Dünyanın Yuvarlak Olduğunu Kim Buldu?

Sponsorlu Bağlantılar

Dünyanın Yuvarlak Oluşunun Keşfi

Dünyanın düz bir tepsi gibi olduğunun savunulduğu çağlarda günümüze kadar bir çok teori ortaya atılmıştır.Dünya adına atılan bu teorilerin en cesuru da dünyanın yuvarlak oluşunu ortaya atan görüştür.Çünkü düz bir dünyayı bırakıp yuvarlar dünya olduğuna inanmak pek akla uygun değildi.Ancak bu iddayı ortaya atan ve keşfeden bilim adamı ile bilinen bilim adamı aynı mı?Christopher Colombus dünyanın yuvarlak olduğunu keşfetti diye bilinen gerçek acaba gerçekten de gerçek mi?

dünya, gezegen, yerkabuğu
Yuvarlak Dünyanın Keşfedilmesi

İlk Keşfeden ve Söylen Bilim Adamı

Bu, milyonlarca insanın inandığı çok eski bir efsanedir. Bize aktarılan hikâyede, çevresinde bulunanların Cenevizli Colombus’un yapacağı yolculuğun başarısızlıkla sonuçlanacağına hüküm verdikleri, çünkü dünyanın sonuna gelerek oradan düşeceğine inandıkları anlatıldı. Bu, 1490’larda oluyordu. Fakat insanoğlu dünyanın yuvarlak olduğunu bundan 2000 yıl öncesinden beri, (henüz dünya üzerinde İspanya diye bir ülke olmadığı zamanlarda) yani Pitagor bu fikri ortaya attığından beri, biliyordu.

Colombus, asıl varmak istediği yeri bulamadı, fakat bu yolculuk sayesinde Amerika’yı keşfetmiş oldu. Bu da, başarısız bir yolculuk için kötü bir son sayılmaz. Dünyanın yuvarlak olduğu teorisi o kadar iyi bir şekilde kurulmuştu ki, tüm navigasyon yöntemleri bu teori üzerine  temelleniyordu.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(4) Yorum

  esmanur
  29 Aralık 2012 - 12:23

  hayır vapurla bulmuş…

  hazalperi
  07 Nisan 2012 - 19:27

  nasıl yani ilk ispatlıyan pisigor 2 ispatlıyan galiyoyodur veye tam tersidir

  admin
  09 Mayıs 2011 - 01:49

  galile için düz dediği söyleniyor fakat bu da yanlış biliyor.çünkü galileo dünya düz dediği için yargılanmamıştır, dünya güneşin etrafında dönüyor dediği için yargılanmıştır.

  prenses
  08 Mayıs 2011 - 22:04

  yaaa dün yanın düz olduğunu kimsoledi galile mi yoksa pisagor mu ltf solein çok merak ediom en kısa süree cevap beklicem:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir