Beyzbol Kaç Kişiyle Oynanır?

Sponsorlu Bağlantılar

Beyzbol Oyuncu Sayıları

Beyzbol özellikle ABD uzakdoğu ülkelerinde oynanan bir spor dalıdır. Ülkemizde profesyonel olarak oynanmadığı için  bu oyunun takım düzeyinde izleyenleri yok denecek kadar azdır. Gerçi son yıllarda ülkemizde de yeni yeni oynanma çabaları var ama gelişimi örneğin futbol yada basketbol seviyesine ulaşabilmesi çok zaman alacaktır. 

Beyzbol Nasıl Oynanır?

Beyzbol, oyun, amerika

Sponsorlu Bağlantılar

Beyzbol, Amerikan kökenli, Amerika ve Uzakdoğu ülkelerinde (özellikleKore ve Japonya’da) çok popüler bir spor türü.

BEYZBOL, genellikle ABD’nin ulusal oyunu olarak kabul edilen bir takım sporudur. At derisiyle kaplı küçük bir top, bir tahta sopa ve deri eldivenlerle oynanır. Dokuzar oyuncu­dan oluşan iki takım arasında oynanan oyu­nun amacı, rakip takımdan daha fazla sayı turu yapmaktır.

Genel Beyzbol Kuralları

Beyzbol genellikle 9 devreli oynanır.Her iki takımda her devrede bir savunma ve bir hücum oyuncusu bulunur.

Hücumdaki takımın her oyuncusu sırayla sayı kalesine gelir ve fırlatıcı tümseğinden fırlatıcının sayı kalesinin arkasında duran yakalayıcıya attığı topa sopayla vurmaya çalışırlar. Fırlatıcının atışının, vuruş alanı içinden geçen, geçerli bir atış olup olmadığına sayı kalesinin arkasındaki hakem karar verir. Fırlatıcı dört geçersiz atış yaparsa, vurucuya birinci kaleye yürüme hakkı vermiş olur. Eğer bir vurucu, üç kez geçerli atışa vuramazsa, vurduğu topu karşı takımın yakalayıcısı havada yakalarsa ya da vurduğu topu ceza alanına düşürürse oyun dışı kalır. Üç oyuncusu oyun dışı kalan takım hücum hakkını kaybeder ve savunma konumuna geçer. İki takım da vuruş hakkını tamamlayınca devre tamamlanır.

Vurucu, topa isabetli bir vuruş yaptığında birinci kaleye koşar. Savunma konumundaki karşı takımın oyuncularının topu alıp kale bekçilerine ulaştırmasına kadar geçen sürede öbür kaleleri de dolaşarak sayı kalesine dönebilir. Vurucu bu durumda sayı turunu tamamlamış olur. İsabetli bir vuruştan sonra bir kaleye ulaşabilen vurucu o kalede durabilir ve bir sonraki vurucunun koşusu esnasında o da ilerideki kaleye koşabilir.

Sayı turu

Eğer vurucu iyi bir vuruşla topu çitlerin dışına gönderirse, buna sayı turu vurmak denir. Sayı turu vuran oyuncu, yakalanması söz konusu olmadan, kalelerden geçerek sayı turunu tamamlar. Sayı turu vurulduğu zaman eğer kalelerde koşucular varsa, onlar da sayı turunu tamamlarlar. Bir vurucunun takımına sağlayabileceği en büyük yarar sayı turudur. Çünkü normal bir koşuda bir vurucu ancak bir sayı kazandırabilirken, sayı turunda sahada ne kadar koşucu varsa bir o kadar daha sayı kazandırmış olur.Beyzbol aslında anlaşıldığı zaman çok kolay ve bir o kadar güzel oyundur.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

    ha.ha.ha
    03 Nisan 2014 - 14:52

    bu nasil ezberlenır off cok uzun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir