Şeytanın resmini görüyoruz da Allah’ın resmini neden göremiyoruz?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

Ben çok merak ediyorum bunu şeytanın resmini görüyoruz da Allah’ın neden göremiyoruz?

Cevap:

Allah’ın resmini görmek

Öncelikle şunu bilmek gerekir ki, Allah’ın bir şekli yoktur ve onu bir şekle büründürüp resmetmekte imkansızdır. Zaten Allah’ı resmetmek, Allah’ın şekli böyledir deyip Allah’ın resmini çizmek de günahtır. Çünkü böyle yaparak Allah’ı sınırlamış ve onun sonsuz sıfatına bir son, sınırlama getirmiş oluruz.

Allah her yeri kaplayan, sonsuz ve ebedidir. Ve gözler Allah’ı görmekten acizdir. Allah Kuran’ı Kerim’de Enam Suresinin 103. ayetinde şöyle buyurmaktadır;

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla;
Gözler onu göremez, o, gözleri görür, odur lütfü bol ve her şeyden haberdar.

Ayette de görüleceği üzere Allah, gözlerin kendisini göremeyeceğini söylüyor.

rp_zuhurikizi_Allah20sunset_jpg_jpg.jpg

İslam alimlerinden bazıları Allah’ı Cennet’te görmenin mümkün olduğunu söylese de bir çok alim de Allah’ı Cennet’te de görülmeyeceğini söylüyor.

Allah’ı görüp görmeme konusu her ne kadar tartışmalı bir konu olsa da bütün İslam aleminin ortak görüşü dünyada Allah’ı görmenin imkansız olduğu yönündedir.

Sonuç olarak şekli bilinmeyen bir şeyin resmini çizmek imkansızdır. Allah’ın da bilinen belli bir şekli olmadığı için resmetmek imkansız. Ayrıca çok büyük bir de günahtır. Bu yüzden Allah’ın resmini göremiyoruz.

Şeytanın resmini görmek

Şeytanın resmini internette, kitaplarda yada televizyonlarda görmekteyiz. Genellikle şeytan tasvir edilirken ve resmedilirken aynı şekilde resmedilir. Her dinde şeytan genellikle aynı şekilde tanıtılır. Yüzlerce yıl öncesinde çizilen şeytan resimleri ve günümüzde çizilen şeytan resimleri genellikle aynı şekildedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Şeytan

Şeytan ateşten yaratıldığı ve Allah’ın lanetlediği bir varlık olduğu için şeytanı resmetmek her dinde sakıncalı görülmemiştir. Hadislerde de şeytanın kötü, çirkin bir varlık olarak anlatıla gelmesi, insanların şeytanı çizebildikleri kadar kötü, çirkin ve korkunç çizmeye teşvik etmiştir.

Çizilen şeytan resimleri birebir şeytanın aynısı olmayabilir ancak insanlar kendi hayal dünyasının bir ürünü olarak şeytanı bu şekilde çizmiştir.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir