktine kadar sanki oruçmuş gibi durması mı gerekir ?

  admin
  27 Haziran 2015 - 10:27

  Adet süresi 10 gündür ve bu on gün içerisinde gelen her türlü leke adet hükmündedir. Oruçlu kadında hayız veya nifas kanaması görülürse orucunu açması vacip olur ve oruç tutması haram olur. Oruç tuttuğunda da orucu geçersiz sayılır. Kanama günleri boyunca gününe gün kaza etmesi gerekir. (Dört Mezhebe Göre İslam Fıkhı)

  Pinar
  26 Haziran 2015 - 16:21

  Adetinin dokuzuncu günü normalde yedi gün suruyo ama iki gundur leke geliyor ne yapmalıyım leke geldimi bozacammi yoksa iftar saatinimi beklicem

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir