Dünyanın Yuvarlak Oluşunun Keşfi

Dünyanın düz bir tepsi gibi olduğunun savunulduğu çağlarda günümüze kadar bir çok teori ortaya atılmıştır.Dünya adına atılan bu teorilerin en cesuru da dünyanın yuvarlak oluşunu ortaya atan görüştür.Çünkü düz bir dünyayı bırakıp yuvarlar dünya olduğuna inanmak pek akla uygun değildi.Ancak bu iddayı ortaya atan ve keşfeden bilim adamı ile bilinen bilim adamı aynı mı?Christopher Colombus dünyanın yuvarlak olduğunu keşfetti diye bilinen gerçek acaba gerçekten de gerçek mi?

Sponsorlu Bağlantılar
dünya, gezegen, yerkabuğu

Yuvarlak Dünyanın Keşfedilmesi

İlk Keşfeden ve Söylen Bilim Adamı

Bu, milyonlarca insanın inandığı çok eski bir efsanedir. Bize aktarılan hikâyede, çevresinde bulunanların Cenevizli Colombus’un yapacağı yolculuğun başarısızlıkla sonuçlanacağına hüküm verdikleri, çünkü dünyanın sonuna gelerek oradan düşeceğine inandıkları anlatıldı. Bu, 1490’larda oluyordu. Fakat insanoğlu dünyanın yuvarlak olduğunu bundan 2000 yıl öncesinden beri, (henüz dünya üzerinde İspanya diye bir ülke olmadığı zamanlarda) yani Pitagor bu fikri ortaya attığından beri, biliyordu.

Colombus, asıl varmak istediği yeri bulamadı, fakat bu yolculuk sayesinde Amerika’yı keşfetmiş oldu. Bu da, başarısız bir yolculuk için kötü bir son sayılmaz. Dünyanın yuvarlak olduğu teorisi o kadar iyi bir şekilde kurulmuştu ki, tüm navigasyon yöntemleri bu teori üzerine  temelleniyordu.