Atık Maddelerden Yapılan İcatlar

Sponsorlu Bağlantılar

Atık Maddeleri Değerlendirin

İnsanlar yaşadıkları çevreyi ne yazık ki her geçen gün daha fazla kirletmekteler. Bunda çoğu zaman kullanılan teknolojik cihazların büyük payı var. Şöyleki teknoloji bir yandan fayda sağlamakta ama diğer yandan da çevreye zarar vermekte. Ama teknolojiyi tamamen kötülemekte olmaz çünkü faydalı işlevler görenleri de bulunmakta.

Burada çevremizde kolayca bulabileceğimiz işe yaramaz atıklardan yapılmış kullanılabilecek icatlar vereceğiz. Bazıları için kullanışsız diyenler olacaktır. Ancak bu maddeleri doğaya atmak yerine tekrar işe yarayacak hale getirebilme düşüncesi fikirlerini değiştirecektir. Burada sadece birkaç basit örnek var ancak  bu icatlardan faydalı bilgiler edineceğinizi garanti edebiliriz.

Sponsorlu Bağlantılar

CD Kutusundan Peçetelik

CD kutusunu atmayarak güzel ve kullanışlı bir peçetelik haline dönüştürebilirsiniz.

Teneke Kutudan Mumluk

İsteğe bağlı olarak ister kandil, ister bahçe lambası, gece lambası ya da mumluk olarak kullanılan bir faaliyet.

Malzemeler:

 • teneke kutu,
 • çekiç,
 • çivi,
 • çift taraflı bant ya da lastik,
 • bez,
 • herhangi bir şekil şablonu (yıldız, kalp, ay, papatya gibi tek parçadan oluşan şekiller tercih edilmelidir)
 • tea light mumu.

Hazırlanışı

Teneke kutu bezin üzerine konur. şekil bant ya da lastik yardımıyla şekil kutunun üzerine sabitlenir. çivi ve çekiç yardımıyla şekilin etrafında delikler oluşturulur.-işlem bittikten sonra kutunun içine tea light konur ve romantik bir ışığın tatlı büyüsüne kapılınır.

Gazoz Yada Kola Kutusundan Mumluk

Malzemeler:

 • teneke gazoz yada kola kutusu
 • mum
 • bıçak
 • makas
 • çakmak yada kibrit

Elimize teneke kola kutumuzu alıp önce üstündeki ambalajı söküyoruz daha sonra açma halkası olan tarafını (yani üst tarafını) kesiyoruz. Kestiğimiz kutunun üstüne bıçakla gelişi güzel, birbirine uzak 3 delik açıyoruz. Bu deliklere daha sonra makas yardımıyla yıldız yada istediğiniz herhangi bir şekili veriyoruz.

Son olarakta mumumuzu yakıp içine yerleştiriyoruz… Buyrun size metalik görünümde çok güzel sade bir mumluk.

Plastik Şişeden Çeşitli İcatlar

Aşağıdaki resimde plastik şişelerden çok güzel tasarımları görebilirsiniz.Plastik şişeden dekoratif bir mumluk, çok güzel bir kalemlik ve fantastik bir kumbara tasarımı bulunuyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Aşağıdaki resimde ise yine güzel bir mumluk, gazete ve dergilerinizi koymak için güzel bir raf  ve saksın tasarımı görülüyor.

Konserve Kutularından Bahçe Feneri

Malzemeler

 • Metal konserve kutuları
 • Konserve açacağı
 • Çivi
 • Çekiç
 • Su ve bulaşık deterjanı
 • Zımpara
 • Kalem ve mum

Bahçe Fenerinin Hazırlanışı

Öncelikle istediğiniz büyüklüklerde (birbirinden farklı olabilir) kullanılmış metal konserve kutularını toplayın. Cola kutusu, yağ kutuları…vs. hepsi kullanılabilir.

Konserve açacağı ile kutunun ağzını tamamen açın. Kapağı tamamen çıkarttığınızda keskin kalan yerlerin daha sonra mum yerleştirirken tehlike yaratmaması için zımparayla yumuşatabilirsiniz.

Konserveyi sıcak suda bir süre bekleterek kağıt etiketin iyice yumuşamasını sağlayın ve bulaşık teli ile etiketi tamamen çıkartın.

Kullandığınız konserve, yağ gibi suyla zor çıkan bir ürün konservesiyse bol deterjan ile yıkayın.

Şimdi tertemiz metal konserveniz hazır. Üzerine daha sonra yapacağınız şekilleri kurşun kalemle çizin. En keyifli aşamalardan biri bu. Tamamen özgürsünüz.

Sponsorlu Bağlantılar

Konserveyi suyla doldurun ve buzlukta 24 saat bekletin. Bunu yapmamızın sebebi daha sonra çivi ve çekiçle çizdiğiniz şekilleri yaparken konservenin şeklinin bozulmaması.

Ertesi gün içindeki su donmuş olan konserveyi çıkartıp çivi ve çekiçle çizdiğiniz bölgelerdeki delikleri açın. Değişik büyüklüklerde çivi kullanabilirsiniz.

Konserve içindeki suyun erimesi için bekleyin. Sabırsızlanıyorsanız sıcak suyla erimeyi hızlandırabilirsiniz.

Kullanılmış metal konserve kutusundan bahçe feneriniz artık hazır! İsterseniz konservenin dış yüzeyini ısıya dayanıklı boya ile boyayabilir ve gün ışığında da havalı görünen bahçe fenerleri yapabilirsiniz.

Not: Metal konserve kutuları kolay ısınır. Konserve fenerleri taş, beton, toprak gibi ısı geçirmeyen yüzeylerde kullanın. Eğer içinde uzun süre mum yandıysa, soğumasını beklemeden elinizle tutmayın.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(4) Yorum

  ramazan
  09 Nisan 2015 - 16:53

  muhteşem ya

  ÖZLEM
  01 Mayıs 2013 - 18:08

  bende pecetelik onu begendim

  ÖZLEM
  01 Mayıs 2013 - 18:07

  çok güzel

  fatma atik
  06 Ocak 2013 - 13:25

  ben çok beğendim hele şişelerden yaplıan farklı tasarımları çok güzeller bunları yapmak hem zeka hem hayal gücü hemde el işi gerektirir bunlar bir insan da varsa zaten o insan dahidir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir