Dünya Benzeri Bir Gezegen

Dünya dışında yani uzayda yaşanılabilir bir gezegen var mı yok mu sorusunun cevabı yıllardır aranıyordu ancak kesin bir sonuç bulunamıyordu.Sadece tahminler üzerine yorumlar yapılıyordu.Fakat son bulunan bir gezegen bu ihtimali daha da kuvvetlendirdi.İşte bilim adamlarının keşfettikleri dünya ile aynı özellikleri taşıyan yeni bir gezegen…

Sponsorlu Bağlantılar

Güncelleme 06.12.2011

Dünyaya en çok benzeyen yeni bir gezegen NASA tarafından bulunduğu  06.12.2011 tarihinde ilan edildi.Bu yeni gezegene Kepler 22-b ismi verildi.Konu hakkında detaylı açıklamalar için aşağıdaki linke tıklayınız.

Dünyaya en çok benzeyen gezegen bulundu

Yeni Gezegen Gliese 581

ESO’ya (European Southern Observatory; Avrupa Güney Gözlemevi) ait teleskopla gözlem yapan bilim insanları, ilk defa Güneş Sistemi dışında dünyaya çok benzeyen bir gezegen buldu. İsviçreli, Fransız ve Portekizli araştırmacılardan oluşan ekibin keşfettiği gezegen, Gliese 581 adlı yıldızın etrafında dönüyor. Araştırma Astronomy and Astrophysics Dergisinin Mayıs sayısında yayımlandı.

Gezegenin çevresinde döndüğü, kızıl cüce sınıfı bir yıldız olan Gliese 581, bize en yakın 100 yıldız arasında 87. sırada. Dünyamıza 20,5 ışık yılı uzaklıktaki yıldızın kütlesi, Güneşin kütlesinin üçte biri kadar. Daha önce bu yıldızın yörüngesinde Neptün büyüklüğünde (yaklaşık Dünyanın 4 katı büyüklüğünde) bir gezegenin döndüğü biliniyordu. Fakat bu yeni keşifle, ilk olarak Güneş Sistemi dışında bu kadar küçük bir gezegene rastlandı.

Yeni keşfedilen gezegenin kütlesi, Dünya kütlesinin beş katı kadar. Çapı ise, Dünyanın çapından sadece yüzde 50 daha büyük. Yörüngesini 13 günde kat ediyor ve Dünyaya kıyasla etrafında döndüğü yıldıza 14 kat daha yakın. Fakat Gliese 581 yıldızı, Güneşe oranla çok daha az ışık (yüzde 1,3’ü kadar) yaydığı için, gezegen yüzeyinin tahmin edilen sıcaklığı 0-40 derece arasında. Yani gezegende su varsa, sıvı halde bulunuyor. Yapılan modellemelerde, gezegen yüzeyinin kayalar veya okyanuslarla kaplı olduğu sonucuna ulaşılmış. Bütün bu özellikleriyle Dünyaya çok benzeyen gezegen, Dünya dışında yaşam araştırmaları için ideal başlangıç noktası olacak gibi gözüküyor. Keşfi yapan bilim insanları, ayrıca bu yıldız sisteminde kütlesi Dünya kütlesinin 8 katı büyüklüğünde başka bir gezegen daha bulunduğuna dair güçlü bulgulara sahip olduklarını söylüyor.

Avrupa Güney Gözlemevi, 13 Avrupa ülkesinin bir araya gelerek kurduğu bir organizasyon. Merkezi Münih yakınlarındaki Garching’te bulunan kurumun, gözlem için kullandığı gelişmiş teleskoplar Şili’ye yerleştirilmiş. Bu gezegenin keşfinde kuruma ait olan 3,6 m çaplı bir teleskoptan faydalanılırken, alınan verilerin değerlendirilmesi sürecinde dünyadaki en hassas spektrograflardan biri olan HARPS (High Accuracy Radial Velocity for Planetary Searcher) kullanılmış.