“Ağaç Yaşken Eğilir” Atasözünün Anlamı ve Açıklaması

Sponsorlu Bağlantılar

“Ağaç Yaşken Eğilir” 

“Ağaç Yaşken Eğilir”  atasözü anafikir olarak insanların kazanabilecekleri faydalı davranış yada hareketleri küçük yaşlarda öğrenmeye daha müsaittirler demek. Bu nedenle bir insana öğretilecek bazı davranışlarda yaş kavramı çok önemlidir diyebiliriz. Çünkü öğretilecek bilgi yada davranış için uygun yaş geçince aynı şeyleri öğretmek çok daha zor hale hatta imkansız hale gelebilir.

atasözü, deyim, edebiyat

Sponsorlu Bağlantılar

İnsan, en çok çocukken etkilenmeye açıktır. Bu nedenle eğitimine çocukken başlanmalıdır. Geciktikçe eğitimindeki güçlükler artar, beklenen sonuçlar tam alınamaz. Kimi eğitimciler, ilk beş yaşın çok önemli olduğunu, bu dönemde kazanılan alışkanlıkların sonradan kolayca değiştirilemeyeceği kanısındalar.

Atasözünün Anafikri ve Açıklaması

ANAFİKİR: İyi tutum, davranış ve alışkanlıklar, küçük yaştan kazandırılır.

Çevreye uyum sağlamak, topluma iyi insanlar kazandırmak, onlara küçük yaşta kazandırılacak davranış ve alışkanlıklara bağlıdır. Bu da verilecek eğitimle olur. Çocukluk bu eğitimin verilebileceği bir dönemdir. Çünkü çocuk, bir hamur gibi şekillenmeye hazırdır. Vermek istediğimizi bu dönemde veremezsek, ilerki yaşlarda verrnemiz güçleşir. Fertleri, toplumun isteklerine uygun davranan bir toplum yaratmanın, çocuklara küçük yaşlarda kazandırılacak davranışlara bağlı olduğu unutulmamalı, çocuk eğitimine gereken önem verilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(3) Yorum

  ecem
  12 Nisan 2015 - 18:10

  anlamadım

  eren
  14 Nisan 2014 - 17:17

  bir kompolbvuj

  sena
  10 Nisan 2013 - 19:34

  yaaa bu atasözü ile ilgili cümle istiyorumm … =(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir