Umrede Bayanlar Nasıl Giyinir?

Sponsorlu Bağlantılar

Umre Yapmak

Umre islamın temel şartlarından olan hac ibadetinin haccın yapılması gereken Zilhicce ayı dışında yapılmasıdır denebilir. Umre ibadetine başlamadan önce giyilmesi gereken kıyafetler ihrama girmek olarak bilinir ancak ihram kıyafetleri erkek ve kadınlar için farklıdır. Burada umre ibadetini yerine getirecek bir bayanın nasıl giyinmesi gerektiği konusuna değineceğiz.

kadın, hac, umre, kıyafet

Sponsorlu Bağlantılar

Umre Nedir?

Umre, hac zamanı olan beş günden başka, senenin her günü, ihram ile yapılan, tavaf ve sa’y yapmak ve saç kazımak veya kesmektir. Umrenin farzı ikidir. İhram ve tavaf. İhram umrenin şartı, tavaf ise rüknüdür. Sa’y ve tıraş olmak ise vaciptir.

Umre, ömürde bir defa, Hanefi ve Maliki’de sünnet, Şafii ve Hanbeli’de farzdır.

Öncelikle umre yapacak olan kişi, ihram hazırlıklarını yapar. Direkt Mekke’ye gidecek olan umreciler, ihrama hava limanında girerler. Medine’ye gidecek olanlar ise ihram giymezler. Medine’deki ziyaret yerleri gezildikten sonra Mekke’ye gidileceği gün otelde ihrama girilir.

İhrama girme yerleri

Mekke’ye mikât sınırları dışındaki yerlerden gelenler yolları üzerindeki mikâtlardan birinde ihrama girerler. Mekke’de bulunulduğu esnada umre yapmak istenirse, Mekkeliler gibi, Harem Bölgesi dışına çıkılarak ihrama girilir.

Umre Nasıl Yapılır?

1- Mikât sınırlarının birinde ihrama girilir ve niyet edilir.

2- Telbiye, tekbir, tehlil salevat-ı şerife okunarak Harem-i şerife girilir. Niyet edilip umre tavafı yapılır. Tavaf esnasında iztibâ ve ilk üç şavtta remel de yapılır.

3- Tavaf namazından sonra Mes’aya gidilerek umrenin sa’yi yapılır.

4- Tıraş olunup ihramdan çıkılır. Böylece umre tamamlanmış olur.Umrede Arafat, Minâ, Müzdelife’deki menâsik, kudum ve veda tavafı yoktur.

İhrama Girme

Erkekler, önce dış elbiselerini çıkartıp, vücudun belinden alt kısmını örtecek olan ihram elbisesini düşmeyecek şekilde bağlar. Sonra iç giysilerini de çıkartıp vücudun üst kısmını örtecek olan ihram elbisesini omuzlarından aşağı doğru örterler. Ayaklarına ise terlik giyerler. İsterlerse bellerine ihramı tutacak bir kemer bağlayabilirler. Böylece bu iki parça ihram elbisesi dışında vücutlarında hiçbir giysi kalmaz. Başları açık ve ayakları da çorapsız olur. Saat, gözlük, yüzük, kemer, çanta ve benzeri şeyler, aksesuar türünden olduğu için vücuda takılı veya asılı olmasında bir mahzur yoktur.

Kadınlar ise renk ve model şartı olmaksızın, el ve yüzleri dışında bedenlerinin tamamını vücut hatlarını belirtmeyecek şekilde örten ve ziynet görüntüsü içermeyen elbiselerini giyerler. Başörtüsü ve ayak giysileri de her zaman giydikleri şekilde olur.

İhram elbiseleri giyildikten sonra iki rekât ihram namazı kılınır. İhram namazına niyet şu şekilde yapılır: “Niyet ettim Allah rızası için ihram namazını kılmaya.” İhram namazı iki rekâttır ve aynen sabah namazının sünneti gibi kılınır. Bilenler birinci rekâtında Kafirun (Kul ya eyyühel kâfirun), ikinci rekâtında ise İhlas (Kulhuvallu ehad) surelerini okurlar. Namazdan sonra ise, “Niyet ettim ya Rabbi, senin rızan için umre yapmaya. Allah’ım umreyi bana kolay kıl ve umremi kabul eyle.” şeklinde umreye niyet edilir.

Niyetten sonra, “Lebbeyk Allahümme lebbeyk. Lebbeyk lâ şerîke leke lebbeyk. İnne’l-hamde ve’n-ni’mete leke ve’l-mülk. Lâ şerîke lek.” diyerek telbiye getirilir.

İhramlılık halinde saat, gözlük, kulaklık, kemer kullanılabilir. Kadınlar ihramlanmak için, ilgi odağı olmayacak şekilde sade ve tercihen renksiz giysiler giyinirler. Kerahat vakti değilse iki rekat ihram namazı kılınır. Biliniyorsa ilk rekatta ‘Kafirün’ ikinci rekatta da ‘İhlas’ suresi okunur. Ardından ‘Allah’ım! Umre yapmak istiyorum, kolaylaştır ve kabul buyur denilerek niyet edilir ve Telbiye duası okunur. Niyet ve Telbiye ihramın rukün vasıflı farzlarıdır.
Telbiye ile birlikte tekbir, tehlil ve salat getirilebilir. Uçakta ihrama girecekler ihram namazını koltuklarında otururken rüku için biraz, secde için biraz daha fazla eğilerek ima ile kılabilirler.Telbiye duası, yüksekçe fakat kontrollü bir sesle vasıtalara binerken, inerken, dostlarla ve topluluklarla karşılaşılırken ve hatırlandıkça sık sık tekrarlanır.
Hz. Aişe yüksek sesle Telbiye getirirdi. Türkçesiyle de olsa Telbiye duasının ihramlanırken bir defa okunması farz, arzeilen vesilelerle tekrarlanması sünnettir.

Umrede Kadınların İhrama Girmesi

Kadınlar üzerlerine giydikleri süs olma niteliği taşımayan sade ve mümkünse renksiz elbise ve ayakkabılarla ihrama girerler. Adet hali görenler ihram namazını kılmaksızın yalnızca niyet edipTelbiye duasını okuyarak ihramlanırlar. Ancak adetli de olsalar temizlik için yıkanmaları öğütlenir.

Kadın peçe ve eldiven giyinmez. Çünkü Peygamber Salallahu aleyhi ve sellem: “İhramlı kadın peçe takmaz, eldiven giyinmez.” diye buyurmuştur. Fakat yabancı erkekleri n yakınından geçmeleri dolayısıyla kadın yüzünü örtmek gereğini duyacak olursa başının üzerinden örtüsünü yahutta peçesini indirebil ir. Aişe radiyalla hu anha şöyle demiştir: “Bizler Rasûlullah Salallahu aleyhi ve sellem ile birlikte ihramda bulunduğumuz halde bineklile r yanıbaşımızdan geçerlerdi. Bizim hizamıza geldikler i vakit herbirimi z başının üzerindeki cilbabını yüzünün üstüne indirirdi . Bu yolcuları geride bıraktık mı yüzümüzü açardık.”
el-Münzir kızı Fatıma da şöyle demiştir: “Bizler Ebu Bekir’in kızı Esma ile birlikte ihramda bulunduğumuz halde yüzlerimizi örterdik.”

Hac ve Umre Giyim

Sponsorlu Bağlantılar

Hac ve Umreye gidenlere yardımcı olabilicek giyim önerileri

  • Eğer Hacca gidiyorsanız Diyanet’in verdiği elbiseleri rahat edebileceğiniz şekilde diktiriniz. Diyanetin hacılara verdiği kumaşların paketleri üzerinde bulunan elbise örnekleri sizleri yanıltmasın. Rahat edeceğiniz şekilde istediğiniz elbise ile hacca veya umreye gidebilirsiniz.
  • Sivil elbise de giyeceğinizi hesaplamalı, mümkünse onlara da bayrak dikmelisiniz.
  • Sıcak iklimde terleneceği düşünülerek iç çamaşırını fazla almalısınız.
  • Çöl iklimine gidiyorsunuz, geceleri soğuk gündüzleri sıcak olur. Mevsimini takip ederek giyeceklerinizi ona göre alınız.
  • Özellikle Medine’de sabahlar serin olduğu için hırka veya yazlık ceket bulundurulmalısınız.
  • Erkekler için ihram alınmalı. İhramın biraz geniş ve bol, kalın ve kaliteli olmasına dikkat edilmelidir.
  • Erkekler için dikişsiz terlik alınmalıdır.
  • Ayağınıza uzun yürüyüşlerde rahat edebileceğiniz düz ayakkabı ve terlik almalısınız.
  • Bayanlar için genellikle sıcak sebebiyle açık renk kıyafetler tercih edilmesine rağmen dikkat çekmemek adına daha koyu giyisiler seçilmelidir.

Bayanların Hac ve Umre Kıyafetleri

Bayanların hac ve umre sırasında giyebileceği birkaç modeli sizlerle paylaşıyoruz.

kadın, hac, umre, kıyafet

kadın, hac, umre, kıyafet

kadın, hac, umre, kıyafet

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir